چاقی مفرط شما را راهی بیمارستان می کند

چاقی مفرط شما را راهی بیمارستان می کند

محققان دانشگاه بریستول انگلیس در مطالعه اخیر خود اظهار کرده اند که داشتن اضافه وزن امکان دارد بیشتر از آنچه قبلا تصور می شد سبب بستری شدن افراد در بیمارستان شود.


به گزارش گوپا به نقل از ایسنا و به نقل از تی ان، محققان انگلیسی طی این مطالعه از یک روش ژنتیکی برای شناسایی تأثیر ترکیب بدن بر میزان پذیرش افراد در بیمارستان استفاده کردند.
به قول محققان، افرادی که بافت چربی بیشتری دارند، بیشتر از سایرین به بیمارستان ها رجوع می کنند. تعیین تأثیر چاقی با پذیرش افراد در بیمارستان برای درک تاثیرات اضافه وزن بر سلامت افراد، امری ضروریست.
محققان دانشکده پزشکی دانشگاه بریستول طی این مطالعه به تجزیه و تحلیل این رابطه پرداخته اند. دانشمندان قصد داشتند تأثیر چربی اضافی بدن بر میزان پذیرش سالانه افراد به بیمارستان را بررسی نمایند.
آنها در این مطالعه از داده های بانک اطلاعات پزشکی بریتانیا استفاده کردند و داده های بیشتر از ۳۰۰ هزار بزرگسال ۳۹ تا ۷۲ ساله و داده های بیشتر از ۵۵۰ هزار بیمار بستری در بیمارستان را مورد بررسی قرار دادند و در این بررسی سه موضوع: شاخص توده بدنی، نسبت کمر به باسن (WHR) و نسبت کمر به باسن تنظیم شده برای شاخص توده بدنی را هم مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند تا ارتباط این سه مورد با میزان بستری شدن افراد را مطالعه کنند.
دانشمندان با استفاده از روشی به نام تصادفی سازی مندلی (Mendelian randomization)، تخمین های حاصل از تحلیل های اپیدمیولوژیک مرسوم را برای تعیین کمیت این که چگونه اضافه وزن امکان دارد با بیماری و مرگ و میر ارتباط داشته باشد، مقایسه کردند. این روش از تغییرات ژنتیکی در ژنوم در رابطه با ترکیب بدن برای تخمین تأثیر اضافه وزن بر سلامتی استفاده می نماید و در عین حال، اثرات و عوامل دیگری که امکان دارد به صورت مشترک بر ترکیب بدن و میزان پذیرش فرد در بیمارستان تأثیر بگذارند راحذف می کند.
نتایج این مطالعه ارتباط مستقیم بین شاخص توده بدنی و نسبت کمر به باسن بالاتر، بر میزان پذیرش سالانه بیشتر در بیمارستان را نشان داد. همینطور توزیع نامطلوب چربی در یک ناحیه خاص در این رابطه نقشی بسیار مهم ایفا می کند.
افراد دارای اضافه وزن بین ۱۶ تا ۲۶ درصد که نسبت دور کمر به باسن آنها ۰/۰۹ واحد بود، نسبت به افراد دارای اضافه وزن بین ۸ تا ۱۶ درصد با هر ۴.۷۴ کیلوگرم در متر مربع شاخص توده بدنی، احتمال بیشتری دارد که در بیمارستان بستری شوند.
"دی هازوینکل" (Dea Hazewinkel) محقق ارشد این مطالعه از دانشکده پزشکی بریستول اظهار داشت: نتایج مطالعه ما نشان داده است که باید نسبت دور کمر به باسن را بعنوان معیاری از چربی بدن نسبت به شاخص توده بدنی ترجیح داد، چونکه این عامل امکان دارد در پیشبینی پذیرش افراد در بیمارستان نقش مهم تری داشته باشد.
منبع:

1400/11/01
12:16:07
5.0 / 5
303
تگهای خبر: دانشگاه , دانشمند , محققان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
گوپا