نوزادان متولد نشده هم می توانند به کووید-۱۹ مبتلا شوند!

نوزادان متولد نشده هم می توانند به کووید-۱۹ مبتلا شوند!

گوپا: پژوهشگران ˮکالج دانشگاهی لندنˮ در بررسی جدید خود نشان داده اند که امکان ابتلای جنین به کووید-19 نیز وجود دارد اما این مورد به ندرت پیش می آید.


به گزارش گوپا به نقل از ایسنا و به نقل از وب سایت رسمی "کالج دانشگاهی لندن"(UCL)، پژوهش جدیدی نشان میدهد که اگر روده نوزاد متولد نشده در معرض "کروناویروس سندرم حاد تنفسی دو" (SARS-CoV-۲) قرار بگیرد، ممکنست که نوزاد به کووید-۱۹ مبتلا شود.
بااینکه این پژوهش بطور ویژه، مادران مبتلا به کووید-۱۹ و این که آیا عفونت آنها به نوزاد متولد نشده منتقل شده یا خیر را بررسی نکرده است اما نشان میدهد که تعدادی از اندام های جنین مانند روده، نسبت به سایر اندام ها بیشتر مستعد مبتلاشدن به عفونت هستند.
با این حال، پژوهشگران می گویند که فرصت های کروناویروس عامل کووید-۱۹ که جنین را آلوده می کند، بسیار محدود است برای اینکه جفت مانند یک سپر بسیار موثر و محافظ عمل می کند. شواهد نشان می دهند ابتلای جنین که با نام "انتقال عمودی"(vertical transmission) شناخته می شود، بسیار نادر است.
پژوهشگران تصمیم گرفتند تا بفهمند که نوزادان تازه متولد شده چگونه می توانند پادتن های کووید-۱۹ را تولید کنند. آنها بخصوص می خواستند بدانند که آیا ویروس می تواند از یک مادر مبتلا، به جنین متولد نشده منتقل شود و اگر پاسخ مثبت است، چگونه این اتفاق رخ می دهد.
پژوهشگران برای پاسخ دادن به این پرسش، اندام های مختلف جنین و بافت جفت را بررسی کردند تا ببینند که آیا گیرنده های پروتئین سطح سلول موسوم به "ACE2" و "TMPRSS2" در آنها وجود دارد یا خیر. این دو گیرنده، در قسمت بیرونی سلول ها قرار دارند و هر دو برای عفونت و انتشار کروناویروس سندرم حاد تنفسی دو مورد نیاز هستند.
پژوهشگران دریافتند تنها اندام های جنین که هر دو گیرنده ACE2 و TMPRSS2 را دارند، روده و کلیه هستند. با این حال، کلیه جنین از نظر آناتومی در مقابل ویروس محافظت می شود؛ به همین دلیل، کمتر در معرض خطر مبتلاشدن قرار دارد.
پژوهشگران به این نتیجه رسیدند که کروناویروس سندرم حاد تنفسی دو فقط می تواند جنین را از راه روده و بوسیله بلعیدن مایع آمنیوتیک توسط جنین، مبتلا کند. این کاری است که نوزاد متولد نشده، بطور طبیعی برای جذب مواد مغذی انجام می دهد.
بعد از تولد، گیرنده های ACE2 و TMPRSS2 بصورت ترکیبی در سطح سلول های روده و ریه انسان وجود دارند. گمان می رود که روده و ریه، مسیرهای اصلی مبتلاشدن به کووید-۱۹ باشند اما به نظر می آید که در نوزادان متولد نشده، روده مهم ترین راه برای عفونت ویروسی است.
دکتر "ماتیا گرلی"(Mattia Gerli)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: جنین در نیمه دوم بارداری، بلعیدن مایع آمنیوتیک را شروع می کند. برای بروز مبتلاشدن باید مقدار قابل توجهی از کروناویروس سندرم حاد تنفسی دو در مایع آمنیوتیک اطراف جنین وجود داشته باشد.
وی ادامه داد: با این حال، خیلی از پژوهش های صورت گرفته در مورد مراقبت های زایمان نشان داده اند که مایع آمنیوتیک اطراف جنین بطور معمول حاوی کروناویروس سندرم حاد تنفسی دو نیست؛ حتی اگر مادر به کووید-۱۹ آلوده باشد. یافته های ما نشان می دهند که ابتلای جنین به کووید-۱۹، در دوران حاملگی ممکنست اما به ندرت پیش می آید و این برای والدین آینده، اطمینان بخش است.


اندام ها و بافت های جنینی مورد استفاده در این پژوهش، از بانک بیولوژیکی موسوم به "HDBR" به دست آمده اند که به بررسی جنین کمک می کنند. هیچ کدام از اندام ها و بافت های اهدایی، متعلق به مادران مبتلا به کووید-۱۹ نبودند و پژوهشگران بر طبق دستورالعمل های اخلاقی، پادتن های کووید-۱۹ را آزمایش نکردند.
پروفسور "پائولو دی کوپی"(Paolo De Coppi)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: ما در این پژوهش نشان داده ایم روده جنین که با مایع آمنیوتیک بلعیده شده توسط نوزاد در تماس قرار دارد، نسبت به کروناویروس سندرم حاد تنفسی دو لطمه پذیر است. با این حال، جفت مانند یک مانع طبیعی عمل می کند و باتوجه به شواهد محدود در مورد وجود کروناویروس در مایع آمنیوتیک، پژوهش ما می تواند به مادران اطمینان دهد.
پژوهشگران تاکید دارند که بزرگترین خطر برای جنین در دوران بارداری، در صورتی است که مادر به کووید-۱۹ بسیار ناخوشایند مبتلا شود. در این مورد، کروناویروس ممکنست با غلظت بالا در مایع آمنیوتیک وجود داشته باشد. علاوه بر این، می تواند به جفت لطمه برساند و به زایمان زودرس منجر شود.
پروفسور "آنا دیوید"(Anna David)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: واکسیناسیون در مقابل کووید-۱۹ در دوره بارداری، اقدامی ایمن شناخته می شود و احتمال مبتلاشدن به کروناویروس سندرم حاد تنفسی دو را تا سطوح بسیار پایین می کاهد. نتایج این پژوهش، اطلاعات صریحی را در مورد لطمه پذیری جنین انسان نسبت به کووید-۱۹ ارائه می دهد. یافته های ما از سیاست مراقبت های بهداشتی فعلی حمایت می کند که واکسیناسیون مادران در دوره حاملگی را بهترین راه برای محافظت از نوزاد متولد نشده در مقابل مبتلاشدن به کووید-۱۹ می دانند.
پژوهشگران، شواهدی در خصوص وجود گیرنده های ACE2 و TMPRSS2 در ریه یا جفت جنین در سه ماه میانی یا آخر حاملگی پیدا نکردند. نتایج این پژوهش، با استفاده از روش های مختلف مانند جستجوی بیان ژن و پروتئین تایید شد.
این پژوهش، با بودجه "شورای تحقیقات پزشکی انگلستان"(MRC) و سازمان "تحقیقات و نوآوری انگلستان" (UKRI) انجام شده است.
این پژوهش، در "BJOG – An International Journal of Obstetrics & Gynaecology" به چاپ رسید.
منبع:

1400/08/30
11:37:24
5.0 / 5
64
تگهای خبر: آزمایش , آینده , تحقیق , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
گوپا