کهکشانی در دل صورت فلکی ماهی

کهکشانی در دل صورت فلکی ماهی

به گزارش گوپا ناسا به تازگی در حساب کاربری خود در اینستاگرام تصویری باشکوه از یک کهکشان در صورت فلکی ماهی منتشر نمود.


به گزارش گوپا به نقل از ایسنا، ناسا با انتشار این تصویر نوشت: شاید در ابتدا به نظر برسد که این کهکشان ها از جهت خاصی درحال برخورد با یکدیگر هستند اما نیازی نیست نگران باشید چون که در حقیقت این کهکشان ها میلیونها سال نوری از یکدیگر فاصله دارند.
در این تصویر که توسط "دوربین میدان باز ۳"(WFC۳) تلسکوپ فضایی هابل ثبت شده است، یک کهکشان واقع در صورت فلکی ماهی یا حوت(Pisces) میزبان دو رویداد نجومی جالب است: در یک سمت، یک ستاره متغیر دلتا قیفاووسی که نور آن به صورت منظم روشن و کم می شود، حضور دارد و در سمتی دیگر یک انفجار ابرنواختر بزرگ که مرگ یک ستاره عظیم است درحال رخ دادن است. از آنجا که هر دو رویداد نجومی دارای درخشندگی قابل پیش بینی هستند، به ستاره شناسان در اندازه گیری سرعت انبساط جهان کمک می کنند.
یک متغیر دلتا قیفاووسی به ستاره متغیری گفته می شود که در این گروه قرار گرفته باشد. بین قدر مطلق و دوره تناوب نور این گروه ستارگان رابطه مشخصی وجود دارد. بدین جهت میتوان به آسانی بوسیله داشتن تناوب قدر ظاهری به قدر مطلق آنرا رسید و بوسیله مقایسه، فاصله این ستارگان را بدست آورد. این کار روشی معمول در اندازه گیری فاصله بین کهکشانی است.
مدتی پیش "دوربین میدان باز ۳" هابل که مسئول تصویربرداری در طول موج های نوری متعدد است، بعد از آن که یک ماه در حالت ایمن قرار گرفته بود رصد خویش را باردیگر شروع کرد. هابل پروژه ی مشترک ناسا و آژانس فضایی اروپا و کانادا است و بیشتر از سه دهه به رصد فضا پرداخته است. این تلسکوپ بیشتر از ۱.۵ میلیون رصد انجام داده و بیشتر از ۱۸ هزار مقاله علمی برپایه داده های آن انتشار یافته است. هابل با سرعت ۲۷ هزار و ۳۰۰ کیلومتر بر ساعت مدار زمین را دور می زند و در فاصله ی ۵۴۷ کیلومتری زمین قرار دارد. این تلسکوپ در ماه آوریل سال ۱۹۹۰ از پایگاه فضایی کندی در فلوریدا به فضا ارسال شد. هابل" یکی از بزرگترین و پرکاربردترین تلسکوپ ها به شمار می آید.
مدتی پیش ناسا تلسکوپ قدرتمند دیگری موسوم به "جیمز وب" که اغلب بعنوان جانشین هابل از آن یاد می شود را پرتاب کرد. "وب" اغلب بعنوان جانشین یا جایگزین هابل توصیف می شود، اما به رغم تعداد انگشت شماری مشکل در طول این سالها، ابزارهای علمی "هابل" همچنان قوی هستند. نمی توان گفت "وب" جایگزین "هابل" خواهد شد، چون که "هابل" همچنان درحال رصد کیهان است و ناسا امیدوار است تا چند سال دیگر، احیانا تا دهه ۲۰۳۰ هم بتواند از آن استفاده نماید.
تلسکوپ فضایی "جیمز وب" در تاریخ ۲۵ دسامبر ۲۰۲۱ به فضا پرتاب شد. هدف اصلی این تلسکوپ، بررسی چگونگی شکل گیری و تکامل کهکشان ها بعد از "مه بانگ" است و می خواهد با نگاهی به اعماق کیهان تصاویری از نخستین کهکشان هایی که تابحال شکل گرفته اند، ثبت کند.
"جیمز وب" ۱۰۰ برابر قدرتمندتر از هابل است. همینطور وب از نور فروسرخ استفاده می نماید و دارای طول موج هایی است که می تواند از میان ابرهای غباری هم که ممکنست از دید هابلِ متکی به نور مرئی جا مانده باشد، گذر کند. وب باید عمیق تر از پیش کیهان را رصد کند و کهکشان هایی را که بعد از مه بانگ شکل گرفتند، شناسایی کند. شناسایی این کهکشان ها به سبب دور دست بودن و نور کم برای هابل چندان امکان پذیر نیست.
منبع:

1400/10/19
22:17:10
5.0 / 5
95
تگهای خبر: علم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
گوپا