تیان ون 1 مأموریت علمی خویش را تکمیل کرده است

تیان ون 1 مأموریت علمی خویش را تکمیل کرده است

طبق گفته سازمان ملی فضایی چین، کاوشگر مریخی تیان ون۱(Tianwen ۱) تمام وظایف علمی از پیش تعیین شده خویش را انجام داده است.


به گزارش گوپا به نقل از ایسنا و به نقل از چاینادیلی، سازمان ملی فضایی چین اعلام نمود که به تازگی ماموریت تیان ون ۱ تصاویری باکیفیت متوسط ​​از کل سیاره ثبت کرده است که این امر نشان دهنده آن است که این کاوشگر اهداف علمی خویش را تکمیل کرده است.
بگفته سازمان ملی فضایی چین، این فضاپیما تا به امروز ۱۳۴۴ بار به دور مریخ چرخیده است و با وجود انجام این عملیات علمی، همچنان به انجام عملیات سنجش ازراه دور و آزمایش های فنی گسترده خود ادامه خواهد داد.
در همین حال، مریخ نورد ژورونگ که از اواسط ماه مه در حالت غیرفعال به سر می برد، انتظار می رود در ماه دسامبر، زمانی که هوا مساعدتر است، جستجوهای خویش را از سر بگیرد.
تیان ون ۱ نام فضاپیمای رباتیک مریخی است که در حقیقت از شش قطعه تجهیزات جداگانه یعنی یک مدارگرد، دو دوربین قابل استقرار، یک فرودگر، یک دوربین ازراه دور و مریخ نورد ژورونگ تشکیل شده است. چین در ۲۳ ژوئیه ۲۰۲۰، فضاپیمای بدون سرنشین تیان ون-۱ را با موشک حامل لانگ مارچ ۵ Y-۴ از مرکز پرتاب فضایی ونچانگ پرتاب کرد.
تاکنون، ۱۳ ابزار علمی موجود در مدارگرد و مریخ نورد، نزدیک به ۱۰۴۰ گیگابایت داده خام را به زمین ارسال کرده اند. سازمان ملی فضایی چین اظهار داشت که این داده ها به دانشمندان چینی تحویل داده شده است و به ارتقای سطح دانش آنها درباره سیاره سرخ کمک خواهدنمود.
مدتی پیش هم این کاوشگر چندین تصویر از سیاره سرخ ثبت نمود. تیان ون-۱ نخستین ماموریت کاوش مریخ توسط چین است که شامل یک مدارگرد، یک فرودگر و یک سطح نشین است. تیان-ون ۱ در ماه فوریه سال قبل میلادی به مریخ رسید و در ماه مه، سطح نشین حامل مریخ نورد ژورونگ روی یک ناحیه به نام "یوتوپیا پلانیتیا"(Utopia Planitia) که دشت وسیعی در نیمکره شمالی مریخ است، فرود آمد. گرچه مریخ نورد ژورونگ برای یک ماموریت سه ماهه طراحی شده بود، اما این مریخ نورد عملکرد خوبی داشت و توانست بیشتر از زمان مدنظر محققان در مریخ کاوش کند که این مساله محققان را شگفت زده کرد.
در ماه سپتامبر سال قبل میلادی، ژورونگ توسط سازمان ملی فضایی چین(CNSA) به خواب زمستانی رفت. خورشید، فعالیت پروژه های جاری در سیاره سرخ را به تعویق انداخت و همه مریخ نوردهای موجود روی این سیاره به "حالت ایمن" وارد شدند. دلیل این کار این بود که خورشید در رویدادی به نام "مقارنه خورشیدی مریخ"(Mars solar conjunction) در حالت قرارگیری میان زمین و مریخ بود که این اتفاق، مانع از برقراری همه ارتباطات مستقیم می شد و ارتباط بین فضاپیما و زمین را به شدت مختل می کرد. در ماه اکتبر سال قبل میلادی باردیگر مریخ نورد چینی ها فعالیت خویش را از سر گرفت و ۲۰۰ متر دیگر از سطح مریخ و مسیری که ممکنست زمانی خط ساحلی یک اقیانوس باستانی بوده باشد را پیمود.
تیان ون-۱ چند محموله علمی با خود دارد که شامل دوربین هایی با وضوح متوسط و بالا برای نقشه برداری از مناطق بزرگ مریخ و عکسبرداری از سطح این سیاره است. علاوه بر آن رادار کاوش زیرسطحی MOSIR و رادار صوتی به جستجوی یخ در زیر سطح سیاره سرخ می پردازند. اهدافی که مورد کاوش قرار می گیرند شامل دهانه های برخوردی، آتشفشان ها و دره ها است. تیان ون-۱ با خود یک طیف سنج کانی شناسی هم دارد که با آن ترکیبات سطح سیاره سرخ را مورد بررسی قرار می دهد. داده های به دست آمده از تیان ون-۱ برای برنامه ریزی ماموریت های آینده به مریخ هم مورد استفاده قرار می گیرد که همچون آنها می توان به ماموریت بازگرداندن نمونه از مریخ در سال ۲۰۲۸ اشاره نمود.
منبع:

1401/04/13
10:29:39
5.0 / 5
181
تگهای خبر: آزمایش , آینده , دانشمند , علم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
گوپا