راه اندازی مرکز ملی گرافن در سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران

راه اندازی مرکز ملی گرافن در سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران

به گزارش گوپا، رئیس سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران به راه اندازی مرکز ملی گرافن در سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران اشاره نمود و اظهار داشت: گرافن معجزه قرن است.به گزارش گوپا به نقل از مهر به نقل سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران، نشست فرماندهان بسیج کارکنان دانشگاه ها ومراکز آموزش عالی با حضور دکتر حسن زمانیان؛ معاون وزیر و رئیس سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران و سرهنگ نصیرزاده؛ فرمانده مرکز مقاومت بسیج کارکنان وزارت علوم و دانشگاه ها برگزار گردید.
دکتر حسن زمانیان در این جلسه، با بیان اینکه مقام معظم رهبری پیش قراول تفکر بسیجی و این فرهنگ مقدس هستند، اظهار داشت: وجود مقام معظم رهبری ما را با سایر کشورهای اسلامی در دنیا متمایز کرده است و ما باید بعنوان بسیجیان مخلص، قدردان حضور ایشان باشیم.
وی ضمن اشاره به سالروز شهادت شهید طهرانی مقدم، تصریح کرد: ما پیش از این از شهید چمران بعنوان یک بسیجی نمونه در وزارت علوم یاد می کردیم و روزی را بعنوان بسیج اساتید برای بزرگداشت رشادت های شهید چمران داریم. اگر امروز همه ما در امنیت زندگی می نماییم و دست برتر را در دنیا داریم به خاطر وجود بسیجیان مثل شهید طهرانی مقدم و داشتن قدرت موشکی کشور است.
رییس سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران با بیان اینکه این سردار شهید اسلام توانست تحول بزرگی در قدرت نظامی ایران ایجاد نماید، اظهار داشت: با تلاشهای ایشان ما به موشک هایپرسونیک رسیدیم.
وی در رابطه با رشادت های بسیجیان غزه، اظهار نمود: این ها واقعاً بسیجی هستند و بار اصلی جنگ بر روی دوش بسیجیان مخلصی است که چیزی جز خدا و اسلام در نظر ندارند.
زمانیان با تکیه بر اینکه هر کس می خواهد با آمریکا مبارزه کند، باید کار کند و با کار دفاع کند اظهار داشت: یک بسیجی خوب در محیط اداری باید از هر نظر الگو باشد؛ از نظر مردم داری، خدمت به مردم و انجام کار در درجه اول. اگر من عنوان بسیجی را یدک بکشم و از زیر کار دربروم، این خیانت به بسیج است.
وی اضافه کرد: به ندرت افرادی هستند که پشت این عنوان پنهان می شوند که سختی نکشند. محیط این را می فهمد و این صدمه به بسیج است. بسیجی در هر زمینه ای باید الگو و نفر اول باشد. اگر کسی بسیجی است، ولایتمدار و اصول گرا است، باید بیشتر از دیگران کار کنند.
معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ضمن اشاره به مساله فلسطین و غزه اظهار داشت: هر انسان آزاده ای با نگاه به وضعیت فلسطین و دیدن این همه ظلم و جنایت و وحشی گری امکان دارد از ناراحتی دق کند. این شیاطین به هیچ چیز پایبند نیستند و در اوج وحشی گری قرار دارند. این ها حقوق بشر را بعنوان یک ابزار می شناسند که دیگران را تحت فشار قرار دهند. صهیونیست ها و اربابان آنها در آمریکا به هیچ اصول و ارزش انسانی پایبند نیستند.
وی افزود: رئیس جمهور آمریکا از بریدن سر کودک اسرائیلی صحبت می کند و پس از فاش شدن این دروغ، بدون هیچ عذرخواهی و ابراز ندامتی، مجدد از اسرائیل حمایت می کنند و در مقابل پرپر شدن کودکان فلسطینی کوچک ترین واکنشی نشان نمی دهند. البته ملت های دنیا این مورد را فهمیده اند و راهپیمایی هایی که در دنیا صورت می گیرد، به خوبی نشان داده است که دست این ها رو شده است و انشالله پیروزی غزه محقق می شود.
وی ضمن اشاره به اینکه در راس وزارت علوم، یک وزیر بسیجی قرار دارد، اظهار داشت: وزیر علوم با همت و پیگیری و تمام برای ورود حزب اللهی ها و بسیجی ها به حوزه آموزش عالی تلاش می کند ولی در بعضی قسمت ها هنوز یک سری مشکلات وجود دارد و این روند کند است. وزیر دستوراتی در این حوزه می دهند و پیگیری های انجام می دهند ولی برخی افراد نه تعمداً بلکه نادانسته موانعی ایجاد می کنند که این روند کند شده است.
وی اضافه کرد: تابحال نیمی از دوران دولت مردمی سیزدهم گذشته ولی در این مورد هنوز موفق نشده ایم. همینطور ما در جذب کارمندان هم مشکلاتی داریم. چون که ردیف های استخدامی بسته شده است و ما گرفتار مشکلاتی در جذب نیرو شده ایم. ما در تزریق نیرو به بدنه وزارت علوم این مشکلات را داریم و امیدواریم بتوانیم این مشکل را حل نماییم.
رییس سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران در مورد تعداد نیروهای هیات علمی سازمان اظهار داشت: در شروع شروع خدمت من در سازمان، ما ۱۰۰ هیات عملی داشتیم. سال قبل برای جذب ۶۱ عضو هیات علمی اقدام کردیم تا به مجموعه اضافه شوند. تا جایی که معیارهای ما اجازه داده، شرط اول جذب نیروهای ما وابستگی به انقلاب، ولایتمداری و اعتقاد به ولایت فقیه بوده است. سال جاری هم ۱۲۰ نفر اضافه می نماییم و این روند را تا ۱۰۰۰ نفر برای خدمت به نظام ادامه خواهیم داد.
وی با تکیه بر اینکه سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران، پیشران تحقیق و توسعه منجر به محصول و رفع مشکل در کشور است، تصریح کرد: در دانشگاه های ما پژوهش صورت می گیرد ولی خیلی از آنها تبدیل به مقاله و بایگانی می شود. ولی ما در سازمان پژوهش های علمی و صنعتی به پژوهش هایی که تبدیل به محصول نشود و مساله ای از کشور را حل نکند، بها نمی دهیم. چون که در این سازمان، هر پژوهشی باید منجر به یک دستاورد ملموس شود.
زمانیان با بیان اینکه در سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران ۹ پژوهشکده و حدود ۲۰۰ واحد فناور وجود دارد؛ اظهار داشت: پژوهشکده های ما کار تحقیق و توسعه را تا TRL۴ و تولید دانش فنی انجام می دهند و بعد از آن، این دانش فنی به واحدهای فناور واگذار می شود و در واحدهای فناور دانش فنی به محصول تبدیل می شود.
معاون وزیر علوم در رابطه با عملکرد سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران در رفع مشکلات کلان کشور توضیح داد: ما در سازمان تعداد زیادی پروژه کلان داریم که همه آنها کاربردی هستند. برای مثال؛ سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران نخستین مرکزی است که دانش فنی ساخت ماهواره را بومی کرده است. نخستین ماهواره ما ماهواره مصباح نام داشت. این مسیر را ادامه دادیم و در هر حال حاضر بر روی ماهواره ای برای پیشبینی زلزله فعالیت می نماییم.
وی با بیان اینکه ماهواره پیشبینی زلزله در مرز دانش قرار دارد؛ اظهار داشت: هیچ کشوری در دنیا در این حوزه از ما جلوتر نیست. ۱۳ زیر پروژه این ماهواره درحال مطالعه و انجام است و انشالله بتوانیم این شاهکار علم و فناوری را کامل نماییم.
زمانیان ضمن اشاره به ساخت نخستین دستگاه همودیالیز توسط سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران اظهار داشت: تنها نمونه از این دستگاه، در این سازمان ساخته و بومی شده است و ما به کشورهای خارجی این دستگاه را صادر کرده ایم. هم اکنون هم نسل ششم دستگاه همودیالیز درحال ساخت است.
وی افزود: نسل ششم این دستگاه، همودیالیز پرتابل و قابل حمل است که فرد می تواند هنگام کار، رانندگی، مسافرت و در خانه بتواند این کار پزشکی را انجام دهد. زیر پروژه های این طرح شروع شده است و انشالله به محصول نهایی دست پیدا خواهیم کرد.
زمانیان به راه اندازی مرکز ملی گرافن در سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران اشاره نمود و اظهار داشت: گرافن معجزه قرن و نخستین ماده دوبعدی است که بشر شناسایی کرده است. آینده صنعت دنیا، گرافن است و این ماده علاوه بر پزشکی، در الکترونیک، سنسورها و سلول های خورشیدی، در تصفیه آب هم به کار می آید. در روش های معمول به ازای هر سانتی متر مربع در ۲۴ ساعت، یک صدم تا پنج صدم لیتر آب را در یک روز می توانیم تصفیه نماییم ولی با استفاده از گرافن این میزان به ۶۶ اینچ در روز می رسد.
وی همینطور به راه اندازی مرکز تحقیقات سوخت پاک هیدروژن در سازمان اشاره نمود و توضیح داد: مصرف سوخت های فسیلی مشکلات زیادی همچون تغییرات آب و هوایی، آلودگی، گرم شدن زمین و... را به همراه دارند. بنابراین کشورهای پیشرفته به سمت تولید سوخت پاک هیدروژن رفته اند. کشورهایی که مثل ما ذخایر هیدروکربنی دارند، در این حوزه موفق تر هستند. بنابراین ما در سازمان این پروژه را آغاز کردیم.
رییس سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران تصریح کرد: در این سازمان در زمینه های مختلف همچون صنعت دفاعی، پزشکی، میکروالکترونیک، کوانتوم، هوش مصنوعی، امنیت فضایی و... فعالیتهایی در دست انجام است.
وی با تکیه بر اینکه دشمن جوانان ما را ناامید می کند، اظهار داشت: ما باید دستاوردهای خویش را به خوبی به جوانان معرفی نماییم. جوان ما خام و مسموم شده است که یاد دوران رضا شاه می کند. این از ضعف ماست که دستاوردهای انقلاب اسلامی را معرفی نکرده ایم.
در پایان این مراسم دکتر جعفر جعفری بعنوان فرمانده جدید بسیج کارکنان سازمان پژوهش های علمی و صنعتی معرفی و از زحمات دکتر حسن رهنما فرمانده سابق بسیج کارکنان سازمان، قدردانی گردید.


منبع:

1402/08/25
15:00:09
5.0 / 5
157
تگهای خبر: آینده , تحقیق , تولید , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
لینک دوستان گوپا
گوپا