معاون علمی رییس جمهور خبر داد؛

حجم اعتبار مالیاتی دانش بنیان ها به ۱۵ همت بیشتر می شود

حجم اعتبار مالیاتی دانش بنیان ها به ۱۵ همت بیشتر می شود

به گزارش گوپا، معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهور اظهار داشت: امسال پیش بینی می نماییم با حمایت خوب وزارت اقتصاد اعتبار مالیاتی شرکت های دانش بنیان به 15 هزار میلیارد تومان برسد.به گزارش گوپا به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، روح الله دهقانی در برنامه شهید جمهور شبکه افق، اظهار داشت: بزرگترین زیرساختی که جمهوری اسلامی برای پشتیبانی از اقتصاد دانش بنیان حتی تا ۱۰ سال آینده به وجود آورده بطور قطع و بطور قطع همین قانون جهش تولید دانش بنیان است. در صورت ادامه اجرای قانون جهش تولید دانش بنیان به عنوان یادگار رئیس جمهور شهید تا پایان دو دولت بعدی، سهم دانش بنیان ها در تولید ناخالص داخلی از سه درصد فعلی به ۱۵ درصد افزایش خواهد یافت.
وی با اشاره به تاریخچه ایجاد این قانون اظهار داشت: این قانون نخستین بار در اواخر دولت دوازدهم عنوان شد و پیش نویس آن تدوین و در دولت عنوان شد که بطور قاطع با آن مخالفت شد و کنار گذاشته شد. در دولت سیزدهم در سالی که به عنوان سال دانش بنیان نامگذاری شده بود این قانون در دولت عنوان شد و چون بسیار هزینه دار است و دولت باید از قسمتی از درآمدهای خود بگذرد در دولت مورد مخالفت قرار گرفت اما شخص رئیس جمهور وارد شد و بر تصویب این قانون اصرار کرد و تاکید داشت که اگر تغییراتی لازم است در قانون داده شود و به مجلس ارائه شود و نماینده دولت هم حامیانه در مجلس از آن دفاع کند. قانون به مجلس رفت و در کمال ناباوری طراحان آن تصویب گردید.
دهقانی اضافه کرد: این قانون هم به هر حال مثل هر قانون دیگر ضعف های دارد ولی آن قدر قوی و آینده نگرانه است که اگر اجرا شود بخش بسیار خوبی از اقتصاد کلان ما دانش بنیان خواهد شد. محوری ترین فردی که در تصویب این قانون پای کار ایستاد و بعد که تصویب گردید در مقابل این نظر که قانون اصلاحاتی داشته باشد تا هزینه های آن برای دولت کم شود ایستاد و اصرار کرد که قانون حداقل پنج سال به همین نحو اجرا شود، شخص رئیس جمهور بود.
سال گذشته ۷ هزار میلیارد تومان از محل اعتبار مالیاتی به شرکتها کمک شد
دهقانی درباب دستاوردهای اجرای قانون جهش تولید دانش بنیان اظهار داشت: این قانون به صنایع بزرگ کشور اجازه می دهد که اعتبار مالیاتی برای تحقیق و توسعه بگیرند یعنی می توانند با مجوز معاونت علمی مالیاتی را که باید پرداخت کنند در تحقیقات هزینه کنند. سال قبل قریب به هفت هزار میلیارد تومان از محل اعتبار مالیاتی به شرکتها کمک شد که امسال پیش بینی می نماییم با حمایت خوب وزارت اقتصاد این کمک به ۱۵ هزار میلیارد تومان برسد.
وی اضافه کرد: از جنبه های دیگر این قانون تقویت شبکه های تحقیق و توسعه در شرکتها و اتصال شرکت های کوچک به شرکت های بزرگ است. اقتصاد سنتی را تشویق می کند که به سمت نوآوری و راندمان برود و یک حرکت جدی دراین زمینه به وجود آورده است.
معاون علمی رئیس جمهور اشاره کرد: مخاطبان معاونت علمی تا دو سال پیش عموماً شرکت های کوچک بودند اما با اجرای قانون جهش دانش بنیان تمام شرکتهای بزرگ فولادی، پترپشیمی، صنایع غذایی و … به معاونت علمی مراجعه نموده اند و این یعنی مواجهه معاونت علمی با اقتصاد واقعی کشور که یادگار باارزش شهید رئیسی است.
حمایت از تولید دانش بنیان داخلی برای دکتر رئیسی دغدغه ای محوری بود
دهقانی در پاسخ به این پرسش که نگاه رئیس جمهور شهید به علم و فناوری چگونه بود، گفت: در عرصه علم و تکنولوژِی، بزرگترین تفاوت شهید جمهور با روسای جمهور محترم پیشین که همه زحمات زیادی کشیدند این است که مسأله علم و فناوری و بازار شرکت های دانش بنیان و پشتیبانی از تولید دانش بنیان داخلی برای دکتر رئیسی دغدغه ای محوری بود. وقتی رئیس جمهور شخصاً به عنوان یک راهبرد جدی به توسعه علم و فناوری با نگاه رو به آینده و توسعه اقتصاد دانش بنیان با رویکرد فناوری هایی که کشور کسب کرده توجه می کند و در تمام سخنرانی ها و صحبت ها و مذاکرات داخلی و خارجی بر آن تاکید دارد طبعاً همه دستگاهها و وزارتخانه ها هم دراین زمینه خودرا پاسخگو می بینند.
انعقاد ۱.۸ میلیارد دلار قرارداد بین دانش بنیان ها و وزارت نفت در سه سال
وی اضافه کرد: همین رویکرد است که اتفاقات بزرگی در عرصه اقتصاد دانش بنیان رقم بخورد و شاهد گشوده شدن بازار دستگاه های دولتی بر روی دانش بنیان ها، افزایش شش و چهار برابری تعداد قراردادهای وزارت نفت و وزارت نیرو با شرکتهای دانش بنیان و نیز انعقاد ۱.۸ میلیارد دلار قرارداد بین این شرکتها و وزارت نفت در سه سال اخیر باشیم. چنین اتفاقاتی تنها در صورتی رقم می خورد که رئیس جمهور شرکتهای دانش بنیان و تولید داخل را محور قرار دهد و همیشه به دستگاهها تاکید کند که هر محصول یا خدمتی که شرکتهای دانش بنیان قادر به ارائه آن هستند نباید به هیچ بخش دیگر یا واردات محول شود
دهقانی اشاره کرد: این نگاه خیلی کار را ما در تعامل با دستگاهها راحت می کرد خصوصاً اینکه پس از تصویب قانون جهش دانش بنیان رئیس جمهور به همه دستگاهها و وزارتخانه ها تکلیف کردند که هر یک بخشنامه ای با معاونت علمی تدوین کنند که مشخص شود در بحث دانش بنیان چه اقداماتی باید انجام دهند و روند اجرای این بخشنامه ها هم مرتب پایش و به رییس جمهور گزارش می شد.
وی در ادامه در پاسخ به سوال مجری که رئیس جمهور شهید چه آرزو و انتظاری برای آینده علم و فناوری کشور داشت، اظهار داشت: رئیس جمهور یک راهبرد اساسی داشت که تبعیت از راهبردهای رهبری از جنبه اطاعتی و تکلیفی بود و مقام معظم رهبری نیز خیلی روشن و شفاف راهبردهای کشور در عرصه علم و فناوری را ترسیم کرده اند. در دیدار اولی هم که با رئیس جمهور داشتم تاکید نمودند که از معاون علمی دو انتظار دارند یکی اینکه هر آن چه در فناوری در کشور به دست می آید با اقتصاد واقعی کشور پیوند بخورد تا راندمان بالا برود و دوم اینکه توجه به حوزه اقتصاد و صنعت موجب غفلت از دید به آینده نشود و درباب شناسایی و دستیابی به فناوری های نوظهور هم برنامه ریزی شود تا در آینده هم دست ما خالی نباشد یعنی فقط بدنبال فناوری هایی که بتوان رونمایی نمود و به مردم نشان داد نبودند و به دولت های آینده هم فکر می کردند.
معاون علمی رئیس جمهور درباب نگاه شهید جمهور به ارتباط دانشگاه و صنعت هم اظهار داشت: دکتر رئیسی دانشگاه را کانون شناخت و حل مسأله می دانستند و در این زمینه دو وظیفه را بر عهده معاونت علمی و دستگاه های دیگر گذاشته بودند. یکی اینکه نخبگان هر حوزه شناسایی و ولو منتقد دولت و شخص رئیس جمهور باشند نظرات آنها به دقت شنیده شود و مورد مشورت قرار گیرند و دیگری کمک به دانشگاه برای اینکه ابزار حل مسأله را داشته باشد.
دهقانی با اعلان اینکه یکی از جنبه های قانون جهش تولید دانش بنیان، ارتقای ماموریت دانشگاه هاست، گفت: سال قبل طی موافقت نامه ای با وزارت علوم، دو هزار میلیارد تومان از محل اعتبار مالیاتی برای اجرای پروژه های تحقیقاتی در اختیار دانشگاه ها قرار گرفت. رئیس جمهور شهید تاکید داشتند که سازوکارهای آموزشی و شیوه های تربیت دانشجویان تحصیلات تکمیلی طوری ارتقا یابد که جوانان کشور مشغول حل مسائل امروز و آینده کشور شوند.
رویکرد جامع الاطراف شهید جمهور در پشتیبانی از نخبگان کشور
رییس بنیاد ملی نخبگان در پاسخ به سوال مجری در خصوص اینکه آیا شهید جمهور در عرصه جذب و به کارگیری نخبگان نگاه سلیقه ای یا سیاسی داشتند یا نگاهی حداکثری اظهار داشت: مطلبی که متاسفانه از بعد رسانه ای در بازنمایی آن چندان موفق نبودیم رویکرد جامع الاطراف و نگاه باز و فارغ از جهتگیری های سیاسی شهید جمهور در پشتیبانی از نخبگان کشور بود. ایشان همه نخبگان مشتاق ایران را با هر جهتگیری سیاسی که داشتند قابل احترام و ظرفیتی برای کشور می دانستند و تاکید داشتند که از هر نخبه ای باید در عرصه تخصصی خودش استفاده گردد. در بعد جوان گرایی هم شاهد می باشیم که جوان های متولد دهه ۶۰ و ۷۰ که چه بسا خودشان زمانی منتقد بودند در بدنه دولت کار می کنند.
وی در ادامه درباب نگاه دکتر رئیسی به دیپلماسی علم و فناوری اظهار داشت: رئیس جمهور شهید به خوبی از توانمندی های علمی و فناوری کشور و قدرت آفرینی آن اطلاع داشتند و بر این اساس تاکید داشتند که با دنیا با زبان علم و فناوری صحبت نماییم که هم زبان مشترک همه کشورهاست و هم در آن دست برتر را داریم و اعتقاد داشتند که وقتی فناوری خودرا به کشوری صادر می نماییم در حقیقت فرهنگ و گفتمان سیاسی و قدرت خودرا صادر می نماییم. بر این اساس در تمام جلسات با مقامات خارجی پیشنهاد همکاریهای علمی و فناوری را مطرح می کردند و در سفرهای خارجی نمایشگاهی از توانمندی های فناوری کشور متناسب با نیازهای کشور میزبان را همراه می بردند.
رشد ۳ برابری صادرات دانش بنیان ها
دهقانی اشاره کرد: با چنین نگاهی بود که در سال ۱۴۰۲ بیش از ۳۰۰ هیئت تجاری خارجی و بیش از ۴۲ هیئت عالی رتبه سیاسی را در معاونت علمی میزبانی کردیم و صادرات دانش بنیان کشور در سال قبل رشدی سه برابری نسبت به سال ۱۴۰۱ داشت البته بحث دیپلماسی علم و فناوری در دولتهای قبل هم مورد توجه بود ولی رئیس جمهور شهید شخصاً و با تاکید ویژه در دولت سیزدهم این بحث را دنبال کردند. یکی دیگر از اتفاقاتی که در دولت سیزدهم این حوزه رقم خورد تأسیس سازمان همکاریهای علمی و فناورانه بین المللی بود که بحث آن از دولت قبل مطرح بود تا اینکه در زمستان گذشته در نهایت ابلاغ گردید. سال قبل همین طور صندوق پشتیبانی از پژوهشگران و فناوران به بنیاد ملی علم ارتقا یافت و با وجود تمامی مشکلات مالی بودجه آن ۱۰ برابر افزوده شد که شور و هیجانی بی سابقه را در حوزه همکاریهای علمی بین المللی در دانشگاه ها ایجاد کرد.
افزایش ۲.۱ برابری بازگشت فارغ التحصیلان ایرانی ۲۰۰ دانشگاه برتر دنیا به کشور
معاون علمی رئیس جمهور در ادامه با اشاره به نگاه مترقی رئیس جمهور شهید به ایرانیان خارج از کشور که گستره مرزهای ایران را تا قلب تمام ایرانیانی که به این کشور علاقه داشتند می دانست اظهارداشت: با همین رویکرد بود که توانستیم حجم زیادی از تعاملات علمی و فناوری را با ایرانیان خارج کشور شکل دهیم بطوریکه در سال قبل شاهد افزایش ۲.۱ برابری بازگشت فارغ التحصیلان ایرانی ۲۰۰ دانشگاه برتر دنیا به کشور (بیش از ۷۹۰ نفر) نسبت به سال ۱۴۰۱ بودیم. همین طور قرار بود در خرداد ماه جاری همایشی را با حضور هزار نفر از فارغ التحصیلان دانشگاه های برتر دنیا که در سال های اخیر به کشور برگشته اند برگزار نماییم که هم در ملاقات با رئیس جمهور نقطه نظرات خودرا مطرح کنند و هم مردم بوسیله رسانه ها با کارهای آنها آشنا گردند که این توفیق از ما سلب شد که امیدوار هستم در دولت بعدی این امکان برقرار شود.
دهقانی با اشاره به اینکه محور ارتباط معاونت علمی با ایرانیان خارج کشور، برنامه کانکت است از افزایش سه برابری بودجه این برنامه در سال قبل آگاهی داد.
افزایش ۵ برابری بودجه معاونت علمی در ۱۴۰۳
معاون علمی رئیس جمهور با اشاره به افزایش پنج برابری بودجه معاونت علمی در برنامه هفتم توسعه و قانون بودجه ۱۴۰۳ اظهار داشت: درست است که بودجه همه چیز نیست ولی به هر حال قسمتی از موضوع است و اینکه با وجود همه مشکلات و محدودیت های مالی، چنین افزایشی در بودجه معاونت علمی و فناوری کشور اتفاق می افتاد به مفهوم این است که علم و فناوری در نگاه رئیس جمهور شهید یک موضوع تجملی و تزئینی نبوده بلکه یک موضوع محوری درجه یک است که امیدوار هستم رئیس جمهور بعدی هم چنین نگاهی داشته باشند.
وی در ادامه در پاسخ به سوال مجری برنامه درباب علت تغییر نام معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری در دولت شهید رئیسی با تشکر از کوشش های تمام معاونان علمی رئیس جمهور در دولتهای قبل اظهار داشت: باتوجه به اینکه معاونت علمی همیشه مورد عنایت ویژه حضرت آقا بوده اند این معاونت همیشه روند رو به رشدی داشته و بدین ترتیب در دولت سیزدهم زیست بوم علم و فناوری با وجود ۱۰ هزار شرکت دانش بنیان و اشتغال ۴۰۰ هزار نفر به حدی از رشد رسیده بود که ثمرات حمایت ویژه ۲۰ ساله رهبر معظم انقلاب اسلامی از این حوزه در زندگی مردم دیده شود و وقت آن بود که شاهد رسوخ آن در بخش های مختلف اقتصاد کشور باشیم. با این رویکرد بود که معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ارتقا پیدا کرد.
دهقانی در ادامه در پاسخ به این پرسش که اقدامات دولت سیزدهم در عرصه علم و فناوری تا چه اندازه در راه کاهش وابستگی اقتصاد کشور به نفت موثر بوده گفت: نفت یکی از بزرگترین نعمت های خداوند در سرزمین ماست و در دولتهای بعد هم مطمئناً بزرگترین منبع درآمد کشور همین نفت می باشد. نفتی که خود ما یکی از بزرگترین مصرف کنندگان آن در دنیا هستیم که با راندمان مناسبی هم از آن استفاده نمی نماییم، پس بهترین راه برای کاهش وابستگی به نفت، افزایش راندمان از مسیر تبدیل اقتصاد منبع پایه به دانش پایه است.
افزایش ۶ برابری شرکتهای دانش بنیان همکار وزارت نفت
در پایان با اشاره به اینکه وقتی اقتصاد کشور ما نفتی است، دانش بنیان شدن اقتصاد کشور نیز جز از مسیر دانش بنیان شدن صنعت نفت کشور ممکن نیست، گفت: هم اکنون کشورهایی بسیار کوچک تر و کم جمعیت تر از ایران وجود دارند که واردکننده نفت هم هستند ولی درآمد آنها از فروش محصولات نفتی ۱۰ برابر ایران است. دستاوردی که حاصل دانش بنیان شدن صنعت نفت آنهاست. افزایش شش برابری شرکتهای دانش بنیان همکار وزارت نفت و اختصاص بیشترین قراردادهای همکاریهای فناوری و تولید بار اول تجهیزات به وزارت نفت در کشور ما هم نشان دهنده حرکت در این راه و سوق دادن اقتصاد نفتی کشور از خام فروشی به اقتصاد دانش بنیان نفت می باشد.


منبع:

1403/03/15
14:55:33
5.0 / 5
152
تگهای خبر: آینده , بازار , تحقیق , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
گوپا