با راه اندازی سامانه جان محقق شد؛

قابلیت سفارشی سازی محصولات فناورانه برای اولین بار

قابلیت سفارشی سازی محصولات فناورانه برای اولین بار

به گزارش گوپا، معاون فناوری و نوآوری وزیر علوم ضمن اشاره به تسهیلات خرید قسطی برای مشتریان در سامانه جان اظهار داشت: این سامانه قابلیت سفارشی سازی محصولات فناورانه برای اولین بار در کشور را دارد.سجاد محمدعلی نژاد در گفت و گو با خبرنگار مهر، در تشریح جزییات راه اندازی سامانه جان (جریان اقتصادی نوین) و قابلیت های این سامانه اظهار داشت: یک دغدغه جدی در توسعه اقتصاد دانش بنیان وجود داشت و این بود که شرکتها و واحدهای فناور مستقر در پارک های علم و فناوری جایی داشته باشند که هم محصولات خودرا به مردم، شرکتها و سازمان معرفی کنند و هم این که شرایط خرید و فروش برای محصولات وجود داشته باشد و بازارشان بهتر شود.
معاون فناوری و نوآوری وزیر علوم افزود: این سامانه با هدف ایجاد بازار برای محصولات تجاری قیمت گذاری شده مربوط به شرکت های فناور مستقر در پارک های علم و فناوری کشور توسط سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران با حمایت معاونت فناوری و نوآوری و هاب بین المللی فناوری و نوآوری ایران به راه افتاده است.
محمدعلی نژاد اضافه کرد: این سامانه درگاه پرداخت و زیرسامانه حمل و نقل هوشمند دارد و تسهیلات خرید اقساطی برای مشتریان و قابلیت سفارشی سازی محصولات در آن پیش بینی شده است.
محمدعلی نژاد همین طور اهداف عملیاتی سامانه جان را ایجاد بازار الکترونیکی برای محصولات فناورانه پارک های علم و تکنولوژِی، ایجاد پایگاه داده قابل اتکا در معرفی محصولات به بازارهای الکترونیکی، ایجاد بستر همکاری پارک های کشور در توسعه محصولات فناورانه، ایجاد زمینه شناسایی محصولات دارای آمادگی صادراتی مناسب و استفاده از محصولات مورد تأیید پارک های علم و فناوری کشور در پروسه عمق ساخت و توانیران عنوان نمود.
وی درباره ی امکانات سکوی سامانه توضیح داد و اظهار داشت: این سامانه یک سامانه جامع فروش برای شرکت های که محصولات فیزیکی دارند بوده و قابلیت درخواست سفارشی سازی محصولات فناورانه برای اولین بار در کشور را دارد.
محمدعلی نژاد امکان فروش محصولاتی که فقط بر طبق درخواست مشتری تولید می شود و ایجاد رابطه مالی و حقوقی بین برای اولین بار در کشور را از دیگر قابلیت های سامانه برشمرد و اظهار داشت: امکان فروش محصولات نرم افزاری در سامانه و ارائه بستر مناسب و حرفه ای به شرکت های فاقد بستر از دیگر امکانات این سامانه هستند. معاون فناوری و نوآوری وزیر علوم تعداد پارک علم و فناوری حاضر در سامانه را ۴۶ پارک عنوان نمود و اظهار داشت: تعداد محصول در سامانه توسط پارک های علم و فناوری کشور ۷ هزار و ۱۱۱ محصول ثبت شده و ۱۳۲ شرکت فروشنده در سامانه توسط پارک علم و فناوری بین المللی به ثبت رسیده است. وی تعداد کل شرکت فروشنده محصول فناورانه در سامانه را ۷ هزار ۳۱۱ محصول بیان کرد و اضافه کرد: نسبت تعداد محصول به ازای هر شرکت فعال در سامانه ۳ هزار و ۱۵ مورد است.
وی با اشاره به اتصال سامانه توانیران به سامانه جان اظهار داشت: دغدغه جدی در کشور این بوده که تولید فناورانه داخل حمایت شود و امکانات واردات آن محصولات وجود نداشته باشد، به همین خاطر سامانه توانیران در وزارت صمت به وجود آمد تا پروژه دستگاهها بارگذاری شود و مجموعه واحدهای فناور و شرکت های که میزان تولید و عمق نفوذ داخلی و همین طور حجم تولید نیاز کشور را تامین می کنند، نیاز دستگاهها را مرتفع کنند و در حقیقت امکان خرید به همان میزان از شرکت داخلی صورت گیرد. محمدعلی نژاد اشاره کرد: در گام نخست به جهت اینکه پروسه اتصال اتفاق بیفتد ۴ محصول از شرکت های ما در عرصه تجهیزات پزشکی، شیمیایی و پلیمری و … مجوز عمق ساخت و مقدمه ورود به سامانه توانیران را دریافت کرده اند و در مراحل بعدی همه شرکتها این امکان را دارند که با تاییدیه های لازم به سامانه توانیران متصل شوند.

1403/04/09
11:30:22
5.0 / 5
173
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
گوپا