به بهانه درگذشت یكی از بزرگترین فیزیكدانان نظری جهان؛

استیون هاوكینگ كه بود؟

استیون هاوكینگ كه بود؟

گوپا: استیون هاوكینگ، فیزیكدان و دانشمند برجسته انگلیسی و مدیر تحقیقات مركز كیهان شناسی نظری دانشگاه كمبریج، در 8 ژانویه 1942 در شهر دانشگاهی آكسفورد، انگلستان زاده شد.


به گزارش گوپا به نقل از ایسنا، پدر و مادرش از طبقه متوسط بودند و زندگی ساده در خانه ای شلوغ و فرسوده اما مملو از كتاب، داشتند. فرانك پدر خانواده پزشك متخصص در بیماری های مناطق گرمسیری بود و به همین جهت نیمی از سال را به سفرهای پژوهشی در مناطق آفریقایی می گذراند.
تحصیل
استیون هاوكینگ در هفده سالگی به كالج دانشگاه آكسفورد وارد شد تا در آنجا به تحصیل علوم طبیعی، با تاكید بر فیزیك بپردازد. او از همان زمان به اخترفیزیك و كیهان شناسی علاقه مند شد زیرا در خود كنجكاوی شدیدی می یافت كه به رمز و راز ستارگان و آغاز و انجام كیهان پی ببرد.
در سال آخر تحصیل هاوكینگ در آكسفورد در پاگرد پله ها زمین خورده و سرش به زمین برخورد كرده بود. در نتیجه، اندكی حافظه اش را از دست داده بود.
بیماری
در آغاز بیست و یك سالگی، پدرش تصمیم گرفت او را برای معاینه به بیمارستان ببرد. آزمایش هایی كه روی او انجام گرفت علائم بیماری بسیار نادر و درمان ناپذیری به نام "اسكلروز جانبی آمیوتروفیك" (ALS) را نشان داد. در آن سال پزشكان به وی اعلام نمودند كه وی دو سال بیشتر زنده نخواهد ماند. این بیماری بخشی از نخاع و مغز و سیستم عصبی را مورد حمله قرار می دهد و به تدریج اعصاب حركتی بدن را از بین می برد و با تضعیف ماهیچه ها فلج عمومی بوجود می آورد به صورتی كه به مرور توانایی هرگونه حركتی از شخص سلب می گردد.

وی زمانی درباره ی سلامتی خود اظهار داشت: زمانی كه اولین بار بیماری من، ALS تشخیص داده شد، دو سال زمان برای زندگی كردن داشتم. حالا با گذشت ۴۵ سال از آن زمان، همچنان حال من خوب است.
ازدواج
هاوكینگ در سن بیست و سه سالگی، كار برای دریافت دكتری تخصصی را آغاز كرد، و در ژوئیه ی همان سال با جین وایلد ازدواج كرد. در سال 1967 نخستین فرزند پسر این زوج، رابرت و در سال 1970 دخترشان بنام لوسی بدنیا آمد. فرزند سوم آنها بنام تیموتی هم در سال 1979 متولد شد. زندگی مشترك این دو تا سال 1990 ادامه داشت.
رساله دكترای استیون هاوكینگ با عنوان «خواص جهان های در حال بسط» در سال ۱۹۶۶ نوشته شده است و در دسترس عموم قرار دارد. هاوكینگ در سن ۲۴ سالگی زمانی كه دانشجوی فوق لیسانس "هال ترینیتی كمبریج" بود این پژوهش ۱۳۴ صفحه ای را نوشت.
معروف ترین آثار
در طول این سال ها، استیون هاوكینگ 15 كتاب را به چاپ رسانده است كه یكی از آنها كتاب" طرح بزرگ"( The Grand Design) بود، كه در اواخر سال ۲۰۱۰ به چاپ رسید. این كتاب بعد از چند روز به یكی از پرفروش ترین كتاب های آمازون تبدیل شد. همینطور كتاب "تاریخچه زمان" او كه با ركوردی ۲۳۷ هفته ای بعنوان پرفروش ترین كتاب در بریتانیا باقی ماند سبب شهرتش شد.
وی كه به علت مبتلا شدن به بیماری اسكلروز جانبی آمیوتروفیك امكان تحرك نداشت، از سیستم جدیدی كه با استفاده از هوش مصنوعی تولید شده بود برای صحبت كردن استفاده می كرد. شركت بریتانیایی سوئیفت در ساخت این دستگاه مشاركت داشته است. تكنولوژی هوش مصنوعی این شركت می دانست كه پروفسور هاوكینگ چطور می اندیشد و بر این اساس واژه ای را پیشنهاد می داد كه این دانشمند قصد استفاده از آن را داشت.
هشدار درباره هوش مصنوعی
وی گفته است تلاش ها برای آفریدن هوش مصنوعی، تهدیدی برای وجود بشر است. توسعه كامل تكنولوژی هوش مصنوعی می تواند آخر نژاد بشر باشد. اخطار این دانشمند درباره تكنولوژی است كه خود او نمونه ای ساده از آن را برای برقراری ارتباط(سخن گفتن) استفاده می كرد. هاوكینگ می گوید، نسخه های ابتدایی هوش مصنوعی كه تابحال ابداع شده اند مفید بوده اند با این حال، از تبعات آفرینش تكنولوژی كه بتواند با انسان برابری كند یا از او پیشی بگیرد ابراز نگرانی كرده است.


یكی از دستاوردهای بزرگ هاوكینگ(كه آن را با جیم هارتل سهیم است) تولید نظریه جهان بدون مرز در سال 1983 می باشد.
مهمترین دستاوردهای پژوهشی
زمینهٔ پژوهشی اصلی وی كیهان شناسی و گرانش كوانتومی است. از مهم ترین دستاوردهای وی مقاله ای است كه به رابطهٔ سیاه چاله ها و قانون های ترمودینامیك می پردازد. او نشان داده است كه سیاه چاله ها پس از مدتی به وسیلهٔ زوج های ذرات مجازی كه در افق رویداد آن تشكیل می شود، نابود می شوند كه همین زوج ذرات پیش بینی می كند كه سیاه چاله ها باید امواجی از خود تابش كنند، كه امروزه این امواج به نام تابش هاوكینگ و گاهی(تابش بِكستِین-هاوكینگ) خوانده می شوند. مقالهٔ مشترك استیون هاوكینگ و پنروز كه در سال ۱۹۷۰ منتشر گردید و ثابت می كرد كه اگر نسبیت عام درست باشد و جهان دارای آن مقدار ماده كه مشاهده می نماییم باشد، باید تكینگی انفجار بزرگ در گذشته رخ داده باشد.
وی اعلام نموده كه یك سیاهچاله كوچك به اندازه یك كوه پرتو ایكس و پرتو گاما از خود به اندازه ۱۰ میلیون مگاوات ساطع می كند كه برای تأمین برق تمام جهان كافی است. هاوكینگ خودش اخطار داده كه احتمالاً خیلی سخت خواهد بود كه بدون آنكه این انرژی به انسانها صدمه بزند و تمدن بشری را نابود كند، بتوان از آن بهره برد و سیاهچاله را به اصطلاح تحت كنترل خود درآورد. یك راهكار این است كه سیاهچاله در مدار زمین و فاصله مناسب از ما قرار بگیرد تا بتوان از انرژی ساطع شده بهره برد. هنوز اما كسی در دنیا نتوانسته است سیاهچاله كوچك را پیدا كند.
تجربه شناور بودن در بی وزنی
هاوكینگ در سال 2007 در سن 65 سالگی گام مهمی در جهت سفر به فضا برداشت. در هنگام بازدید از مركز فضایی كندی در فلوریدا، او فرصتی را برای محیط بدون گرانش تجربه نمود و صندلی چرخدار خویش را با عنایت به جاذبه صفر شناور نماید. این خدمات شامل یك هواپیمای سواری بود كه در آن صعود و فرودهای ناگهانی و پُرشیب آن به سرنشینان اجازه تجربه بی وزنی در پرواز را برای چند بار كه هر كدام حدود 25 ثانیه دوام داشتند، می داد. هاوكینگ كه بعد از دهه ها توانست از صندلی چرخدار خود جدا شود، حتی قادر به اجرای پشتك های ژیمناستیكی شد.


او در بیانیه ای در سال 2007 اظهار داشت: زندگی روی زمین در معرض خطر فزاینده ای همچون بروز ناگهانی گرمایش جهانی، جنگ هسته ای، یك ویروس مهندسی شده ژنتیكی و دیگر خطرات است. من فكر می كنم كه اگر انسان به فضا نرود هیچ آینده ای ندارد.
با توجه به همه فعالیت های هاوكینگ در زمینه كیهان شناسی، قابل درك است كه مردم علاقمند به نظریه های وی در مورد امكان وجود زندگی بیگانگان فضایی باشند. در طول جشن سالگرد 50 سالگی ناسا در سال 2008، از هاوكینگ برای سخنرانی دعوت به عمل آمد و وی در این سخنرانی به عقاید خود اشاره كرده بود.
او بیان كرده بود كه با عنایت به وسعت جهان می تواند امكان وجود زندگی بیگانگان در جایی از این جهان وجود داشته باشد و ممكن است این نوع حیات بسیار ساده و یا حتی هوشمندانه باشد. هاوكینگ اظهار داشت: زندگی ابتدایی بسیار محتمل تر و فراوان است و حیات هوشمندانه كمی نادرتر و از واقعیت به دور است و بعضی می گویند كه حیات هوشمندانه هنوز بر روی زمین هم شكل نگرفته است.
هاوكینگ در سال 2014 در بین دانشمندان برتر دیگر، در مورد خطرات احتمالی هوش مصنوعی یا AI صحبت كرد و خواهان تحقیق بیشتر مرتبط با تمام توانایی های هوش مصنوعی شد. آنها همینطور در جلسه ای نظرات خویش را در باره فناوری هوش مصنوعی بیان و به این نتیجه رسیدند كه موفقیت ساخت هوش مصنوعی، بزرگترین رویداد در تاریخ بشر خواهد بود. متاسفانه، ممكن است آخرین كار باشد، مگر اینكه ما یاد بگیریم كه چگونه از خطرات جلوگیری نماییم.
ساخت فیلم سینمایی از زندگی هاوكینگ
"نظریه ی همه چیز "(The Theory of Everything) فیلمی در سبك درام و زندگی نامه ای به كارگردانی جیمز مارش است كه در سال ۲۰۱۴ منتشر گردید. آنتونی مك كارتن فیلم نامهٔ این فیلم را بر پایهٔ كتاب "سفر به بی نهایت: زندگی من با استیون" نوشتهٔ "جین وایلد هاوكینگ"، همسر استیون هاوكینگ نگاشته است.بازیگران فیلم "نظریه همه چیز" در كنار هاوكینگ و جین وایلد هاوكینگ
جوایز و افتخارات به جز نوبل
در طول زندگی حرفه ای خود در شاخه فیزیك، هاوكینگ موفق به كسب مجموعه ای فوق العاده از جوایز و افتخارات مختلف شده است.
در سال 1974 او به آكادمی سلطنتی علوم انگلستان ملحق شد و یك سال بعد پاپ پل ششم به او و راجر پنرز مدال طلای "علوم پیوس ششم" را اعطا كرد. وی همینطور از انجمن سلطنتی، مدال های آلبرت اینشتین و هاگز را هم دریافت كرد. هاوكینگ در جهان آكادمیك تا اندازه ای درخشید كه توانست در سال 1979 كرسی استادی "لوكاسی" ریاضیات را در دانشگاه كمبریج انگلستان كسب كند، جایگاهی كه وی برای 30 سال بعد آن را حفظ كرد. تاریخچه این سمت معتبر به سال 1663 برمی گردد و دومین كسی كه موفق به كسب این مقام شد، كسی نبود جز ایزاك نیوتن.
در سال 1980 هاوكینگ رتبه "فرمانده امپراتوری بریتانیا" را دریافت كرد كه در انگلستان این مقام تنها قدمی با "شوالیه" شدن فاصله دارد. وی همینطور نشان افتخاری را به علت به رسمیت شناختن خدمات ملی خود دریافت كرد. در سال 2009 به هاوكینگ بالاترین افتخار غیرنظامی ایالات متحده یا همان مدال "آزادی ریاست جمهوری" اهدا شد. در مجموع هاوكینگ به حداقل 12 درجه افتخاری نائل شد. با این حال نام او هنوز در میان گیرندگان جایزه نوبل ثبت نشده است.
وی بامداد روز چهاردهم مارس ۲۰۱۸ در سن ۷۶ سالگی در منزلش واقع در كمبریج درگذشت.
جملات و نظریات معروف درباره زندگی
این فیزیكدان مشهور در طول حیات جملاتی دربرگیرنده تمام مسائل زندگی هم اظهار داشت كه در این مقاله چند نمونه از آنها را بیان می نماییم.
درباره ی ناتوانی جسمی: سفارش ی من به سایر افراد ناتوان و از كار افتاده می تواند این باشد كه روی چیزهایی تمركز كنید كه ناتوانی شما، مانع از خوب انجام دادن آن نمی گردد و هیچگاه افسوس چیزهایی كه مخل آن هستند را نخورید. نگذارید روحتان، مانند بدنتان، ناتوان باشد.
توصیه های وی به سه فرزندش: نخست، یادتان باشد كه نگاهتان رو به ستارگان باشد، نه به پاهایتان. دوم، هیچگاه تسلیم كار نشوید. كار به شما معنا و هدف می دهد و زندگی بدون آن پوچ است. سوم، اگر به اندازه ی كافی خوش شانس بودید كه عشق را بیابید، یادتان باشد كه عشقتان آنجاست و دورش نیندازید.
درباره ی آگاهی: بزرگترین دشمن انسان ناآگاهی و جهل نیست، بلكه توهم دانستن است.1396/12/24
18:05:42
5.0 / 5
4518
تگهای خبر: تكنولوژی , تولید , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
گوپا