كشف 72 انفجار سریع و درخشان توسط ستاره شناسان

كشف 72 انفجار سریع و درخشان توسط ستاره شناسان

گوپا: یك گروه از ستاره شناسان در بررسی اخیرشان 72 انفجار بسیار درخشان و سریع را كشف كردند و هم اكنون در حال كوشش برای توضیح منشاء این انفجارها هستند. ˮمیكا پرسیاننˮ(Miika Pursiainen) از دانشگاه ˮساوتهمپتونˮ(University of Southampton) این نتایج جدید را امروز در هفته نجوم و علوم فضایی اروپا عرضه خواهد نمود.به گزارش گوپا به نقل از ایسنا و به نقل از فیز، دانشمندان متوجه انتقال داده ها از "برنامه بررسی انرژی تاریك ابرنواختر" (DES-SN) شدند. این بررسی بخشی از یك تلاش جهانی برای درك انرژی تاریك است، یك مولفه ای كه سبب شتاب در گسترش جهان می گردد. برنامه بررسی انرژی تاریك ابرنواختر از یك دوربین بزرگ بكار رفته در یك تلسكوپ 4 متری در "رصدخانه اینتر-آمریكن سرو تولولو" (CTIO) در شیلی استفاده می نماید. این بررسی به دنبال ابرنواخترها و انفجار ستارگان عظیم در انتها زندگی آنها است. انفجار ابرنواختری می تواند به روشنی یك كهكشان كامل باشد كه از صدها میلیارد ستاره تشكیل شده است.

پرسیانن و همكارانش بیشترین تعداد انفجارهای سریع تا به امروز را كشف كردند. حتی برای پدیده های گذرا، آنها بسیار عجیب و غریب هستند. در حالیكه آنها دارای حداكثر روشنایی مشابه نسبت به انواع مختلف ابرنواختر هستند، اما مدت زمان كوتاهی به عنوان مثال از یك هفته تا یك ماه قابل مشاهده هستند. درحالیكه در مقابل آنها ابرنواخترها چند ماه یا بیشتر قابل مشاهده هستند.

این انفجارها بسیار داغ هستند به طوریكه حرارت آنها بین 10 هزار تا 30 هزار درجه سانتیگراد است. به نظر می رسد كه آنها هم در گذر زمان در حال گسترش و خنك شدن هستند.

درباره منشا این انفجارها بحث هایی وجود دارد. یك سناریوی احتمالی این است كه ستاره ها مواد زیادی را پیش از انفجار ابرنواختر پراكنده می كنند، سپس ابرنواختر می تواند مواد اطراف خویش را با دمای بسیار بالا گرم كند.

پرسیانن میگوید: برنامه بررسی انرژی تاریك ابرنواختر به ما در درك انرژی تاریك كمك می نماید. برای آینده، این گروه برنامه دارند تا به جستجو و مطالعه خود درباره این انفجارها ادامه دهند.


1397/01/14
13:58:34
5.0 / 5
4527
تگهای خبر: دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
گوپا