امروز 24 خرداد؛

زادروز اتله سلبرگ ریاضیدان نامی در نظریه تحلیلی اعداد

زادروز اتله سلبرگ ریاضیدان نامی در نظریه تحلیلی اعداد

گوپا: امروز 24 خرداد مصادف با زادروز ˮاتله سلبرگˮ (Atle Selberg) ریاضیدان برجسته نروژی در زمینه ی ˮنظریه تحلیلی اعدادˮ است.به گزارش گوپا به نقل از ایسنا، "اتله سلبرگ" (Atle Selberg) ریاضیدان نامی در 14 ژوئن سال 1917 در منطقه ی لانگسوند نروژ، چشم به جهان گشود.

اتله سلبرگ یك دانشمند در زمینه نظریه "تحلیلی اعداد" و نظریه "توابع اتومورفیك" و برنده جوایزی همچون مدال "فیلدز" است.

مادر سلبرگ معلم و پدر وی، " Ole Michael Ludvigsen Selberg" ریاضیدان بود. در زمان تحصیلش در مدرسه، سلبرگ تحت تأثیر مطالعات "سرینیواسا رامانوجان" (Srinivasa Ramanujan) ریاضی دان نامی قرار گرفت و توانست یك فرمول دقیق تحلیلی برای نظریه" افراز عدد صحیح "(Partition theory) پیدا كند. بعد از اتمام مدرسه وی تحصیلات خویش را تا مقطع دكترا در "دانشگاه اسلو"(University of Oslo) ادامه داد.

نظریه تحلیلی اعداد، شاخه ای از نظریه اعداد است كه از روش های آنالیز ریاضی برای حل مسائل اعداد صحیح بهره می برد.

پس از جنگ جهانی دوم، او مطالعه خود در زمینه نظریه "Sieve" را شروع كرد. در سال 1947 او نظریه Sieve را در مجله ای منتشر نمود. پس از آن، این نظریه "Selberg sieve" نام گرفت. Selberg sieve یك نظریه در زمینه نظریه تحلیلی اعداد بود.

نظریه Selberg sieve تركیبی از تكنیك شمارش "اصل شمول و عدم شمول" است.سلبرگ از سال 1950 به ایالات متحده رفت و در "مؤسسهٔ مطالعات پیشرفته") IAS) به مطالعات o، n ادامه داد. در دهه ی 1950 سلبرگ به مطالعه درباره توصیف "نظریه طیفی"(Spectral theory) می پرداخت. نظریه طیفی به مجموعه نظریه های ریاضی اطلاق می گردد كه پیرامون مسئله مقادیر خاص مربوط به ماتریس های مربعی و بخصوص در راستا و مسیر امتداد و گسترش آن به حوزه عملگرها اطلاق می گردد. مطالعات او منجر به توسعه فرمول "Selberg trace formula" شد. توسعه این فرمول یكی از كارهای برجسته وی به شمار می آید.

اتله سلبرگ موفقیت های زیادی در طول زندگی اش به دست آورد كه از آنها می توان به دریافت مدال فیلدز در سال 1950 اشاره نمود.

در سال 1972 او مدرك دكترای افتخاری را از "دانشگاه فنی نروژ"(Norwegian Institute of Technology) دریافت كرد. سلبرگ همینطور در سال 1986، موفق به دریافت "جایزه ولف در ریاضی"(Wolf Prize in Mathematics ) شد. در سال 2002 هم "جایزه آبل"(Abel Prize) به وی اعطا شد.

جایزه آبل، جایزه بین المللی است كه هر ساله توسط شاه نروژ به یك یا چند ریاضی دان كه كار ارزشمند ای در ریاضی انجام داده باشد، داده می گردد. همینطور مدال Gunnerus از آكادمی علوم نروژ به او اعطا گردید.

او تا آخرین روزهای عمرش در شهر پرینستون، ایالت نیوجرسی آمریكا زندگی می كرد. سلبرگ در 6 اوت سال 2007 به علت نارسایی قلبی درگذشت.
1397/03/24
12:46:55
5.0 / 5
5253
تگهای خبر: دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(3)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
گوپا