با معاهده 11 كشور اروپایی

دستیابی به علم مجانی می گردد

دستیابی به علم مجانی می گردد

گوپا: معاهده ای كه به امضای 11 كشور اروپایی رسیده است، امكان دستیابی مجانی به علم را در آینده نزدیك تضمین می نماید.


به گزارش گوپا به نقل از ایسنا و به نقل از ساینس الرت، 11 كشور اروپایی، معاهده ای برای دستیابی مجانی به دانش علمی امضا می كنند.
انگلستان، فرانسه، ایتالیا و هشت كشور دیگر، معاهده ای موسوم به " cOAlition S" امضا كرده اند كه برپایه آن، از تاریخ اول ژانویه سال 2020، همه پژوهش های علمی به صورت مجانی در اختیار افراد علاقمند قرار خواهند گرفت و قابل "دسترسی آزاد"(OA) خواهند بود.


"كارلوس موداس"(Carlos Moedas)، از اعضای بخش پژوهش، علم و نوآوری كمیسیون اروپا در اطلاعیه ای اظهار داشت: دانش، یك قدرت به حساب می آید و من عمیقا باور دارم كه دستیابی مجانی به علم، از حقوق اخلاقی شهروندان است. دستیابی مجانی به علم، یكی از مهم ترین تعهدات سیاسی به علم در زمان حاضر است و اروپا را به یك پیشگام در انتقال جهانی علم تبدیل می كند.
این معاهده كه باسرمایه گذاری سازمان هایی از استرالیا، ایرلند، لوكزامبورگ، هلند، نروژ، لهستان، اسلوونی و سوئد صورت می گیرد، اولین بار در ماه ژوئیه اعلام گردید.
باآنكه اروپا قبل از این هم به معاهده اشاره كرده بود اما به نظر می آید این دفعه، كاملا جدی باشد.
این معاهده، گام مهم و تعیین كننده ای برای این هدف بزرگ به حساب می آید و هدف اصلی آن، از بین بردن موانعی است كه بر سر راه دستیابی به علم قرار می گیرند.1397/06/18
21:14:02
5.0 / 5
5059
تگهای خبر: آینده , سرمایه گذاری , علم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
گوپا