۵ فناوری احتمالی در گوشیهای سال ۲۰۱۹ كدامند؟

۵ فناوری احتمالی در گوشیهای سال ۲۰۱۹ كدامند؟

به گزارش گوپا به نظر می آید بازار رقابت در گوشیهای هوشمند حالا داغ تر از هر زمان دیگری است و غول های فناوری در سراسر جهان به دنبال اجرایی كردن نوآوری های جدید در این محصول تجاری هستند كه حالا دیگر به جزئی جدایی ناپذیر از زندگی روزمره تبدیل گشته است.به گزارش گوپا به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، یك سال است كه گوشیهای پرچمدار و پرطرفدار از برترین برندهای دنیا فناوری "ناچ"(notch) را در خود می بینند، اما چیزی تا آخر سال ۲۰۱۸ نمانده و همگان منتظر مواجهه با نوآوری های جدید در سال ۲۰۱۹ هستند.
مظنونین همیشگی، گوشیهای پرچمداری هستند كه هر ساله توسط كمپانی های مختلف این عرصه معرفی و عرضه می شوند.


۱. گوشیهای ۵G

در حالی كه امكان دارد شما در كوشش برای دستیابی به سرعت 4G یا LTE باشید، 5G در حال آمدن است. در حالیكه زیرساخت شبكه 5G هنوز در مراحل اولیه توسعه قرار دارد، سازندگان تلفن همراه با جدیت قصد استفاده از آن در پرچمداران ۲۰۱۹ خویش را دارند.

حتی اگر نتوان طی ۱۲ ماه آینده یك سیگنال هم از 5G دریافت كرد، دیدن این برچسب روی جعبه گوشیهای هوشمند جدید به این مفهوم است كه این دستگاه، آینده را تضمین خواهد نمود. ازاین رو تولیدكنندگان مشتاق هستند كه محصولات خویش را به فناوری 5G مجهز كنند.

در واقع، اغلب اسم های بزرگ مانند وان پلاس، سامسونگ، سونی و هوآوی تایید نموده اند كه فناوری 5G را در سال ۲۰۱۹ معرفی خواهند كرد. اپل و گوگل هنوز چنین چیزی را اعلام نكرده اند، اما بعید نیست كه بزودی به این صف بپیوندند.

زمانی كه گوشیها به این فناوری مجهز باشند و زیرساخت ها هم مهیا باشد، سرعت بارگیری و بارگذاری(دانلود و آپلود) شاید حتی تا صدها برابر سریع تر خواهد شد، همینطور ظرفیت بیشتری در شبكه بوجود می آورد. ازاین رو وقتی در یك محل شلوغ مانند یك استادیوم ورزشی هستید، آنتن و شبكه با قطعی مواجه نمی شوند.۲. گوشیهای قابل انعطاف

گوشی های قابل انعطاف در سال ۲۰۱۹ به صورت قطع و احیانا با قیمت بالا عرضه خواهند شد و توسعه پیدا خواهند كرد.

هفته گذشته سامسونگ یك نمونه اولیه از چنین تلفنی را به نمایش گذاشت.

سامسونگ تنها نخواهد بود، چون كه "ریچارد یو" مدیرعامل شركت هوآوی در مراسم معرفی گوشی Mate 20 اظهار داشت كه این شركت همینطور بر روی یك تلفن قابل انعطاف و انتشار آن در طول سال ۲۰۱۹ متمركز شده است.

در حالی كه ال جی هنوز رسما اعلام نكرده است، اما اختراعاتی كه اخیرا ثبت كرده، نشان داده است كه این شركت هم در حال كار بر روی همین تكنولوژی است.

واضح است كه مزیت اصلی این تكنولوژی، یك صفحه نمایش بزرگ و تجربه همزمان گوشی و تبلت است.

البته در مورد دو صفحه نمایش با لولایی در وسط صحبت نمی نماییم، بلكه صحبت از صفحه نمایشی یكپارچه است كه واقعا خم می گردد.

احتمالا نمونه اولیه این گوشیها را در نمایشگاه جهانی CES 2019 در ماه ژانویه شاهد خواهیم بود. ازاین رو برای این تلفن ها آماده باشید، چون كه به احتمال قریب به یقین گرانقیمت خواهند بود.۳. تكامل ناچ

ظاهر صفحه نمایش چیزی نبود كه سازندگان تلفن پیش از اینكه آیفون X در سال ۲۰۱۷ معرفی شود، مورد توجه قرار بگیرد، اما حالا همه در حال تقلید از اپل هستند.

مطمئنا این فناوری ضروری بود، چونكه تولیدكنندگان تلفن همراه برای هرچه كمتر كردن حاشیه صفحه نمایش به آن نیاز داشتند. سنسورهای اثر انگشت را می توان به پشت تلفن منتقل كرد یا با فناوری تشخیص چهره جایگزین كرد، اما هنگامی كه كار به دوربین های جلو می رسد، باید چاره ای اندیشید.

گوشی هایی نظیر وان پلاس 6T ناچ را به اندازه ای كاهش داده اند كه حدودا دیگر به چشم نمی آید و اگر آخرین تیزر هوآوی یا خبر ما در مورد نخستین دوربین تعبیه شده زیر صفحه نمایش را دیده باشید، بزودی نخستین گوشی هوشمند كه تنها دارای یك حفره دایره ای برای تعبیه دوربین آن هم در زیر صحه نمایش است، معرفی خواهد شد.

انتظار می رود سازندگان گوشی در طول سال ۲۰۱۹ به آزمایش انواع و موقعیت های جاگذاری مختلفی از ناچ بپردازند.

در واقع، سال آینده امكان دارد آخرین سال برای ناچ باشد، چون كه تولیدكنندگان هم اكنون در حال كار كردن در مورد چگونگی جاسازی سنسورهای اثر انگشت در زیر صفحه نمایش هستند و احیانا چیزی تا انتقال دوربین و دیگر حسگرها به زیر صفحه نمایش نمانده است.۴. لنزهای دوربین بیشتر

با پیشرفت بی رویه گوشیهای هوشمند در سال گذشته، به نظر می آید تولیدكنندگان به ایده تعدد لنزهای دوربین بعنوان یك جهش بزرگ فكر می كنند.

ابتدا دوربین دوگانه آمد، سپس دوربین سه گانه و چهارگانه از راه رسید و سال بعد حتی می توانیم انتظار فراتر از آنها را داشته باشیم. از همین حالا مشخص شده است كه نوكیا در حال كار برای معرفی دوربین پنج گانه در گوشی خود است و روز گذشته هم خبری از ال جی شنیده شد كه می خواهد یك گوشی با ۱۶ دوربین روانه بازار كند.

البته ما در این قسمت بیشتر با شایعات و گمانه زنی ها به جای واقعیت مواجه هستیم. اما در كل به نظر می آید سازندگان گوشی می خواهند آنقدر لنز به پشت گوشیها اضافه كنند كه دیگر چیزی به جز لنز در پشت آنها دیده نشود!

اما همه این لنزهای اضافی به چه دردی می خورند؟ در واقع آنها به علت فقدان عمق فیزیكی در تكنولوژی دوربین گوشیهای هوشمند، اضافه كردن خصوصیت هایی مانند زوم اپتیكال، صاف كردن پس زمینه، فناوری ضد لرزش و بازسازی HDR بهتر با تركیب داده ها از چندین لنز به جای فقط یك یا دو لنز به كار گرفته می شوند.

در این میان شركت هایی نظیر گوگل هم هستند كه ترجیح می دهند به جای استفاده از چندین لنز، از نرم افزارهای پردازش تصویر پیشرفته در گوشیهای خود استفاده كنند.

دوربین هشت گانه پرچمدار بعدی ال جی، با گرفتن یك مجموعه عكس از زوایای مختلف، احیانا قادر به تولید انواع تصاویر سه بعدی و تصاویر متحرك چشمگیر خواهد بود.

در مجموع دوربین های گوشیهای سال ۲۰۱۹ در مقایسه با سال ۲۰۱۸، به صورت قابل توجهی پیشرفت خواهند داشت.۵. توسعه هوش مصنوعی

اگر شما توجه دقیقی به گوشیهای معرفی شده در سال ۲۰۱۸ داشته باشید، این امر به هیچ وجه جای تعجب ندارد، چون كه هوش مصنوعی هم اكنون نقش مهمی در گوشیهای پرچمدار بازی می كند.

همین طور كه سال ۲۰۱۹ را سپری نماییم، انتظار می رود كه این نقش بزرگتر و بزرگتر شود. گوشیهای برتر سال ۲۰۱۹ قادر خواهند بود بدون كمك شما بیشترین بازدهی را داشته باشند و كارهای مختلفی انجام دهند.

اغلب تراشه های پردازنده تلفن های پیشرفته حالا دارای مولفه های اختصاصی برای محاسبات هوش مصنوعی هستند. این بدان مفهوم است كه آنها می توانند وظایفی را كه مخصوص یادگیری ماشین است، انجام دهند.

برای مثال قادر به تشخیص سگ یا گربه در یك عكس هستند یا می توانند صدای كابر را از دیگران تمیز دهند. این به نوبه خود به این مفهوم است كه لازم نیست تلفن شما، این نوع كارهای تشخیصی را از فضای ابری بارگیری كند، ازاین رو شما سریع تر نتایج مورد نظر خویش را دریافت خواهید كرد و دستگاه فورا پاسخ می دهد.

با این فناوری می توان تصاویر واقعیت افزوده را با دوربین گوشی گرفت.

مطمئنا تعداد زیادی پیشرفت در قسمت نرم افزاری وجود خواهد داشت، چونكه دستیار هوشمند گوگل، سیری، بیكسبی و دیگر دستیارهای هوشمند، هوشمندتر خواهند شد.
1397/09/08
17:16:55
5.0 / 5
4444
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
گوپا