خداحافظی با جراحی مغز باز با یك روش نوین

خداحافظی با جراحی مغز باز با یك روش نوین

گوپا خداحافظی با جراحی مغز باز با یك روش نوین


به گزارش گوپا به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، حالا پژوهشگران "دانشگاه ملبورن"(University of Melbourne) یك دستگاه جدید به نام "Stentrode" را برای جراحی مغز توسعه داده اند.
دستگاه مذكور یك ابزار مفید می باشد كه می تواند جریانات الكتریكی را از راه یك برش كوچك در گردن به مناطق مورد نظر در مغز ارسال نماید.
"تحریك عمقی مغز"(DBS)، یك روش درمانی بسیار حساس است كه می تواند نتایج گسترده ای داشته باشد. پژوهشگران با اعمال الكترودها به مناطق مغز برای تحریك نورون های خاص، پیشرفت های بسیار مثبت و چشمگیری در زمینه كاهش مبتلاشدن به آلزایمر تا كمك به افراد فلج برای به دست آوردن دوباره احساسات شان و بهبود روحیه افراد مبتلا به افسردگی شدید داشته اند.
تحریك عمقی مغز نوعی روش درمانی(جراحی) در پزشكی است كه در آن الكترودهایی در داخل مغز بیمار قرار داده می شوند. این الكترودها سپس كاشته شدن در مغز به یك دستگاه مولد پالس الكتریكی متصل می شوند. پالس الكتریكی تولید شده توسط دستگاه پالس ژنراتور از راه الكترودهای كاشته شده در مغز به بافت های عمقی مغز انتقال یافته و از این طریق اثر درمانی خودرا اعمال می نماید. هم اكنون از این روش درمانی جهت معالجه بیماری پاركینسون و تعدادی از بیماری های عصبی و روانی استفاده می گردد.
اما این فرآیند به شدت تهاجمی است و دانشمندان برای انجام این روش میبایست یك بخشی از جمجمه را برش داده و سیم هایی را برای ارسال جریان الكتریكی به مناطق مختلف مغز قرار دهند. اما با دستگاه جدیدی كه دانشمندان دانشگاه ملبورن توسعه داده اند، جراحان می توانند از راه یك رگ خونی وارد مغز شوند. ابزاری كه دانشمندان دانشگاه ملبورن توسعه داده اند به اندازه یك چوب كبریت است.


دكتر "نیكلاس اپی"(Nicholas Opie)، مهندس بیومكانیك این مطالعه اظهار داشت: حذف نیاز به جراحی مغز باز، یك مزیت بزرگ برای بیماران است. این امر به میزان قابل توجهی خطر مبتلاشدن به عفونت را می كاهد و هزینه آن باز نسبت به جراحی بسیار كمتر است. علاوه بر این، جراحان دیگر مستقیما به مغز لطمه نمی رسانند چونكه Stentrode درون رگ های خونی قرار می گیرد.
اپی و دیگر پژوهشگران از سال ۲۰۱۲ بر روی توسعه این دستگاه كار می كنند. محصول نهایی شامل یك "سیم كوچك"( microwire) و یك "كاتتر كوچك"(microcatheter) است كه می تواند از راه یك سوراخ كوچك وارد گردن شود و در درون رگ های خونی قرار گرفته و تا زمانیكه آن در قشر مغزی وارد شود، توسط اشعه ایكس هدایت شود.
كاتتر در پزشكی، یك لوله نازك، معمولا بلند و قابل انعطاف و تولید شده از مواد دارای كاربرد در پزشكی است كه در طیف گسترده ای از توابع دانش پزشكی و بهداشت به كار می آید. كاتترها وسیله ای در خدمت پزشكی هستند كه می توانند در بدن بیمار برای یك هدف معین استفاده شوند. با تغییر در مواد یا تنظیم شكل كاتتر در مرحله تولید، می توان به كاتتر برای قلب و عروق، ارولوژی، گوارش، سیستم عصبی، و برنامه های كاربردی چشمی دست یافت.
پژوهشگران این دستگاه را درون سیاهرگ قشر حركتی گوسفند آزمایش كردند و عملكرد آنها را نسبت به آرایه های الكترودهای روی پوست سر، همراه با الكترودهای مشابه سوزنی مورد استفاده در تحریك مغزی عمیق فعلی مورد آزمایش قرار دادند. آنها توانستند نشان دهند كه این وسیله می تواند مناطق مغزی را كه با حركات خاص عضلانی مرتبط هستند فعال كند.
اپی در اختتام اظهار داشت: آزمایشات بسیاری برای اطمینان از صحت عملكرد این دستگاه در آزمایشات انسانی انجام شده و سال ۲۰۱۹ از آن استفاده خواهیم كرد.
یافته های این مطالعه در مجله " Nature Biotechnology " منتشر گردید.
1397/09/13
15:26:06
5.0 / 5
4346
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
گوپا