حذف ضایعات گازی با ساخت سنسور بومی

حذف ضایعات گازی با ساخت سنسور بومی

گوپا: محققان دانشگاه تربیت مدرس موفق به ساخت سنسور گازی شدند تا از این پس اندازه گیری نمونه های گازی در محل با این سیستم صورت گیرد.به گزارش گوپا به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، وجود انواع مختلف ضایعات برای محیط زیست و انسان لطمه زا است. در این میان مواد گازی خطرناك ترین نوع ضایعات هستند. همین طور سرعت گسترش آلاینده ها و ضایعات گازی بیشتر از جامدات و مایعات است.
از سویی تشخیص، اندازه گیری و حذف آنها باز دشوارتر است. از این رو انتشار این مواد نگرانی های بسیاری را به وجود می آورد. به گونه ای كه امروزه تشخیص و اندازه گیری گازهای سمی، آتشگیر و گلخانه ای از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد.
با توجه به اهمیت این مساله طرح پژوهشی «طراحی و ساخت آرایه سنسورهای گازی برمبنای پلیمرهای هادی» توسط محققان دانشگاه تربیت مدرس و پشتیبانی صندوق پشتیبانی از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی انجام شد.
هدف از انجام این طرح طراحی و ساخت ابزاری دقیق به نام سنسورهای گازی برای اندازه گیری نمونه های گازی در محل است. سنسوری كه باتوجه به حجم، اندازه و سادگی عمل می توان با برنامه ریزی و كوپل كردن به سیستم های زنگ اخبار بعنوان ابزارهوشمند و آگهی دهنده در حیطه های مختلف به كار گرفته شود. خیلی از گازها تأثیرات مخربی بر روی سلامتی انسان ها دارند. پس سنسورهای گازی بعنوان ابزاری برای تعیین و اندازه گیری گازهای سمی و آلاینده های محیط زیست اهمیت زیادی دارند.
زمینه كاربرد آن باز متنوع است و می توان در زمینه های مختلف همچون كنترل كیفیت در صنایع شیمیایی، اندازه گیری آلاینده در محیت زیست، صنایع نظامی وپزشكی از آن استفاده نمود.
یك حسگر گازی شیمیایی وسیله ای است كه وقتی در معرض یك تركیب گازی یا مخلوطی از چند گاز قرار می گیرد خواص مختلف آن همچون هدایت الكتریكی، ظرفیت و جرم تغییر می كند. تغییر در این خواص فیزیكی به صورت یك سیگنال فیزیكی برای حس كردن گاز مورد استفاده قرار می گیرد.
همچنین استفاده از پلیمرهای هادی بعنوان لایه فعال حسگرهای گازی به اوایل دهه ۱۹۸۰ برمی گردد. این سنسورها در قیاس با بیشتر حسگرهای تجاری موجود، كه معمولا بر پایه اكسیدهای فلزی بوده و در دماهای بالا كار می كنند، از مزایای متعددی برخوردار می باشند.
آنها از حساسیت بالا برخوردار بوده و زمان پاسخ كوتاهی داشته و در دمای اتاق كار می كنند.همچنین سنتز آنها از راه فرایندهای شیمیایی یا الكتروشیمیایی به راحتی عملی بوده و ساختار زنجیره مولكولی شان را به سادگی توسط كوپلیمریزاسیون یا مشتق سازی می توان تغییر داد. به علاوه پلیمرهای هادی خواص مكانیكی خوبی دارند كه به كارگیری آنها را در سنسورها ساده می كند.

1397/11/06
23:52:32
5.0 / 5
4458
تگهای خبر: دانشگاه , ساخت , سیستم , علم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
گوپا