با الهام از پزشكی سنتی چین صورت می گیرد

تشخیص سرطان پانكراس با بررسی باكتری زبان!

تشخیص سرطان پانكراس با بررسی باكتری زبان!

گوپا: پژوهشگران چینی با الهام از یك روش پزشكی سنتی، ارتباط میان باكتری زبان با سرطان پانكراس را بررسی كردند.


به گزارش گوپا به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، سرطان پانكراس، متداول ترین نوع سرطان نیست اما یكی از مرگبارترین انواع آن است. بر طبق گزارش "انجمن سرطان آمریكا"(ACS)، تنها هشت درصد افراد مبتلا به این نوع سرطان، بیشتر از پنج سال عمر می كنند. در هر حال، پژوهش جدیدی كه با الهام از پزشكی سنتی چین صورت گرفته، روش امیدواركننده ای را برای تشخیص زودهنگام این بیماری و افزایش شانس زنده ماندن بیماران نمایش می دهد.
دلیل مرگبار بودن سرطان پانكراس این است كه اغلب بدون داشتن هیچ نشانه خاصی، تا مراحل پیشرفته رشد می كند؛ در نتیجه هنگامی تشخیص داده می شود كه برای درمان مؤثر آن، بسیار دیر شده است.
یافتن راهی ساده و كم هزینه برای تشخیص این بیماری در مراحل ابتدایی، همیشه در مركز توجه بوده است. برخلاف پژوهش های پیشین كه برای یافتن نشانگرهای سرطان پانكراس، مایعات بدن مانند خون یا ادرار را بررسی می كردند، این پژوهش جدید كه توسط گروهی از پژوهشگران چینی صورت گرفته نشان داده است كه می توان از باكتری روی زبان، بعنوان نشانه ای برای وجود این بیماری بهره برد.
با اینكه میكروبیوم روده، در سال های اخیر مورد توجه بسیاری قرار گرفته اما یقیناً تنها بخشی از بدن نیست كه تعداد خیلی از باكتری ها را در خود جای داده است. پژوهش ها نشان می دهند كه باكتری دهان، نقش مؤثری در ابتلاء به بیماری های گوناگون، از سرطان گرفته تا آلزایمر بر عهده دارد.
پژوهشگران در این پژوهش جدید، ارتباط احتمالی میان باكتری زبان و سرطان پانكراس را بررسی كردند. آنها از روش بررسی زبان استفاده كردند كه یكی از روش های اصولی تشخیص در پزشكی سنتی چین است. پزشكانی كه از این روش استفاده می نمایند، باور دارند كه با بررسی دقیق زبان می توان بینش هایی را در مورد وضعیت چندین عضو بدن به دست آورد.
دانشمندان تصمیم گرفتند این روش سنتی را مورد آزمایش قرار دهند و با استفاده از تكنولوژی جدید توالی DNA تلاش كنند تفاوت قابل توجهی میان تركیب میكروبیوم زبان افراد سالم و افرادی كه در مراحل ابتدایی ابتلاء به سرطان پانكراس هستند، بیابند.
در این پژوهش، میكروبیوم زبان ۵۵ نفر مورد بررسی قرار گرفت كه ۳۰ نفر از آنها در مراحل ابتدایی بیماری بودند و ۲۵ نفر در مرحله بازنگری سلامت به سر می بردند. شركت كنندگان به مدت سه ماه، از آنتی بیوتیك یا داروهای دیگر استفاده نكردند. نتایج پژوهش، دانشمندان را متقاعد كرد كه میكروبیوم زبان افراد مبتلا به سرطان پانكراس، بطور قابل توجهی با میكروبیوم زبان افراد سالم تفاوت داشت.
هنوز معین نمی باشد كه چه رابطه ای میان سطح باكتری زبان و سرطان پانكراس وجود دارد و آیا تغییر این میكروبیوم با سرطان های دیگر ارتباط دارد یا نه. فرضیه پژوهشگران این است كه واكنش التهابی بدن و ارتباط آن با گسترش سرطان، به صورت ناخودآگاه سبب تغییر باكتری زبان می شود.
"لانجوان لی"(Lanjuan Li)، نویسنده ارشد این پژوهش اظهار داشت: برای تأیید نتایج پژوهش در گروه های بزرگ تر بیماران، به بررسی بیشتری نیاز داریم اما بررسی ابتدایی، بدون شك امیدواركننده بود.
وی ادامه داد: نتایج این پژوهش، شواهدی در مورد ارتباط میان اختلال در میكروبیوم و سرطان پانكراس نمایش می دهند. اگر وجود این ارتباط در بررسی های بزرگ تر تأیید شود، به ابداع ابزار تشخیص یا پیشگیری جدیدی مبتنی بر میكروبیوم منجر خواهد شد كه این بیماری را در مراحل ابتدایی شناسایی می كند.
این پژوهش، در مجله "Journal of Oral Microbiology" به چاپ رسید.1397/11/10
00:11:40
5.0 / 5
4900
تگهای خبر: آزمایش , باكتری , تكنولوژی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
گوپا