توسط پژوهشگران آمریكایی صورت گرفت

ابداع روش جدید درمان سرطان كه می تواند جایگزین شیمی درمانی باشد

ابداع روش جدید درمان سرطان كه می تواند جایگزین شیمی درمانی باشد

گوپا: پژوهشگران آمریكایی، روش جدیدی برای درمان سرطان عرضه كرده اند كه می تواند جایگزین مناسبی برای شیمی درمانی باشد.


به گزارش گوپا به نقل از ایسنا و به نقل از مدیكال اكسپرس، داده های پژوهشی جدید برای اولین بار نشان داده اند كه ادغام درمان های هدفمند می تواند به نجات بیماران مبتلا به سرطان روده بزرگ كمك نماید. نتایج این پژوهش نشان می دهند درمان سه گانه ای كه جهش ژن "BRAF" را در تومورهای رشد یافته روده بزرگ هدف قرار می دهد، می تواند میزان نجات بیماران را در مقایسه با استانداردهای كنونی به صورت قابل توجهی افزایش دهد.
داده های این پژوهش نشان می دهند كه شاید بتوان تركیب سه دارو موسوم به "انكورافنیب"(Encorafenib)، "بینی متینیب"(Binimetinib) و "ستوكسی مب"(Cetuximab) را جایگزینی برای شیمی درمانی قرار داد و از هر هفت بیمار مبتلا به سرطان روده بزرگ كه جهش ژن BRAF در آنها رخ داده، یك نفر را با این روش درمان كرد.
دكتر "اسكات كوپتز"(Scott Kopetz)، پژوهشگر "مركز سرطان ام. دی. اندرسون"(MD Anderson Cancer Center) در دانشگاه تگزاس"(UT) و از نویسندگان این پژوهش اظهار داشت: ما سال هاست كه تلاش می نماییم تا جهش ژن BRAF را بررسی كنیم؛ در نتیجه دیدن این بهبود قابل توجه در نجات بیماران مبتلا به تومورهای پیشرفته، برای ما بسیار امیدواركننده است. ما امیدواریم كه این پژوهش، به یافتن درمانی برای بیماران مبتلا به سرطان منجر شود.
وی ادامه داد: این پژوهش می تواند به درك فعالیت ژن های عامل سرطان همچون BRAF و اثرات درمان آنها كمك نماید. سرطان روده بزرگ، نسبت به درمان جهش ژن BRAF واكنش نشان داده است برای اینكه سلول های تومور بعد از درمان ابتدایی، خودرا با مكانیسم های دیگر سازگار می كنند. ما با كمك این درمان تركیبی می توانیم به مهار ژن BRAF و مكانیسم های دیگر كمك نماییم.


پروفسور "آندرس سروانتس"(Andres Cervantes)، پژوهشگر مؤسسه تحقیقاتی "INCLIVA" و "دانشگاه والنسیا"(University of Valencia) اظهار داشت: لازم است كه همه بیماران مبتلا به سرطان روده بزرگ، جهت بررسی جهش ژن BRAF مورد آزمایش قرار گیرند. حالا ما یك درمان ویژه در اختیار داریم كه می تواند طبیعت بیماری بیماران مبتلا به جهش ژن BRAF را تغییر دهد. این روش نسبت به روش های پیشین، بسیار بهتر است؛ در نتیجه همه بیماران باید آزمایش های مربوط به آنرا پشت سر بگذارند.
وی با تاكید بر بی نیاز بودن این روش از شیمی درمانی اظهار داشت: در خیلی از انواع سرطان و به خصوص در سرطان روده بزرگ، لازم است كه از برخی درمان ها در كنار شیمی درمانی استفاده گردد اما روش ما نیازی به شیمی درمانی ندارد؛ در نتیجه خیلی از عوارض جانبی شیمی درمانی را به همراه نخواهد داشت.
سروانتس افزود: لازم است كه ما تأثیر این روش درمانی را در بیماران مبتلا به جهش ژن BRAF مورد بررسی قرار دهیم تا كارایی های آنرا درك نماییم.
این پژوهش در نشست جهانی "ESMO" ارائه شد.
منبع:

1398/04/16
00:00:04
5.0 / 5
4280
تگهای خبر: آزمایش , تحقیق , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
گوپا