رییس صندوق نوآوری و شكوفایی:

جریمه بانكها در صورت عدم اختصاص اعتبار به شركتهای دانش بنیان

جریمه بانكها در صورت عدم اختصاص اعتبار به شركتهای دانش بنیان

گوپا: رئیس هیات عامل صندوق نوآوری وشكوفایی با اشاره به اینكه باید بانك ها را وارد اكوسیستم تكنولوژی جدید نماییم اظهار داشت: اگر بانكها قانون را در اختصاص اعتبار به شركتهای دانش بنیان رعایت نكنند جریمه می شوند.به گزارش گوپا به نقل از مهر، دكتر علی وحدت امروز در مراسم رونمایی از بسته همكاری صندوق نوآوری و شكوفایی با پارك ها و امضای تفاهم نامه صندوق و وزارت علوم اظهار داشت: رویكردهای این صندوق شعاری نیست بلكه همه اجرایی شده اند.
وی اضافه كرد: ما در تلاش هستیم تا از بازیگران مختلف اكوسیستم نوآوری همكاری داشته باشیم كه پارك ها از این دسته هستند.
وحدت با اشاره به اینكه صندوق های پژوهش و فناوری ظرفیت های خوبی هستند، اظهار داشت: اساسنامه آنها اصلاح شده و ما به آنها اعتماد كردیم بطوریكه هزار و پانصد میلیارد تومان خط اعتباری و چهارصد میلیارد تومان خط اعتباری به آنها اختصاص داده ایم.
به گفته رئیس هیأت عامل صندوق نوآوری و شكوفایی، ما صندوق ها را موظف كردیم كه ۶۰ درصد عملكرد داشته باشند و گرنه پول یارانه ای كه به آنها داده می شود با نرخ ۱۸ درصد محاسبه می شود.
وی اضافه كرد: ما مشوق هایی برای این صندوق ها در نظر گرفته ایم بطوریكه اگر وارد صندوق های سرمایه گذاری شوند بهره آنها صفر می شود.
وحدت اظهار داشت: آورده بخش خصوصی صندوق های جسورانه بورسی ۷۵ میلیارد بوده اما امسال حدود ۲۰۰ میلیارد تومان برای تأسیس صندوق های جدید و كمك به سبد پروژه آنها برنامه ریزی می نماییم.
وی با تاكید بر اینكه بر این اساس حدود ۸۰۰ میلیارد تومان باید از بخش خصوصی تأمین شود، اشاره كرد: اگر بخش خصوصی آمادگی داشته باشد كه میزان سرمایه گذاری را به هزار میلیارد تومان افزایش دهد عدد قابل مقایسه ای با سالهای گذشته نیست.
وی به همكاری با بانك ها اشاره نمود و افزود: ما باید بانك ها را وارد اكوسیستم تكنولوژی جدید كنیم؛ صندوق توسعه ملی حدود هشتصد میلیارد تومان به بانك ها اختصاص داد تا به شركتهای دانش بنیان تسهیلات اعطا كنند. این اعتبارات در صورت پرداخت به شركتهای دانش بنیان با نرخ مناطق محروم ۱۱ تا ۱۲ درصد محاسبه می شود اما اگر بانك ها به این امر متعهد نشدند باید تا سقف بهره ۱۸ درصد به صندوق توسعه ملی بازپرداخت كنند.
وی افزود: میزان عدد پرداخت شده از طرف صندوق توسعه ملی از محل این اعتبارات به شركتها تا آخر سال ۹۷ حدود ۷۹ میلیارد تومان بوده كه به سه شركت پرداخت شده بود اما تا نیمه سال بیشتر از هزار میلیارد تومان از منابع اهرم شده صندوق نوآوری در سیستم بانكی به شركتها پرداخت شده است.


منبع:

1398/05/03
11:24:00
5.0 / 5
4218
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
گوپا