فرآیند جدیدی برای ساخت حسگرهای انعطاف پذیر

فناوری ساخت دستگاه های پوشیدنی متحول می شود؟

فناوری ساخت دستگاه های پوشیدنی متحول می شود؟

گوپا: پژوهشگران كٌره ای، روش جدیدی برای چاپ انتقالی ابداع نموده اند كه می تواند امكان ساخت سنسورهای انعطاف پذیر را فراهم آورد.


به گزارش گوپا به نقل از ایسنا و به نقل از هدسن، پژوهشگران "موسسه علم و فناوری كره جنوبی"(KIST)، فناوری جدیدی برای چاپ انتقالی ابداع نموده اند كه از هیدروژل و جوهر نانو برای به وجود آوردن سنسورهای پیشرفته و انعطاف پذیر استفاده می نماید.
علاقه به ابزار پوشیدنی همچون ساعت های هوشمند و دستبندهای تناسب اندام، به سرعت در حال افزایش می باشد. از آنجائیكه این ابزار پوشیدنی، مستقیما با پوست در تماس هستند، تقاضا برای فناوری هایی كه امكان ساخت سنسورهای پیشرفته را روی سطوحی با شكل ها و انواع گوناگون فراهم می كنند، در حال گسترش است.
چاپ انتقالی، فرآیندی برای تولید ابزار الكتریكی است كه طی آن، الكترودها روی یك قالب چاپ می شوند و سپس، روی لایه نهایی قرار می گیرند. روش مورد استفاده در چاپ انتقالی، مانند خالكوبی با كمك برچسب است. همان گونه كه در خالكوبی، یك برچسب روی پوست قرار می گیرد و بعد از برداشتن آن، تصویر روی پوست باقی می ماند، در این پروسه نیز ساختاری روی یك سطح به وجود می آید و سپس به سطح دیگری منتقل می شود.


قابل توجه ترین مزیت این فرایند، نداشتن دشواری های چاپ روی لایه هایی است كه نسبت به گرما و یا مواد شیمیایی حساس هستند. بنا بر این چاپ انتقالی، استفاده گسترده ای در ابزار انعطاف پذیر دارد. از طرف دیگر، مهم ترین عیب چاپ انتقالی، این است كه معمولا تنها برای لایه هایی با سطح هموار مورد استفاده قرار می گیرد.
پژوهشگران موسسه علم و فناوری كره جنوبی به سرپرستی دكتر "هیونجونگ یی"(Hyunjung Yi)، اهتمام دارند بر این محدودیت ها غلبه كنند. آنها برای این كار، یك پروسه چاپ انتقالی ساده ابداع نموده اند كه امكان ساخت سنسورهای انعطاف پذیر را روی سطوحی با خاصیت ها و بافت های گوناگون فراهم می آورد.
این گروه پژوهشی با استفاده از طبیعت متخلخل هیدروژل ها و توانایی آنها در جذب آب، نوعی نانو جوهر را روی لایه ای از هیدورژل چاپ كردند. در این فرایند، ماده فعال سطحی و آب داخل نانو جوهر، به سرعت از میان ساختار متخلخل هیدروژل عبور می كنند و تنها نانومواد آب گریز را روی سطح باقی می گذارند؛ در نتیجه امكان ایجاد الگوی الكترود مورد نظر فراهم می شود.


مقدار نانو جوهر مورد استفاده در این پروسه چاپ، خیلی كم است و امكان شكل گیری سریع الكترودها را فراهم می آورد. عملكرد الكتریكی الكترودها در این فرایند، قابل توجه است و همچنین، به خاطر طبیعت آب گریز نانومواد، تعامل زیادی میان آنها و هیدروژل وجود دارد و امكان انتقال ساده الكترودها را به سطوح مورد نظر فراهم می آورد.
در واقع این گروه پژوهشی، نوعی فناوری را برای انتقال نانو شبكه ها ابداع كردند كه می توان امكان به وجود آوردن الكترودهای انعطاف پذیر را روی لایه های سطوح محكم فراهم آورد. پژوهشگران، نانوالكترودها را مستقیما روی یك دستكش منتقل كردند تا سنسوری عرضه كنند كه می تواند حركات انگشت را به سرعت تشخیص دهد. آنها یك سنسور انعطاف پذیر نیز ابداع كردند كه می تواند نبض مچ را مورد بررسی قرار دهد.
یی اضافه كرد: این پژوهش می تواند به ارائه یك روش جدید و ساده برای ابداع سنسورهای انعطاف پذیر ختم شود. ما انتظار داریم این پژوهش، در زمینه های خیلی از جمله ابداع ابزار دیجیتال سنجش سلامت، رابط های هوشمند انسان و ماشین، مهندسی پزشكی و مواد الكتریكی نسل بعد به كار رود.
منبع:

1398/05/07
21:26:33
5.0 / 5
4364
تگهای خبر: پوست , تولید , دستگاه , دیجیتال
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
گوپا