ناسا اعلام كرد

تلسكوپ فضایی جیمز وب سرانجام كامل شد

تلسكوپ فضایی جیمز وب سرانجام كامل شد

گوپا: ناسا در بیانیه جدید خود اعلام نمود كه تلسكوپ فضایی جیمز وب سرانجام بطور كامل سر هم شده و آماده است.


به گزارش گوپا به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، جدیدترین پروژه بزرگ ناسا بالاخره به سرانجام رسید و "تلسكوپ فضایی جیمز وب" (JWST) كاملا آماده شد.
تلسكوپ فضایی جیمز وب، یك تلسكوپ فضایی است كه مقرر است جانشین "تلسكوپ فضایی هابل" (HST) شود. ناسا اعلام نموده كه قطعات این تلسكوپ بزرگ سرانجام بطور كامل سر هم شده و جیمز وب هم اكنون یك رصدخانه كامل است.


"بیل اوكز" (Bill Ochs)، مدیر پروژه جیمز وب در اطلاعیه ای اظهار داشت: سر هم كردن این تلسكوپ و تجهیزات علمی و سپر حرارتی آن، دستاورد قابل توجهی برای ما محسوب می شود. به سرانجام رسیدن این كار، نشان دهنده تلاش های هزاران نفر از كسانی است كه بیشتر از ۲۰ سال در ناسا، آژانس فضایی اروپا، آژانس فضایی كانادا، شركت "نورثروپ گرومن" (Northrop Grumman) و دیگر بخش های صنعتی و دانشگاهی همكار ما فعالیت داشته اند.
مهندسان ناسا، دو بخش جیمز وب را به هم متصل كرده اند تا این تلسكوپ ۹.۷ میلیارد دلاری برای پرتاب در مارس ۲۰۲۱ آماده باشد. آنها با استفاده از یك جرثقیل، به آرامی تجهیزات تلسكوپ را پایین آوردند و آنرا به بدنه فضاپیما متصل كردند. سپر حرارتی پیچیده تلسكوپ كه مقرر است ابزار به كار رفته در آنرا خنك نگه دارد، هم اكنون به فضاپیما متصل است.
مهندسان، دو بخش تلسكوپ را به صورت مكانیكی به هم متصل كردند، اما ناسا تاكید دارد كه كار آنها به انتها نرسیده و هنوز باید اتصالات الكتریكی را برقرار كنند و آنها را مورد آزمایش قرار دهند.


آماده سازی این تلسكوپ قرار بود مدت ها پیش صورت گیرد، اما این پروژه با تاخیرهای بسیاری همراه شد و هزینه های بسیاری را به همراه داشت. هزینه های مربوط به پروژه جیمز وب از سال ۲۰۰۹، دو برابر شده و تاریخ پرتاب آن تابحال حدود هفت سال به تعویق افتاده است.
مقامات ناسا باور دارند كه تلسكوپ فضایی جیمز وب، از اهمیت بالایی برخوردار می باشد و ارزش كار دشوار و هزینه های صرف شده را دارد. این تلسكوپ قوی نسبت به تلسكوپ هابل، وضوح و حساسیت بسیار بالایی دارد و می تواند امكان پژوهش های گسترده را در زمینه های نجوم و كیهان شناسی فراهم آورد.
منبع:

1398/06/08
11:12:47
5.0 / 5
4191
تگهای خبر: آزمایش , دانشگاه , شركت , علم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
گوپا