پاپوش مخصوصی كه به راه رفتن بیماران سكته مغزی كمك می نماید

پاپوش مخصوصی كه به راه رفتن بیماران سكته مغزی كمك می نماید

گوپا: پژوهشگران دانشگاه ˮساوت فلوریداˮ یك پاپوش مخصوص با كناره های چرخان برای بیمارانی كه گرفتار سكته مغزی شده اند طراحی نموده اند تا به آنها كمك كنند بار دیگر بتوانند عادی راه بروند.


به گزارش گوپا به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، اگر كسی در راه رفتن مشكل داشته باشد، امكان دارد فكر كنید كه قرار دادن چیزی شبیه به اسكیت زیر پاهای وی مطمئناً كمكی به حل مشكل نخواهد كرد. با این وجود طبق یك مطالعه جدید از پژوهشگران دانشگاه ساوت فلوریدا، یك پاپوش مخصوص به نام "iStride" با ساختاری شبیه به اسكیت می تواند به بهبود راه رفتن قربانیان سكته مغزی كمك نماید.
اگر شخصی گرفتار سكته مغزی شود، اغلب با فلج یك طرف بدن همراه می شود كه سبب می شود در راه رفتن گرفتار مشكل شود و می تواند منجر به عدم تعادل و زمین خوردن شود.
اكنون تیمی از دانشگاه ساوت فلوریدا به سرپرستی پروفسور "كایل رید" دستگاه "iStride" را برای اصلاح این مشكل ساخته اند.
این پاپوش به پای سالم بیمار بسته می شود، چونكه بیماران اغلب با پای سالم خود قدم های بلندتری برمی دارند و همین موجب عدم تعادل بیمار می شود.
سپس همین طور كه بیمار قدم می زند، چهار چرخ iStride به مرور به عقب می چرخند​​، در نتیجه طول قدم های فرد را می افزایند و عدم تقارن در راه رفتن وی را اصلاح می كنند.
این حركت موجب می شود كه بیمار پای معیوب خودرا به مرور با پای سالم خود تطبیق دهد.
پس از تمرین های مكرر، عدم تقارن در راه رفتن بیمار كاسته می شود و در نهایت به جایی می رسد كه دیگر نیازی به پوشیدن این پاپوش نخواهد داشت.
در یك كارآزمایی بالینی كه بتازگی انجام شد، ۶ قربانی سكته مغزی در سنین ۵۷ تا ۷۴ سال به مدت یك ماه، سه بار در هفته هر بار ۳۰ دقیقه از iStride استفاده كردند. بعد از اختتام ماه، مشخص شد كه همه این بیماران بهبود در تقارن در راه رفتن و سرعت گام برداشتن را تجربه كرده اند.
درمان موجود برای این مشكل تابحال یك تردمیل دو تسمه بود كه یك تسمه كمی سریع تر از جانب دیگر حركت می كند. اما طبق تحقیقات انجام شده توسط تیم تحقیقاتی، تنها حدود ۶۰ درصد از بیمارانی كه تحت چنین درمانی قرار می گیرند درمان می شوند.
از طرفی iStride را می توان هنگام پیاده روی در دنیای بیرون نیز مورد استفاده قرار داد و لزوما نیازی به محیط فیزیوتراپی ندارد.
اكنون پژوهشگران به دنبال آزمایش این پاپوش روی ۲۱ بیمار دیگر هستند كه در آن شركت كنندگان از آن بدون نظارت پژوهشگران و در خانه های خود استفاده می نمایند.
نسخه تجاری iStride امكان دارد تا آخر سال میلادی جاری روانه بازار شود.
منبع:

1398/06/27
22:32:00
5.0 / 5
4105
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
گوپا