روایت چرخ از مهم ترین نوبل هایی كه به برنده های واقعی اش اهدا نشد!

روایت چرخ از مهم ترین نوبل هایی كه به برنده های واقعی اش اهدا نشد!

به گزارش گوپا سی ونهمین قسمت از فصل ششم «چرخ» ساعت ۱۹ دوشنبه (۲۲ مهر ماه) با مبحث «جایزه ی نوبل فیزیك امسال» از شبكه چهار سیما پخش خواهد شد.


به گزارش گوپا به نقل از روابط عمومی شبكه چهار، در این برنامه حافظ آهی مجری «چرخ» با سهراب راهوار، كیهان شناس و عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی شریف درباره ی نوبل فیزیك ۲۰۱۹ گفتگو خواهد نمود.
كمیته ی نوبل «جیمز پیبلز»، كیهان شناس آمریكایی ـ كانادایی و دو اخترشناس سوییسی به نامهای «دیدیه كلاز» و «میشل مایور» را بعنوان برنده های جایزه ی نوبل فیزیك ۲۰۱۹ اعلام نمود.
این جایزه به پاس مطالعات این سه متخصص در زمینه ی تكامل جهان و جایگاه زمین در كیهان به آنها اهدا شده است.
بر مبنای بیانیه ی «آكادمی سلطنتی علوم سوئد» جیمز پیبلز، پژوهشگر دانشگاه پرینستون به خاطر «كشفیات نظری در زمینه ی كیهان شناسی فیزیكی» نیمی از این جایزه ی ۹۱۸ هزار دلاری را دریافت خواهد نمود و نیم دیگر آن به واسطه ی «كشف اگزوپلنت پگاسی۵۱ در اطراف ستاره ای شبیه خورشید» به مایور و كلاز، اساتید دانشگاه ژنو خواهد رسید.
این اگزوپلنت كه در سال ۱۹۹۵ كشف شده بود، اولین سیاره ی فراخورشیدی به حساب می آید. بعد از این اكتشاف اخترشناسان حدود ۴ هزار سیاره با خصوصیت های مشابه را كشف كردند كه بعضی از آنها روی كاغذ شرایط لازم برای حیات را دارند.

در بخش دیگری از برنامه، احسان یوسفی، كارشناس نجوم «چرخ»، داستان مهم ترین نوبل هایی را كه به برنده های واقعی اش اهدا نشد، مرور خواهد نمود.

مجله ی تصویری «چرخ» مهم ترین رویدادهای علم و فناوری و مسائل روزمره ی زندگی را با نگاهی تخصصی و به زبانی ساده و با حضور كارشناسان، اساتید دانشگاه و نخبگان بررسی و واكاوی می كند.

«چرخ»در روزهای یكشنبه، دوشنبه و سه شنبه، از ساعت ۱۹ به صورت زنده از شبكه ی چهار پخش می شود. مجری «چرخ» حافظ آهی است و محمد جباری سردبیری برنامه و الهه بهبودی تهیه كنندگی «چرخ» را بر عهده دارند.1398/07/22
18:36:27
5.0 / 5
4358
تگهای خبر: دانشگاه , شبكه , علم , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
گوپا