پژوهشگران انگلیسی:

خرچنگ ها می توانند مسیرهای پیچیده را به خاطر بسپارند!

خرچنگ ها می توانند مسیرهای پیچیده را به خاطر بسپارند!

به گزارش گوپا پژوهشگران انگلیسی در بررسی جدید خود دریافتند كه گونه ای از خرچنگ ها می توانند مسیرهای پر پیچ و خم را به خاطر بسپارند و مسیریابی را به درستی انجام دهند.


به گزارش گوپا به نقل از ایسنا و به نقل از نیوساینتیست، پژوهشگران انگلیسی در بررسی جدید خود دریافتند كه گونه ای از خرچنگ ها می توانند یاد بگیرند كه در پیچ و خم حركت كنند و تا دو هفته بعد هنوز آنرا به یاد داشته باشند. این پژوهش نشان داده است باآنكه مغز سخت پوستانی همچون خرچنگ، شاه میگو و میگو، نسبت به حیوانات دیگر كوچك تر است اما این موجودات، قابلیت شناختی لازم برای یادگیری پیچیده را دارند.
"ادوارد پوپ"(Edward Pope)، پژوهشگر "دانشگاه سوانسی"(Swansea University) انگلستان اظهار داشت: مغز سخت پوستان، حدودا ۱۰ برابر كوچكتر از مغز یك زنبور است.
پوپ و همكارانش، ۱۲ "خرچنگ سبز"(Carcinus maenas) را برای پیدا كردن مسیر در آكواریوم آموزش دادند و جایزه ای را برای آنها تعیین كردند. در این راه پر پیچ و خم، یك مسیر درست وجود داشت كه خرچنگ ها برای رسیدن به آن باید پنج تغییر مسیر را پشت سر می گذاشتند.
خرچنگ ها در این آزمایش تلاش كردند مسیر پر پیچ و خم را به مدت چهار هفته و هفته ای یك مرتبه، برای یافتن مسیر درست طی كنند. باآنكه خرچنگ ها توانستند كار خویش را بعد از آموزش، بهتر انجام دهند اما كار آنها بدون خطا هم نبود.
پژوهشگران در مرحله دوم آزمایش، جایزه را حذف كردند. همه خرچنگ ها توانستند آزمایش را طی هشت دقیقه به پایان برسانند اما گروهی از خرچنگ ها كه آموزش ندیده بودند، آزمایش را طی ۳۹ دقیقه به پایان رساندند و در نهایت، هفت خرچنگ به مرحله پایانی رسیدند.
"نیل برگس"(Neil Burgess)، پژوهشگر "كالج دانشگاهی لندن"(UCL) اظهار داشت: برای ما جالب بود كه خرچنگ ها توانستند مسیریابی را یاد بگیرند اما به نظر می رسید كه یادگیری آنها نسبت به جوندگان یا پستانداران، آهسته تر صورت می گیرد.
پوپ افزود: ما می خواهیم تأثیر تغییر شرایط اقیانوس همچون اسیدی شدن و افزایش دما را بر توانایی یادگیری خرچنگ ها مورد بررسی قرار دهیم.
این پژوهش در مجله "Biology Letters" به چاپ رسید.



1398/08/02
01:08:53
5.0 / 5
4202
تگهای خبر: آزمایش , پوست , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
گوپا