با تلاش پژوهشگران آمریكایی صورت می گیرد

كشف داروی جدیدی كه تومورهای سرطانی را از بین می برد

كشف داروی جدیدی كه تومورهای سرطانی را از بین می برد

به گزارش گوپا پژوهشگران آمریكایی، داروی جدیدی برای درمان سرطان عرضه كرده اند كه می تواند به كوچك شدن و از بین رفتن تومورهای سرطانی كمك نماید.


به گزارش گوپا به نقل از ایسنا و به نقل از نیوساینتیست، پژوهشگران آمریكایی باور دارند كه یك داروی آزمایشی می تواند تومورهای ناشی از جهش ژنتیكی را كه عامل خیلی از انواع سرطان هستند، كوچك كند و به عرضه روش های جدیدی برای درمان شخصی سازی شده سرطان منجر شود.
از هر چهار نفر، معمولا یك نفر به جهش در ژن "كی رس" (KRAS) مبتلا می شوند. این ژن، در تولید پروتئینی نقش دارد كه رشد سلول ها را كنترل می كند. جهش در ژن كی رس، باعث رشد غیر قابل كنترل سلول های معمولی و نهایتا بروز سرطان منجر می شود.
"جود كانون" (Jude Canon)، از پژوهشگران شركت بیوتكنولوژی و داروسازی "امژن" (Amgen) اظهار داشت: بیماران مبتلا به تومورهای جهش یافته كی رس، معمولا به سختی شناسایی می شوند و درمان كارآمدی دریافت نمی كنند.
یافتن روشی برای هدف قرار دادن این پروتئین، از هنگام كشف آن تابحال هنوز موضوعی دشوار و چالش برانگیز است.
كانون و همكارانش در بررسی های خود، ارتباطی میان جهش كی رس با یك جهش متداول معروف به جهش "G12C" یافتند. كشف این موضوع، به آنها امكان داد تا دارویی عرضه كنند كه به پروتئین جهش یافته متصل می شود و از عملكرد آن پیشگیری می كند.
جهش G12C، حدودا در 13 درصد بیماران مبتلا به آدنوكارسینوم ریه كه نوعی "سرطان ریه سلول غیركوچك" (NSCLC) است، سه درصد سرطان های مربوط به روده بزرگ و دو درصد از دیگر تومورهای جامد به چشم می خورد.
هنگامی كه پژوهشگران، داروی جدید خود موسوم به" AMG 510" را آزمایش كردند، دریافتند كه هشت موش از 10 موش مورد بررسی آنها توانستند با كمك یك دوز بالا از این دارو، از سرطان نجات پیدا كنند.
پژوهشگران، اثر داروی خویش را بر چهار بیمار مبتلا به رشد بدخیم ریه سلول غیر كوچك هم آزمایش كردند. بعد از شش هفته، تومور یكی از بیماران كه 180 میلی گرم از دارو را دریافت كرده بود، تا 34 درصد كوچك شد و بیماری كه 360 میلی گرم از دارو را دریافت كرده بود، 67 درصد كاهش تومور داشت. دو بیمار دیگر كه 180 میلی گرم از دارو را دریافت كرده بودند، كاهش یا افزایشی در اندازه تومور خود نداشتند.
كانون و همكارانش دریافتند كه AMG 510 می تواند سیستم ایمنی بدن را در مقابل سرطان آماده كند. بعد از اینكه دارو توانست تومورهای موش ها را از بین ببرد، پژوهشگران تلاش كردند تا سلول های تومور جدیدی را به آنها تزریق كنند اما بدن موش ها، به پرورش سلول های تومور كمك نكرد و نشان داد كه سیستم ایمنی بدن آنها بهبود یافته است.
این دارو می تواند به روش خوبی برای بهبود درمان های شخصی سازی شده تبدیل گردد و به درمان انواع متداول و نادر سرطان به خصوص سرطان ریه سلول غیر كوچك كمك نماید.
این پژوهش، در مجله "Nature" به چاپ رسید.1398/08/09
19:21:28
5.0 / 5
4225
تگهای خبر: آزمایش , تكنولوژی , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
گوپا