پژوهشگران دانشگاه ام.آی.تی ابداع كردند

رباتی كه مانند گیاه رشد می كند!

رباتی كه مانند گیاه رشد می كند!

به گزارش گوپا پژوهشگران دانشگاه ˮام.آی. تیˮ، نوعی ربات ابداع نموده اند كه می تواند مانند گیاه رشد كند.


به گزارش گوپا به نقل از ایسنا و به نقل از ام.آی. تی نیوز، هم اكنون دیدن ربات هایی كه حركت می كنند و اجسام و ابزار را برمی دارند، در كارخانه ها و انبارها عجیب نیست. ربات ها برای حركت در فضاهای باز مشكلی ندارند اما حركت در فضاهای بسته و مسیرهای باریك برای انجام وظایف، كار دشواری به نظر می آید.
مهندسان دانشگاه "ام.آی. تی"(MIT)، رباتی ابداع نموده اند كه انعطاف كافی را برای یافتن مسیر در فضاهای بسته دارد. ظاهر این ربات، مانند زنجیر است و به خاطر استقامت بالا می تواند بارهای سنگین را حمل كند و از عهده حركت در فضاهای محدود برآید. ربات هنگام حركت در فضای بسته، اجزای خویش را جمع می كند اما به محض انجام وظیفه، باردیگر آنها را گسترش می دهد و طول و عرض متفاوتی پیدا می كند تا برای انجام دادن یك وظیفه جدید آماده باشد.
مهندسان برای طراحی این ربات، از فرایند رشد گیاهان الهام گرفته اند و آنها را به مواد جامد انتقال داده اند تا رشد مرحله به مرحله را تقلید كنند.


ربات، از یك "نقطه رشد" یا گیربكس تشكیل شده كه زنجیره ای از قطعات در هم تنیده را به داخل جعبه می كشد. دنده های داخل جعبه، واحدهای زنجیره را به یكدیگر قفل می كنند و آنها را به صورت یك قطعه محكم در می آورند.
پیشبینی سازندگان ربات این است كه می توان دنده ها، دوربین ها و سنسورهای دیگری را روی گیربكس آن سوار كرد تا بتواند از عهده كارهایی مانند سفت كردن پیچ، رسیدن به قفسه و برداشتن اجسام برآید.
"تانگژی یان"(Tongxi Yan)، سرپرست این پروژه اظهار داشت: ما حالا رباتی داریم كه می تواند از عهده انجام وظایف مكانیكی مانند باز كردن موتور و تعویض فیلتر روغن برآید و انعطاف كافی را هم داشته باشد.
ربات قابل پرورش دانشگاه ام.آی. تی، این هفته در نشست بین المللی "IEEE" معرفی خواهد شد.

مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی نماید.
فایل آنرا از اینجا دانلود كنید: video/mp4

1398/08/18
18:12:25
5.0 / 5
4603
تگهای خبر: دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
گوپا