فضانورد آژانس فضایی اروپا یك ماه نورد را از ایستگاه فضایی هدایت كرد

فضانورد آژانس فضایی اروپا یك ماه نورد را از ایستگاه فضایی هدایت كرد

گوپا: یكی از فضانوردان آژانس فضایی اروپا(ESA) كه الان در ایستگاه فضایی بین المللی اقامت دارد كنترل نمونه اولیه ماه نورد این آژانس فضایی موسوم به ˮآنالوگ-1ˮ(Analog-1) را بر روی زمین به دست گرفت.


به گزارش گوپا به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، "لوكا پارمیتانو" فضانورد آژانس فضایی اروپا(ESA) كه در ایستگاه فضایی بین المللی در مدار زمین در حال گردش است، هدایت نمونه اولیه یك ماه نورد جدید را بر روی زمین بعنوان قسمتی از یك برنامه آزمایشی بر عهده گرفت.
وی در تاریخ ۱۸ نوامبر ۲۰۱۹ از ایستگاه فضایی بین المللی و در ارتفاع ۴۰۰ كیلومتری بالاتر از زمین هدایت ماه نورد "آنالوگ-۱" را برای یك گردش نیم ساعته در یك مسیر با چندین مانع در هلند به دست گرفت.
این یك آزمایش مقدماتی از سیستم هایی بود كه روزی می توان از آن برای اكتشاف ازراه دور ماه و مریخ بهره برد.
با عنایت به وضعیت فعلی این فناوری، برنامه ریزهای ماموریت های ماه و ماموریت های سیاره ای فقط دو راهكار برای انتخاب دارند. راه اول اینكه فضانوردان را به سطح قمر یا سیاره مورد نظر بفرستند یا اینكه می توانند كاوشگرهای رباتیك را به آنجا بفرستند. اما مشكل این است كه هر دو رویكرد مزایا و معایب خاص خودرا دارد. چونكه یك انسان بسیار باهوش تر و از نظر فیزیكی فعال تر و انعطاف پذیرتر از یك ربات است، اما ارسال فضانوردان به سطح ماه یا مریخ بسیار خطرناك و پرهزینه است. ضمن اینكه انجام فعالیت در یك لباس فضایی معادل غواصی در اعماق دریا است و مشكلاتی را به وجود می آورد.
از جانب دیگر، ارسال یك ربات بسیار ارزان تر و ایمن تر است، اما انجام كارهایی كه یك انسان می تواند در عرض چند دقیقه انجام دهد، به وسیله ربات تا چند هفته طول می كشد.


كاوشگر "آنالوگ-۱" یك چاره خلاقانه برای حل كردن این معضل با تركیب انسان و ربات است.
ماموریت های ماه و فراتر از آن هم اكنون باید تقریباً خودكار و خودران باشند، برای اینكه تأخیر زمانی برای كنترل ازراه دور بسیار زیاد است. بعنوان مثال، رسیدن دستورات ارسالی به یك ماه نورد، یك و نیم ثانیه طول می كشد، در صورتیكه رسیدن دستورات ارسالی به مریخ چندین دقیقه طول می كشد كه هدایت ازراه دور را به عملی طولانی تبدیل می كند.
نگاهی كه ESA در حال آزمایش آن است، ارسال یك كاوشگر رباتیك از یك فضاپیمای مدارگرد یا یك پایگاه در سطح قمر یا سیاره مورد نظر است كه فضانوردان بتوانند از آنجا آنرا با تاخیر تنها كسری از ثانیه مستقیماً كنترل كنند.
سیستم كنترل بر روی "آنالوگ-۱" برای كمك به این امر دارای یك دسته كنترل(joystick) با شش درجه آزادی حركت است كه بازخورد نیروها را نیز منتقل می كند. بدین سبب هدایتگر انسانی مثلاً فشارهای وارده روی بازوی رباتیك را مستقیماً احساس می كند و می تواند فورا واكنش نشان دهد.


"جسیكا گرنویلائو" مدیر پروژه "مترون"(Meteron) در گروه سیستم های اكتشاف ESA اظهار داشت: آماده سازی یك فضانورد برای فعالیت حتی در ماه ساعت ها طول می كشد. اما دادن امكان كنترل ربات ها از نزدیك محل ماموریت به فضانوردان، هم ایمنی و آسایش را برای آنان فراهم می آورد و هم نتایج بهتری در مدت زمان كمتری حاصل می شود. آزمایش ما نشان دهنده سازگاری عالی بین خدمه و سیستم رباتیك است و نشان داد كه این كار تركیبی در طیف گسترده ای از كارها بهتر عمل می كند.
این آزمون اولیه آزمایش یك لیست از حركت های ساده و فعالیت های ابتدایی نقشه برداری بود، اما آزمایش كامل آن برای امروز (دوشنبه ۲۵ نوامبر) تعیین شده است.
منبع:

1398/09/04
23:48:29
5.0 / 5
4440
تگهای خبر: آزمایش , سیستم , فناوری , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
گوپا