شلیك از عمق آب به هلیكوپتر با گلوله های فراحفره زا !

شلیك از عمق آب به هلیكوپتر با گلوله های فراحفره زا !

به گزارش گوپا یك شركت نروژی موفق به ساخت گلوله های جدیدی شده است كه از اثر فراحفره زایی برای اصطكاك هر چه كمتر با آب به منظور افزایش دامنه حركتی استفاده و مأموریت های ناممكن زیر آب را ممكن می كند.


به گزارش گوپا به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، سرعت گلوله های معمولی آن قدر سریع در آب كاسته می شود كه فقط چند متر را طی می كنند، بنابراین كار روی این مورد برای برتری در جنگ های دریایی می تواند ایده خوبی باشد.
حالا شركت نروژی "DSG" از توانایی های فراحفره زایی برای تولید بعضی از گلوله های فوق العاده معروف به "CAV-X" كه به اهداف غوطه ور تا فاصله ۶۰ متری می رسند، بهره برده است و از بعضی از قابلیت های جالب این گلوله های جدید پرده برداری كرده است.
فراحفره زایی(Supercavitation) به طرح هایی گفته می شود كه یك پرتابه زیر آب را در حباب هوا پیچیده و سبب كاهش شدید كشش سطحی اصطكاك می شود.
فراحفره زایی گونه ای از حفره زایی می باشد كه در آن كاهش شدید فشار سبب تبخیر موضعی مایع و ایجاد حباب هایی به منظور احاطه جسمی كه درون مایع در حال حركت است، می شود. حباب های احاطه گر جسم متحرك درون مایع سبب كاهش شدید اصطكاك مایع با سطح شیء متحرك می شوند و در نتیجه جسم را قادر می سازند تا با سرعت بسیار زیادی درون مایع حركت كند. استفاده های كنونی از فراحفره زایی محدود هستند و شامل مواردی چون اژدرهای پر سرعت، پروانه های كشتی و زیردریایی ها می شوند.
فراحفره زایی در عمل می تواند در مورد كل بدنه وسیله نقلیه درون مایع مورد استفاده قرار گیرد و وسیله نقلیه درون مایع را قادر سازد تا با سرعت بسیار زیادی حركت كند. نمونه ای از فراحفره زایی در طبیعت توسط میگوی آخوندكی به هنگامی كه این جانور قصد حركت سریع برای شكار طعمه خود را دارد، مورد استفاده قرار می گیرد.


از این خصوصیت در اژدرها استفاده شده است و به آنها اجازه می دهد نسبت به اژدرهای معمولی تا پنج برابر سریع تر حركت كنند. همینطور از آن بر روی پروانه ها و بعضی از قایق های جنگی استفاده می شود تا باعث شود سریع تر در آب حركت كنند و بعنوان یك روش بالقوه برای تولید زیردریایی های فوق سریع در حال بررسی است.
اثر فراحفره زایی با صاف كردن نوك گلوله و به شكل دیسك درآوردن آن و تیز كردن لبه های این دیسك قابل تولید است. این كار آب را به اندازه كافی از سر راه برمی دارد تا یك حباب هوا ایجاد كند كه به اندازه كافی بزرگ باشد تا گلوله بدون اصطكاك با آب مسیر خویش را بپیماید. اثر فراحفره زایی را در مورد اژدرها، قایق ها و زیردریایی ها می توان با هدایت گازهای خروجی از اگزوز به سمت نوك وسیله افزایش داد تا بتواند به حباب هوا بیفزاید.
شركت "DSG" می گوید برای طراحی این گلوله ها از صنعت هوافضا الهام گرفته است و نتایج آزمایش آنها قابل توجه است. این گلوله ها با دامنه دقیق ۶۰ متری، هنوز هم به اندازه كافی برای وارد آوردن نیروی مخرب سریع هستند.
این گلوله ها انجام بعضی از مأموریت ها را ممكن می كنند كه قبلاً هیچگاه امكان پذیر نبوده است.
به زبان ساده می توان اظهار داشت كه این گلوله ها به وسایل زیر دریا اجازه می دهند بهتر از گذشته به سایر وسایل زیر آب شلیك كنند. همینطور به زیردریایی ها اجازه می دهد كه به اندازه كافی به زیر آب فرو روند تا یك هلیكوپتر نه تنها نتواند از بالای آب به آنها شلیك كند، بلكه با نیروی ویرانگر این گلوله ها به آن هلیكوپتر شلیك كنند.
این گلوله ها از عمق پنج متری در زیر آب می توانند اهداف واقع در ۱۰۰۰ متری در هوا را مورد هدف قرار دهند.


شركت DSG دو نوع از گلوله های CAV-X ساخته است. نوع اول معروف به A۲ است كه فقط در هوا می تواند شلیك شود، اما در هنگام رسیدن به آب، بدون تغییر مسیر تا مسیری طولانی نفوذ می كند. نوع دوم هم معروف به X۲ است كه برای شلیك در زیر آب، خواه به سمت آسمان یا به یك هدف در زیر آب طراحی شده است.
گلوله های فراحفره زا امكان دارد برای جنگ زیر آب طراحی شده باشند، اما بعنوان یك عارضه جانبی، از آنها در آزمایش های نفوذ به ژل بالستیك، ماده ای كه از نظر چگالی و رفتار شبیه به گوشت انسان است، استفاده شده است.
در ویدئویی كه توسط DSG انتشار یافته است، ۱۰ بلوك ژل بالستیك هر كدام به ضخامت ۴۰ سانتیمتر در كنار هم چیده شده اند و با استفاده از گلوله های معمولی و فراحفره زا به آنها شلیك می شود.
گلوله معمولی سبب ایجاد یك حباب هوای غول پیكر در بلوك اول شد و با ورود به بلوك دوم در عمق ۵۰ سانتیمتری متوقف گردید. در حالیكه گلوله CAV-X بدون اینكه مسیرش حتی موج دار شود، به راحتی از هر ۱۰ بلوك عبور كرد. شركت DSG ادعا می كند این یك ركورد جهانی غیر رسمی است و باید به صورت رسمی با ژل های بیشتری ثبت گردد.
البته قدرت نفوذ در گلوله ها، همه چیز نیست و انفجار حباب هوای غول پیكر بوجود آمده توسط گلوله معمولی بخشی از آن چیزی است كه سبب می شود آسیب وارد شده شدید باشد. ازاین رو گلوله ای كه فقط از داخل بدن عبور می كند، صدمه به مراتب كمتری از گلوله معمولی كه منفجر می شود بوجود می آورد.1398/09/11
14:00:23
5.0 / 5
4029
تگهای خبر: آزمایش , تولید , ساخت , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
گوپا