با تلاش پژوهشگران كانادایی كشف شد

پروتئینی كه به مقابله با آلزایمر كمك می نماید

پروتئینی كه به مقابله با آلزایمر كمك می نماید

گوپا: پژوهشگران كانادایی در بررسی جدید خود دریافتند كه نوعی پروتئین می تواند از مغز در مقابل آلزایمر محافظت كند.


به گزارش گوپا به نقل از ایسنا و به نقل از نوروساینس نیوز، پژوهش جدیدی نشان میدهد كه گلبول های سفید مغز انسان، با كمك پروتئینی موسوم به "سی دی۳۳" (CD۳۳) تنظیم می شوند. یافته های این پژوهش كه توسط شیمی دانان "دانشگاه آلبرتا"(U of A) انجام شده، نتایج مهمی برای مقابله با آلزایمر به همراه خواهد داشت.
"متیو مكالی"(Matthew Macauley)، استادیار بخش شیمی دانشگاه آلبرتا و از نویسندگان این پژوهش اظهار داشت: سلول های ایمنی مغز موسوم به "میكروگلیا"(Microglia)، نقش مهمی در بروز آلزایمر دارند. آنها هم می توانند مضر باشند و هم می توانند نقش محافظتی بر عهده بگیرند. شاید نوسانات میكروگلیا بین حالت های مضر و یا محافظتی، كلید درمان آلزایمر باشد.
دانشمندان، پروتئین سی دی۳۳ را بعنوان عاملی می شناسند كه می تواند امكان مبتلاشدن به آلزایمر را كم كند. كمتر از ۱۰ درصد افراد، نوعی از پروتئین سی دی۳۳ را دارند كه سبب می شود كمتر در معرض مبتلاشدن به آلزایمر قرار بگیرند.
"آبیشك بهاتاچرجی"(Abhishek Bhattacherjee)، نویسنده ارشد این پژوهش اظهار داشت: وجود پروتئین سی دی۳۳ در میكروگلیا نشان میدهد كه سلول های ایمنی می توانند در شرایط مناسب، از مغز در مقابل آلزایمر محافظت كنند.
پژوهشگران در این بررسی دریافتند كه متداول ترین نوع پروتئین سی دی۳۳، نقش مهمی در تعدیل عملكرد میكروگلیا دارد.
مكالی اضافه كرد: یافته های این پژوهش می توانند علاوه بر آزمایش راهبردهای درمانی برای حركت میكروگلیا از حالت مضر به حالت محافظتی، به تنظیم مرحله جدیدی برای آزمایش های آینده كمك كنند كه رابطه علت و معلولی میان سی دی۳۳ و آلزایمر را مورد بررسی قرار می دهند. میكروگلیا این توانایی را دارد كه پلاك های عصبی را طی فرآیندی موسوم به "بیگانه خواری" یا "فاگوسیتوز"(Phagocytosis) از بین ببرد؛ در نتیجه ارائه نوعی درمان برای تقویت این توانایی می تواند سرعت روند گسترش آلزایمر را كم كند.
این پژوهش، در مجله "Communications Biology" به چاپ رسید.1398/09/24
12:03:29
5.0 / 5
4243
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
گوپا