برای حل مشكل كاوشگر اگزومارس؛

سازمان فضایی اروپا دست به دامن ناسا شد

سازمان فضایی اروپا دست به دامن ناسا شد

گوپا: آزمایش های چتر نجات كاوشگر اگزومارس سازمان فضایی اروپا ناموفق بوده و بنا بر این این سازمان از ناسا كمك خواسته است. این كاوشگر مقرر است 2020 به مریخ ارسال شود.


به گزارش گوپا به نقل از دیلی میل، سازمان فضایی اروپا مجبور شده برای حفظ ماموریت ExoMars۲۰۲۰ از ناسا كمك بخواهد. ماموریت اصلی ExoMars بررسی نشانه های حیات روی مریخ است. این در حالیست كه تست های چتر نجات كاوشگر ExoMars با شكست روبرو شده است. ۲ چتر نجاتExoMars بخشی مهمی از طراحی این ابزار هستند كه سرعت فرود آن روی سطح مریخ را می كاهند.
آزمایش های ناموفق چتر نجات این كاوشگر سبب شده جدول زمانبندی انجام این ماموریت در سال آینده با اختلال روبرو شود. مهندسان هوافضا حالا معتقدند ۵۰ درصد احتمال دارد كاوشگرExoMars در زمان تعیین شده به فضا پرتاب شود. مهندسان سازمان فضایی اروپا امیدوارند همكارانشان در ناسا بتوانند بموقع مشكل چترهای نجارت ExoMars را حل كنند تا بتوان آنرا در بازه ۲۶ جولای تا ۱۲ آگوست ۲۰۲۰ میلادی به فضا فرستاد. اگر كاوشگر در این بازه زمانی پرتاب نشود، هزینه ها افزایش می یابد و انجام عملیات حداقل تا ۲۰۲۲ میلادی به تاخیر می رسد. مریخ اتمسفری بسیار سبك دارد و این بدان معناست كه فرود آرام روی سطح سیاره با استفاده از مقاومت هوا كار مشكلی است. در آزمایش های اولیه درارتفاع (كه برای تقلید از شرایط روی مریخ طراحی شده بود)، هر دو چتر نجات هنگام باز شدن، پاره شدند. آزمایش های بعدی نیز با وجود بهبود چترهای نجات همچنان ناموفق بودند. حالا مقرر است برای برطرف نمودن این مشكل، در ماه های آینده آزمایش های مشابهی در آزمایشگاهJPL ناسا صورت گیرد. البته آزمایش های اولیه در JPL نوید بخش بوده و پژوهشگران امیدوارند تا كاوشگر ExoMars در تاریخ مقرر شده در ۲۰۲۰ پرتاب شود.


منبع:

1398/09/26
14:19:16
5.0 / 5
4439
تگهای خبر: آزمایش , آینده , سفر , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
گوپا