تولید گوجه فرنگی خوشه ای با روش اصلاح ژن

تولید گوجه فرنگی خوشه ای با روش اصلاح ژن

به گزارش گوپا تعدادی از پژوهشگران با استفاده از روش ویرایش ژن، موفق به تولید یك گونه گوجه فرنگی شدند كه به صورت خوشه ای رشد پیدا می كند.


به گزارش گوپا به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، برخی مواقع كاشت "گوجه فرنگی" با دشواری هایی مواجه می باشد و برای محیط های با فضای محدود مناسب نمی باشد.
ولی به لطف یك روش ویرایش ژن جدید برای گوجه، این محصول می تواند به صورت خوشه ای رشد كند تا بدین سان برای كاشت در مناطق شهری مناسب تر باشد.
در این روش جدید "زارچری لیپ من"( Zarchary Lippman) محقق پروژه از روش اصلاح ژن "كریسپر كَس ۹" (CRISPR Cas۹) بهره برد تا گونه ی جدیدی از گوجه فرنگی را تولید نماید كه به صورت خوشه ای رشد می كند.
لیپ من اظهار كرد، همه گیاهان گلدار یك سیستم جهانی از ژن ها دارند كه هورمون هایی را رمزگذاری می كند كه به گیاه می گویند رشد برگ را متوقف كرده و به تولید گل بپردازد.
وی ادامه داد، چندین سال است كه ما می دانیم می توان ژن های خاصی را برای كنترل گلدهی گیاه اصلاح نماییم تا گیاه جمع وجور شود.
كاری كه لیپ من و تیم تحقیقاتی اش انجام دادند این بود كه چرخه گلدهی گوجه فرنگی را تسریع كردند.


آنها سه ژن در گیاه را اصلاح كردند تا گونه جدیدی از گوجه را تولید كنند.
دو ژن اول كه از قبل شناخته شده بودند، برای كنترل سرعت گل دهی و میوه دهی گیاه هستند ولی ژن سوم كه برای نخستین بار در این پژوهش شناسایی شد، برای كنترل طول ساقه گیاه است.
با غیرفعال كردن این سه ژن، محققان توانستند یك بوته گوجه فرنگی جمع وجور ایجاد كنند كه در عرض ۴۰ روز گوجه فرنگی های گیلاسی خوشه ای تولید می كند.
از همه مهمتر اینكه این روش می تواند به صورت بالقوه در سایر گیاهان همچون خیار، كیوی و غیره هم استفاده گردد و نوع جدیدی از كشاورزی شهری و كوچك را ایجاد كند.
نتایج این پژوهش در مجله "Nature Biotechnology" منتشر شد.1398/10/05
15:34:46
5.0 / 5
4356
تگهای خبر: تحقیق , تولید , سیستم , محققان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
گوپا