با تلاش پژوهشگران آمریكایی صورت گرفت

ابداع سوزن های بدون درد با فناوری چاپ 4بعدی بعلاوه فیلم

ابداع سوزن های بدون درد با فناوری چاپ 4بعدی بعلاوه فیلم

به گزارش گوپا پژوهشگران آمریكایی با استفاده از فناوری چاپ چهاربعدی، سوزن هایی ابداع نموده اند كه می توانند دارورسانی را بدون درد و با پایین ترین میزان تهاجم انجام دهند.


به گزارش گوپا به نقل از ایسنا و به نقل از فیز، شاید در آینده برای تزریق دارو و یا گرفتن نمونه خون، به سوزن ها دردناك نیازی نداشته باشیم.
پژوهشگران "دانشگاه راتگرز"(RU) آمریكا با استفاده از روش چاپ چهاربعدی، سوزن های باریكی ابداع نموده اند كه می توانند از انگل هایی كه به بافت ها متصل می شوند، تقلید كنند و جایگزین سوزن های كنونی باشند.
در حالیكه چاپ سه بعدی، اشیا را به صورت لایه لایه درست می كند، فناوری چاپ چهاربعدی با استفاده از مواد هوشمندی كه برای تغییر شكل بعد از چاپ برنامه ریزی می شوند، فراتر از آن می رود. بعد چهارم، به مواد امكان می دهد تا شكل های جدیدی به خود بگیرند.
"هوان لی" (Howon Lee)، استادیار دانشكده مهندسی دانشگاه "راتگرز" و از نویسندگان این پژوهش اظهار داشت: ما باور داریم كه سوزن های ساخته شده با روش چاپ چهاربعدی می توانند امكان انجام دادن كارهایی مانند رساندن دارو، ترمیم زخم و بافت برداری را با پایین ترین میزان تهاجم، بدون درد و به آسانی فراهم نمایند.


سوزن هایی كه به صورت معمول در بیمارستان ها و آزمایشگاه ها برای گرفتن خون و تزریق دارو به كار می روند، با درد، زخم شدن پوست و خطر عفونت احتمالی همراه هستند. افراد مبتلا به دیابت اغلب باید چندین بار در روز، این سوزن ها را برای گرفتن نمونه خون و بررسی سطح قند خون تحمل كنند.
"سوزن های كوچك"(Microneedles)، هم اكنون مورد توجه زیادی قرار دارند چونكه كوچك و باریك هستند و پایین ترین میزان تهاجم را به همراه دارند. این سوزن ها می توانند درد را كاهش دهند، به آسانی مورد استفاده قرار می گیرند و خطر عفونت ناشی از آنها هم خیلی كم است اما ضعف این سوزن ها در چسبندگی به بافت ها، چالش بزرگی برای كنترل دارورسانی به حساب می آید.
در طبیعت، بعضی از حشرات و ارگانیسم های دیگر، خصوصیت هایی دارند كه امكان چسبندگی به بافت را برای آنها فراهم می آورد. از این خصوصیت ها می توان به نیش خاردار زنبور عسل و تیغ جوجه تیغی اشاره نمود.
پژوهشگران دانشگاه راتگرز با الهام از این نمونه های طبیعی، نوعی میكرونیدل ابداع نموده اند كه بعد از وارد شدن به بافت، به آن متصل می شود و میزان چسبندگی را زیاد می كند. آنها یك روش چاپ سه بعدی را با یك روش چاپ چهاربعدی ادغام كردند تا زائده های نیش مانندی را روی میكرونیدل ایجاد كنند.
پژوهشگران با استفاده از بافت عضله مرغ نشان دادند كه چسبندگی بافت به میكرونیدل آنها، ۱۸ برابر قویتر از میكرونیدلی است كه زائده های نیش مانند را ندارد.
این فناوری در صورت موفقیت، روش پایداری برای دارورسانی خواهد بود.
این پژوهش، در مجله "Advanced Functional Materials" به چاپ رسید.

مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی نماید.
فایل آنرا از اینجا دانلود كنید: video/mp4

1398/11/18
01:24:15
5.0 / 5
4105
تگهای خبر: آزمایش , آینده , پوست , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
گوپا