آژانس فضایی اروپا:

بیایید فضا را تمیز نماییم

بیایید فضا را تمیز نماییم

گوپا بیایید فضا را تمیز نماییم


به گزارش گوپا به نقل از ایسنا، ⠀زباله های فضایی خطری جدی برای ماهواره ها و فضاپیماها محسوب می شوند و سبب آلوده شدن فضای نزدیك زمین می شوند.
زباله های فضایی اشیاء گوناگونی هستند كه توسط انسانها به وجود آورده شده و در مدار زمین در حال گردش هستند، اما هم اكنون فاقد هرگونه بهره مندی هستند. زباله فضایی در واقع بقایای فعالیت بشر در فضا است، از قطعات سفینه ها گرفته تا قسمت هایی از سفینه كه در مراحل مختلف ماموریت فضایی از آن جدا می شوند یا هر چیز دیگری كه به عمد یا سهو در مدار زمین رها شده و دیگر هیچ كاربردی ندارد. میزان این زباله های فضایی به نحو تصاعدی افزایش یافته و به مرز بحران رسیده است.
آژانس فضایی اروپا در ادامه نوشت: بمنظور آگاهی بیشتر از میزان خطرناك بودن این موضوع، دفتر آموزش ما در حال برگزاری سومین دوره از دوره آموزش اطلاع از زباله های فضایی است.
دانشجویان مقطع كارشناسی ارشد و دكتری عضو آژانس فضایی اروپا طی این كلاس ها به بررسی موضوع خطر زباله های فضایی می پردازند و طی آن به افراد می گویند كه چرا رسیدگی به این مساله امری ضروری و مهمست.
متخصصان حوزه فضا باور دارند كه پرتاب ماهواره های بیشتر می تواند به افزایش میزان زباله های فضایی منجر شود و دسترسی انسان را به فضا محدود كند.
با پرتاب ماهواره های بیشتر به فضا، امكان برخورد آنها به یكدیگر نیز افزایش می یابد و قطعات به جا مانده از آنها در فضا معلق می مانند. هرگونه برخورد میان ماهواره ها در فضا می تواند زباله های بسیاری تولید كند؛ در نتیجه یافتن راهی برای برطرف نمودن این مشكل، بسیار مهم بنظر می رسد.
آژانس فضایی اروپا بتازگی اعلام نموده است در سال ۲۰۲۵ نخستین كاوشگر خود برای حذف زباله های فضایی را پرتاب خواهدنمود.
اواخر ماه نوامبر "كنسرسیوم شورای وزیران آژانس فضایی"(Ministerial Council consortium ) یك قرارداد با یك استارت آپ سوئیسی به نام"ClearSpace" بستند و طی آن قرار شد كاوشگری توسعه دهند كه توسط آن بتوانند یكی از مهمترین زباله های فضایی را به دام اندازند. ماموریت آنها "ClearSpace-۱" نام دارد و مقرر است در سال ۲۰۲۵ پرتاب شود و هدف آن حذف زباله های فضایی است. ماموریتی كه آژانس فضایی اروپا قصد انجام دارد "ClearSpace-۱" نام دارد و آژانس فضایی اروپا مقرر است این كاوشگر دارای چهار بازوی رباتیك را به مدار زمین بفرستد تا زباله ها را از مدار زمین پاكسازی كند.
بعد از آزمایش و پرتاب این كاوشگر با "وسپا" كه یكی از مهمترین زباله های فضایی است روبه رو خواهد شد و از چهار بازوی رباتیك برای گرفتن استفاده می نماید. اگر این ماموریت موفقیت آمیز باشد، راه را برای آزمایش های بلندپروازانه تر همچون حذف چندین قطعه زباله هموار می كند. زباله فضایی وسپا حدود ۱۰۰ كیلوگرم وزن دارد. به سبب شكل ساده و ساختار محكم وسپا، این كاوشگر به راحتی می تواند این زباله را بگیرد.منبع:

1398/12/19
23:27:33
5.0 / 5
3443
تگهای خبر: آزمایش , تولید , ساخت , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
گوپا