ایجاد مدل 3بعدی صورت تنها با گوشی

ایجاد مدل 3بعدی صورت تنها با گوشی

به گزارش گوپا دانمشندان ˮدانشگاه كارنگی ملونˮ(Carnegie Mellon University) آمریكا در مطالعه اخیرشان موفق به توسعه یك فناوری نوین شده اند كه توسط آن می توانند با استفاده از فیلم های ضبط شده توسط گوشیهای هوشمند تصویر ۳بعدی دقیقی از صورت افراد ایجاد كنند.


به گزارش گوپا به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، به صورت معمول، اگر افراد بخواهند یك مدل دیجیتالی سه بعدی با كیفیت از چهره خود ایجاد كنند به یك اسكنر سه بعدی و یا چندین دوربین نیاز دارند اما حالا دانشمندان دانشگاه كارنگی ملون سیستمی را بوجود آورده اند كه به افراد اجازه می دهد با تلفن های هوشمند خود این كار را انجام دهند.
این فناوری توسط پروفسور "سیمون لوسی"(Simon Lucey) و دانشجویانش "شوبهام آگراوال"(Shubham Agrawal) و "آنجو پاهجو"(Anuj Pahuja) توسعه یافته است.
برای انجام این كار آنها ابتدا از یك گوشی هوشمند استفاده كردند و توسط آن یك ویدیو ۱۵ تا ۲۰ ثانیه ای از سر یك فرد ثبت كردند و شخصی كه این ویدیو را ثبت می كرد در همان حال به دور آن شخص از تمام جهات می چرخید. تیم لوسی طی این آزمایش از قابلیت اسلوموشن یا حركت آهسته گوشی آیفون ۱۰ استفاده كردند تا بتوانند به كمك بالاتر بودن نرخ فریم، داده های تصویری بیشتری را جمع آوری كنند.
روش توسعه داده شده "اسلم"(SLAM) نام دارد كه مخفف عبارت انگلیسی "بومی سازی و نقشه برداری همزمان" است و برای تعیین هندسه اساسی صورت استفاده می شود. سیستم مذكور این كار را با ایجاد نقاط مثلث مانند روی صورت انجام می دهد تا شكل و موقعیت دوربین تلفن هوشمند نسبت به صورت را محاسبه كند.
در مرحله بعدی الگوریتم مبتنی بر یادگیری عمیق برای شناسایی نیمرخ صورت فرد به همراه نقاطی مانند چشم، گوش و بینی آنها استفاده شد. تمام این فرآیند ۳۰ تا ۴۰ دقیقه طول می كشد و با یك گوشی هوشمند قابل اجرا می باشد. امید است كه این سیستم در نهایت در برنامه هایی مانند ایجاد آواتار بازی، شناسایی بیومتریك یا در حوزه پزشكی كاربرد پیدا كند.1399/01/15
21:49:03
5.0 / 5
2996
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
گوپا