از سوی فدراسیون سرآمدان علمی؛

۷۷ عضو هیات علمی كشور بعنوان سرآمدان علمی عرضه شدند

۷۷ عضو هیات علمی كشور بعنوان سرآمدان علمی عرضه شدند

به گزارش گوپا در چهارمین دوره انتخاب سرآمدان علمی تعداد ۷۷ نفر از اعضای هیئت علمی موسسات آموزشی و پژوهشی كشور، بعنوان سرآمد علمی شناسایی و معرفی گشتند.به گزارش گوپا به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در سال ۱۳۹۸ چهارمین دوره انتخاب سرآمدان علمی با موفقیت به اتمام رسید.
تعداد ۷۷ نفر از اعضای هیئت علمی موسسات آموزشی و پژوهشی كشور، به عنوان سرآمد علمی در چارچوب ۲ گروه الف (۵۲ نفر) و ب (۲۵ نفر) شناسایی و عرضه شدند و به آنها پژوهانه و گرنت خدمات شبكه آزمایشگاهی پرداخت گردید. همینطور به این محققان گرنت مالی حمایت جذب محقق پسادكتری تعلق گرفته است.
پرداخت پژوهانه در سال ۱۳۹۸
شرایط ضروری جهت ارزیابی اولیه به عنوان سرآمد علمی در سال ۱۳۹۸ موارد مختلفی را در بر می گیرد، چاپ حداقل یك مقاله بعنوان نویسنده مسئول در لیست نشریات برتر در سال های ۲۰۱۶-۲۰۱۸ همچون این شرایط بود. همینطور كاندید سرآمد علمی باید عضو هیئت علمی موسسات علمی و پژوهشی كشور باشد.
این مركز، برای ارزیابی اولیه، تعداد ۱۱۴ نشریه برتر را مبنا قرار داد و لیست مقالات كشور ایران در بازه زمانی فوق از پایگاه داده Web Of Science را استخراج كرد. در این دوره اطلاعات بیشتر از ۱۲۰۰ مقاله (بیش از ۲۰۰۰ نفر مقاله) گردآوری شد. در مرحله بعد اطلاعات محققان دارای شرایط بالا، از این پایگاه استخراج شدند.
این اطلاعات شامل شاخص اچ، میانگین استنادات مقالات، سن علمی، استنادات از نشریات برتر و... بوده است. در پایان هم افراد امتیازدهی و ۷۷ نفر با عنایت به اعتبار علمی كسب شده، بعنوان سرآمدان علمی سال ۱۳۹۸ (دوره چهارم) انتخاب و معرفی گشتند. فدراسیون به سرآمدان علمی دوره چهارم در مجموع مبلغ ۲۲ هزار و ۱۵۰ میلیون ریال بعنوان پژوهانه پرداخت كرده است.
تشویق دستاوردهای علمی معتبر
همچنین فدراسیون سرآمدان علمی ایران برای ارتقاء كیفیت علمی كشور از دستاوردهای علمی معتبر در سال ۱۳۹۸ حمایت به عمل آورد. بر مبنای آئین نامه این فدراسیون، پشتیبانی از مقالات انتشار یافته در نشریات برتر و پشتیبانی از حضور در دوره های مطالعاتی معتبر خارجی، بخشی از حمایت های در نظر گرفته شده در این طرح را شامل شد. همینطور بر طبق این طرح از برگزاری رویدادهای داخلی معتبر، شركت در كنگره های معتبر بین المللی و از جذب محقق پسادكتری هم حمایت به عمل آمد.
در سال ۱۳۹۸ با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بالغ بر ۴۵ هزار و ۶۰۰ میلیون ریال حمایت تشویقی به انواع دستاورد و فعالیتهای علمی معتبر پرداخت شده است. ذكر این نكته ضروریست كه این حمایت ها ویژه سرآمدان علمی نیست و تمامی محققان كشور با رعایت شرایط آئین نامه می توانند از این حمایت ها استفاده كنند.
انتخاب سرآمدان علمی در سال ۱۳۹۸ از ۱۳ استان كشور
سرآمدان علمی در سال ۱۳۹۸، از ۱۳ استان و ۳۰ موسسه تحقیقاتی و پژوهشی كشور انتخاب شده اند. به سرآمدان گروه الف (۵۰ نفر) متناسب با امتیاز آنها پژوهانه نقدی از ۲۵۰ تا ۵۰۰ میلیون ریال و افراد گروه ب ۲۰۰ میلیون ریال پرداخت شده است. در مجموع در دوره چهارم مبلغ ۲۲۱۵۰ میلیون ریال (معادل دو میلیارد و دویست و پانزده میلیون تومان) پژوهانه به سرآمدان علمی پرداخت شده و برای هر كدام از این افراد مبلغ ۵۰ میلیون ریال گرنت استفاده از خدمات شبكه ازمایشگاهی فناوری های راهبردی تخصیص داده شده است.
حمایت از مقالات انتشار یافته در نشریات برتر
از ابتدای شروع فعالیت، فدراسیون سرآمدان علمی ایران، تعداد ۱۱۴ نشریه را از تركیب ۲ گروه نشریه برگزیده است. گروه اول ۶۲ نشریه را شامل می شود كه برپایه ۲ شاخص آیگن و ضریب تاثیر نشریات انتخاب شده اند. گروه دوم هم شامل ۸۵ نشریه است.
این نشریات توسط موسسه نیچر بعنوان نشریات برتر در سطح جهانی انتخاب و معرفی شده اند. از اجتماع این ۲ گروه تعداد ۱۱۴ نشریه (برخی نشریات بین ۲ گروه مشترك می باشند) بعنوان نشریات برتر انتخاب و در ۴ گروه الف، ب، ج و د دسته بندی شده اند. از آغاز سال ۲۰۱۹ به نشریات گروه های الف تا ج به ترتیب ۴۰۰، ۱۵۰ و ۵۰ میلیون ریال حمایت تشویقی پرداخت شده است. به نشریات گروه ج صرفا امتیاز جهت اعتباردهی علمی سرآمدان تعلق می گیرد و حمایت تشویقی نقدی پرداخت نمی گردد.
این حمایت ها، به نویسندگانی كه در مقالات خود از آدرس موسسات ایرانی استفاده كنند پرداخت می شود. در سال ۱۳۹۸ به تعداد ۴۷ مقاله مبلغ ۴۲۵۰ میلیون ریال تشویقی پرداخت شده است.
حمایت از حضور در دوره های مطالعاتی معتبر خارجی در سال ۱۳۹۸
فدراسیون برای افزایش تعاملات بین اللملی، از محققان و پژوهشگران كشور برای حضور نزد افراد معتبر بین المللی مانند برندگان جوایز نوبل، فیلدز، كاولی، مصطفی، ... و یا نویسندگان مقالات نشریات برتر (مانند نیچر و ساینس) حمایت می كند. این حمایت ها به اعضای هیئت علمی و دانشجویان مقطع دكتری تخصصی پرداخت می شود. میزان این حمایت ها برپایه اعتبار استاد میزبان (فرد معتبر خارجی كه محقق ایرانی در آزمایشگاه تحقیقاتی وی حاضر خواهد شد) در ۳ گروه الف، ب و ج دسته بندی می شوند.
گروه الف، برندگان جوایز معتبر مانند نوبل و... هستند. گروه ب نویسندگان مقاله در نشریات برتر گروه الف (نیچر و ساینس) می یاشند. گروه ج هم نویسندگان مقاله در نشریات برتر گروه ب هستند. در سال ۱۳۹۸ تعداد ۹۲ نفر از محققان كشور نزد افراد معتبر بین المللی به صورت دوره های كوتاه مدت حضور داشته و برای انجام تحقیقات از امكانات و توانمندی های این موسسات بهره برده ند.
حمایت از برگزاری رویدادهای داخلی معتبر
فدراسیون برای افزایش تعامل و نشست های علمی از موسسات داخلی كه مبادرت به برگزاری كنگره های معتبر با حضور محققان معتبر بین المللی می كند. این حمایت ها متناسب به اعتبار افراد مدعو به دبیر كنگره و بابت مواردی مانند هزینه ایاب و ذهاب، هزینه اقامت، كمك به برگزاری كنگره و... پرداخت می شود.
در سال ۱۳۸۹ تعداد ۲۶ محقق معتبر جهانی در ۵ رویداد داخلی شركت كرده و به عرضه سخنرانی و برگزاری نشست های علمی پرداختند. فدراسیون بیشتر از ۱۸۴۰ میلیون ریال به دبیرخانه این كنگره ها تشویقی پرداخت كرده است.

1399/01/22
13:33:02
5.0 / 5
2948
تگهای خبر: آزمایش , تحقیق , خدمات , شبكه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
گوپا