آژانس فضایی اروپا از دستكش فضایی پیشرفته خود رونمایی نمود

آژانس فضایی اروپا از دستكش فضایی پیشرفته خود رونمایی نمود

به گزارش گوپا آژانس فضایی اروپا به تازگی از دستكش فضایی مفهومی خود كه شامل یك ابزار برای كنترل كردن سطح نوردها و پهپادها تنها با حركت دست است رونمایی نمود.


به گزارش گوپا به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، آژانس فضایی اروپا اعلام كرد، این دستكش فضایی پیشرفته كه جزو پروژه "پكستكس"(Pextex) است طی بازه زمانی دو ساله تهیه شده است.
مدل آزمایشی(mockup) این دستكش توسط شركت "كومكس"(Comex) توسعه داده شده است و طراح آن هم "آگاتا مِدی اونی"(Agatha Medioni) است. وی آن دستكش را بگونه ای طراحی نموده كه ابزار پیشرفته را بتوان درون آن تعبیه كرد و كار كردن را برای فضانوردان تسهیل كرد.
بر خلاف برخی فیلم های علمی-تخیلی كه در آن لباس های فضایی را بگونه ای دیگر نشان می دهند كه گویی كلاه های فضانوردان كمی خنده دار به نظر می آید اما این نكته را باید دانست كه طراحی لباس فضایی بسیار مهم و پیچیده است چون كه به جز اینكه آنها باید یك پوشش محافظتی بسیار مناسب باشند بلكه می توان آنها را در واقع همانند یك فضاپیمای كوچك دانست كه حتی امكان دارد دارای نیروی محركه مخصوص خود هم باشند و همینطور دستگاه پیچیده ای دانست كه برای محافظت و پشتیبانی از فضانورد در محیط فضا مورد استفاده قرار می گیرد.
نزدیك به یك قرن است كه دانشمندان در حال توسعه لباس های فضایی هستند اما باز هم نقص هایی در آنها وجود دارد. یكی از بخش های یك لباس فضایی كه بسیار مهم هستند دستكش ها هستند. دستكش ها باید به اندازه كافی محكم باشند تا جو زمین مانند خویش را در داخل حفظ كنند. اما با این وجود فضانوردان باید بتوانند انگشتان و دستان خویش را كه درون آنها قرار دارند به راحتی حركت دهند. متأسفانه دستكش های فضایی مدرن آنچنان كه باید مناسب نیستند بعنوان مثال دستكش های آمریكایی كه حالا وجود هستند بگونه ای خوب طراحی نشده اند، درون آنها سرد است و ناخن های فضانوردان با پوشیدن آنها از بین می روند. برای رسیدگی به بعضی از این مشكلات، آژانس فضایی اروپا به تازگی با همكاری یك شركت موفق به طراحی یك دستكش فضایی پیشرفته جهت استفاده در فضا شده است.
یكی از مواردی كه این دستكش جدید را منحصر به فرد می سازد این است كه سه ابزار درون سه انگشت این دستكش تعبیه شده است. یكی از این ابزارها قابلیت كنترل حركت است كه به فضانوردان این امكان را می دهد تا یك سطح نشین یا پهپاد را از راه دور و تنها با حركت كم دست خود كنترل كنند. ابزار دوم هم یك لیزر داخلی برای هدف قرار دادن و یافتن مسافت است و سومین ابزار هم نمایشگری است كه وضعیت لباس فضایی فضانورد را نشان داده است.
طبق گفته آژانس فضایی اروپا، مواد لباس فضایی كه از آن دستكش های مفهومی ساخته شده است می تواند به صورت بالقوه به لباس های فضایی آینده قابلیت خود ترمیمی و ذخیره و برداشت انرژی برای بهره وری بیشتر و همینطور كنترل حسگرها، ربات ها و نمایشگرها را بدهد.1399/01/27
23:31:59
5.0 / 5
2873
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
گوپا