مقابله با كرونا از راه نانو ذرات ریه

مقابله با كرونا از راه نانو ذرات ریه

به گزارش گوپا محققان می گویند نانو ذراتی را در غشای سلول های ریه و هم غشای برخی سلول های ایمنی انسان شناسایی كرده اند كه قادر به مقابله با ویروس كرونا و خنثی سازی آن هستند.به گزارش گوپا به نقل از یوروکالرت، ذرات مورد اشاره قابلیت ویروس کرونا برای نفوذ به سلول های میزبان و بازتولید آنها را از بین می برند.
بررسی های پژوهشگران دانشگاه های بوستون و سن دیه گوی کالیفرنیا نشان داده است که نانوذرات مورد اشاره که به نانو اسفنج ها شهرت دارند می توانند موادسمی و پاتوژن های مضر را جذب خود کنند و از فعالیت مخرب آنها در بدن جلوگیری نمایند.
آزمایش های صورت گرفته در این حوزه نشان داده است نانو اسفنج ها می توانند تا ۹۰ درصد از ذرات مضر و بیماری زای عامل ابتلاء به ویروس کرونا را جذب کنند. نانوذرات مذکور با پیشگیری از میزبانی و باز تکثیر ویروس کرونا جلوی تهاجم آن به نقاط مختلف بدن را می گیرند و به صورت مستقیم به خود آن حمله نمی کنند.
پیش از این هم از نانو اسفنج ها برای مقابله با برخی بیماری های عفونی استفاده شده بود، اما خصوصیت های خاص ویروس کرونا و رفتار تهاجمی شدید آن استفاده از نانو اسفنج های قدیمی برای متوقف کردن ویروس مذکور را به چالش کشیده بود.
نانو اسفنج های موجود در ریه و سلول های ایمنی، علاوه بر خنثی کردن ویروس کرونا قادر به مقابله با پروتئین های التهاب آور سیتوکین هستند که در ویروس کرونا وجود دارد و عملکرد سیستم ایمنی بدن را به شکل جدی مختل می کند. محققان در کوشش برای تقویت این نانو اسفنج ها به منظور افزایش مقاومت آنها در مقابل ویروس کرونا هستند.


منبع:

1399/04/01
00:12:34
5.0 / 5
2499
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
گوپا