انفجار فواره های گازی داغ توسط یك سیاهچاله

انفجار فواره های گازی داغ توسط یك سیاهچاله

به گزارش گوپا كهكشان ها از راه جاذبه متقابل گردهم جمع می شوند و مجموعه هایی كه بعنوان ˮخوشهˮ شناخته می شوند را می سازند.


به گزارش گوپا به نقل از ایسنا و به نقل از تک اکسپلوریست، فضای بین کهکشان ها کاملاً خالی نیست. به طور استثنایی گاز رقیق در کل یک دسته وجود دارد که با مشاهدات اشعه ایکس قابل شناسایی است. اگر این گازهای درون خوشه ای، خنک شود، تحت نیروی جاذبه آن محکم و جامد می شوند تا در مرکز خوشه، ستاره تشکیل دهند. با این وجود، گازهای خنک شده و ستاره ها به صورت کلی در قلب خوشه ها دیده نمی شوند و این نشان داده است که بعضی از مکانیسم ها سبب گرمایش گاز درون خوشه ای و پیشگیری از تشکیل ستاره می شود. یک رقیب احتمالی برای منبع حرارت، فواره های گاز پرسرعت هستند که توسط سیاه چاله ای کلان جرم در کهکشان مرکزی تشکیل می شوند.
خوشه ققنوس(Phoenix Cluster) غیرمعمول است چونکه نشانه هایی از گاز خنک شده متراکم و تشکیل ستارگان عظیم در اطراف کهکشان مرکزی را نشان داده است و این سوال را در ذهن محققان به وجود می آورد که آیا کهکشان مرکزی هم دارای فواره های سیاهچاله است یا خیر؟
به تازگی تعدادی از پژوهشگران به سرپرستی "تاکایا آکاهوری"(Takaya Akahori) از رصدخانه ملی ستاره شناسی ژاپن با استفاده از تلسکوپ رادیویی "ATCA "استرالیا به جستجوی فواره های سیاهچاله در خوشه کهکشانی ققنوس پرداختند. آنها ساختارهای منطبقی را کشف کردند که از دو طرف مخالف کهکشان مرکزی گسترش یافته بودند.
ستاره شناسان فواره های گازی داغ را که توسط یک سیاهچاله در کهکشانی در قلب خوشه کهکشان ققنوس واقع در ۵.۹ میلیارد سال نوری در صورت فلکی ققنوس منفجر و به بیرون رانده شده بود را کشف کردند. مقایسه این دادها با مشاهدات ثبت شده توسط رصدخانه اشعه ایکس چاندرا نشان داد که ساختارهای شناسایی شده توسط ATCA دارای گاز با تراکم کمتری هستند که این نشان داده است که آنها یک جفت فواره قطبی هستند که از یک سیاهچاله در کهکشان منتشر می شود. این نخستین مطالعه ای است که نشان داده است خنک کننده گاز درون خوشه ای و فواره های سیاهچاله در جهان دوردست با هم همزیستی می کنند.
جزئیات بیشتر کهکشان و فواره ها را می توان از راه مشاهدات با وضوح بالاتر آرایه کیلومتر مربعی(Square Kilometre Array‎) که مقرر است مشاهداتش را در اواخر سال ۲۰۲۰ آغاز کند، به دست آورد. آرایه کیلومتر مربعی با نام اختصاری SKA پروژه ای شامل چندین رادیو تلسکوپ است که مقرر است در استرالیا و آفریقای جنوبی ساخته شود. مجموع مساحت این پروژه در زمان تکمیل آن حدود یک کیلومتر مربع خواهد بود. این آرایه در فرکانس های گسترده ای کار خواهد نمود.
منبع:

1399/06/13
22:20:05
5.0 / 5
1830
تگهای خبر: ساخت , محققان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
گوپا