گوگل برای بدن انسان گوگل مپس می سازد!

گوگل برای بدن انسان گوگل مپس می سازد!

گوپا: شركت گوگل در یك پروژه كه توسط یك گروه بین المللی از دانشمندان در حال توسعه است، می خواهد با ساخت نقشه ای از بدن انسان به سبك برنامه مشهور و كاربردی نقشه های گوگل یا ˮگوگل مپسˮ(Google Maps) به كاربران امكان دهد به اكتشاف در بدن انسان در سطح سلولی بپردازد.


به گزارش گوپا به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، بدن یک انسان بالغ از تریلیون ها سلول تشکیل شده است که با چشم غیر مسلح قابل مشاهده نیستند. بااینکه دانش مدرن خیلی از رمز و رازهای مربوط به نحوه تعامل این سلول ها را کشف کرده است، اما حقیقت این است که هنوز چیزهای زیادی برای ما ناشناخته مانده است.
حالا گروهی از دانشمندان تصمیم گرفته اند تا با ساختن یک گوگل مپس از بدن انسان که به هر کسی امکان غوطه وری عمیق در بدن انسان را می دهد، به درک بیشتر ما از روش اتصال، تعامل و ترتیب و تنظیم سلول ها در بافت ها و اندام های بدن ما در سطح سلولی کمک کنند.
"جاناتان سیلوراستاین" استاد مدعو در بخش انفورماتیک زیست پزشکی دانشکده پزشکی دانشگاه "پیتسبورگ" در یک بیانیه مطبوعاتی توضیح داد: روش های فعلی ما برای نقشه برداری کلی از بدن انسان محدود است. و هم اکنون اطلاعات کافی برای رسیدگی به بیماری های مختلف وجود ندارد.
"سیلوراستاین" قسمتی از یک گروه بین المللی از دانشمندان پزشکی است که در حال کار بر روی ایجاد یک نقشه سه بعدی تعاملی و سلولی از بدن انسان هستند که بعنوان "نقشه های گوگل برای بدن" توصیف شده است.
برای تحقق این امر یک برنامه موسوم به "برنامه اطلس بیومولکولی انسان" (HuBMAP) طراحی شده که هدف آن ایجاد یک اطلس است که بتواند عموما توسط پزشکان استفاده گردد تا به آنها کمک نماید بدن انسان را با جزئیات باور نکردنی تجسم و تصویر، مطالعه و درک کنند.
برنامه "HuBMAP" از 18 تیم تحقیقاتی مشترک از سراسر ایالات متحده و اروپا تشکیل شده است. پژوهشگران بمنظور نقشه برداری از بدن انسان، نمونه های خون را از قسمت های مختلف بدن اهدا کنندگان می گیرند. سپس این نمونه ها به صورت دیجیتالی در هم تنیده می شوند تا یک نقشه سه بعدی از بدن انسان ایجاد شود.
یک نقشه کامل از بدن انسان کاربردهای مختلفی در دنیای واقعی خواهد داشت. بعنوان مثال، می تواند به پزشکان در شناخت و تشخیص پیشرفت بیماری ها و درمان آنها کمک نماید، همین طور به پزشکان کمک می نماید بدن انسان را بطور کامل و با جزئیات برای بیماران یا دانشجویان خود به تصویر بکشند.
این هفته دانشمندان نخستین داده های "HuBMAP" را منتشر نمودند که می توان در portal.hubmapconsortium.org آنرا مشاهده کرد.
"سیلوراستاین" توضیح می دهد: مقایسه سلول های طبیعی با شرایط مختلف بیماری برای توسعه استراتژی های درمان انواع بیماری ها بسیار آموزنده است.
وی ادامه داد: من در حرفه خود خیلی از پروژه های بزرگ را انجام داده ام، اما این بدون شک هیجان انگیزترین پروژه است، برای اینکه تعداد راه هایی که مقرر است مورد استفاده قرار گیرد بسیار خارق العاده است. این یک منبع بزرگ و ملی برای مدتی طولانی خواهد بود.
منبع:

1399/06/22
12:49:01
5.0 / 5
2162
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
گوپا