نتایج مثبت یك اسكلت خارجی در راه رفتن افراد بعد از سكته مغزی

نتایج مثبت یك اسكلت خارجی در راه رفتن افراد بعد از سكته مغزی

گوپا: تیمی از پژوهشگران آمریكایی نتایج آزمایش اسكلت خارجیˮ ری استورˮ( ReStore) در راه رفتن افرادی كه تحت توانبخشی بعد از سكته مغزی قرار دارند، منتشر نمودند.


به گزارش گوپا به نقل از ایسنا، پژوهشگران "بنیاد کِسلر"(Kessler Foundation) استفاده از دستگاه مذکور را در حین استفاده از تردمیل و پیاده روی ایمن و مطمئن دانستند.
اسکلت خارجی "ری استور" نخستین لباس رباتیک نرم است که توسط شرکت "ری واک رباتیکس"(ReWalk Robotics) توسعه داده شده و از طرف سازمان غذا و دارو آمریکا نیز تایید شده است و از آن برای افرادی که گرفتار سکته مغزی شده و در حرکت مشکل دارند و دوره توانبخشی را می گذارنند، استفاده می شود. این دستگاه برای افراد مبتلا به همی پارزی که دوره توانبخشی سکته مغزی تحت مراقبت از فیزیوتراپیست را می گذارنند نیز مناسب تشخیص داده شده است. پارزی به مدلول فلج ناقص(ضعف) در عضلات به خصوص اندام ها است. پارزی می تواند عمومی یا محدود باشد مثلاً فلج یک اندام یا نیمه بدن(همی پارزی) به عبارتی دیگر ضعف یک طرف بدن یا قسمتی از آن مثلاً سمت راست بدن. فلج کامل یک نیمه بدن را همی پارزی گویند. همی پارزی موجب ضعف مچ پا می شود، توانایی فرد برای راه رفتن و قدم برداشتن روی زمین را محدود می کند و مانع حرکت افراد رو به جلو می شود.
ری استور، برای تقویت ناحیه مچ پا و انحنای مچ پا طراحی شده است و به افراد الگوی راه رفتن عادی را آموزش می دهد. موتورهایی که روی کمربند نصب شده اند نیرو را بوسیله کابل ها به نقاط اتصال روی کفی کفش و ماهیچه ساق پای بیمار منتقل می کنند. سنسورهای بسته شده به کفش بیمار، داده ها را به یک کنترل کننده تلفن هوشمند که توسط یک درمانگر آموزش دیده برای تنظیم سطح کمک و نظارت و ضبط معیارهای اصلی آموزش راه رفتن استفاده می شود، منتقل می کند.
در این آزمایش ۴۴ نفر از شرکت کنندگان مبتلا به همی پارزی بعد از سکته مغزی که می توانستند بدون کمک تنها ۵ فوت(۱.۵ متر) راه بروند، مورد بررسی قرار گرفتند. پژوهشگران این افراد را در پنج جلسه ۲۰ دقیقه ای مورد بررسی قرار دادند و و از افراد خواستند تا تحت نظارت فیزیوتراپ ها بر روی تردمیل بروند و گام بردارند.
برای ارزیابی پتانسیل درمانی ری استور در توانبخشی، پژوهشگران همین طور اثرات دستگاه بر روی حداکثر سرعت راه رفتن افراد را اندازه گیری کردند. برای اهداف ایمنی، بعضی از شرکت کنندگان مجاز به استفاده از اُرتِز(فرانسوی: Orthèse) یا عصا در طول جلسات راه رفتن بودند. اُرتِز به مجموع وسایلی گفته می شود که جهت اصلاح وضعیت اندام یا عضو یا کمک به عملکرد عضو استفاده می شود.
پژوهشگران بعد از انجام آزمایش، ایمن بودن این دستگاه را تایید و اعلام کردند، می توان از آن برای دوره توانبخشی افرادی که گرفتار سکته مغزی شده اند استفاده نمود.
دکتر "نولان" دانشمند ارشد تحقیقات در مرکز تحقیقات مهندسی تحرک و توانبخشی در بنیاد کسلر اظهار داشت: ما دریافتیم که ری استور کمک مهمی به بهبودی انحراف و خمیدگی مچ پا می کند و الگوی راه رفتن افراد را بهتر می کند.
شرکت کنندگان این مطالعه با بهره گیری از دستگاه مذکور توانستند با سرعت بیشتری نسبت به قبل گام بردارند. در بیش از یک سوم شرکت کنندگان افزایش چشمگیری در سرعت راه رفتن آنها بدون کمک مشاهده شد.
یافته های این مطالعه در مجله "NeuroEngineering and Rehabilitation" منتشر گردید.1399/06/24
23:19:04
5.0 / 5
1385
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
گوپا