تولید ربات پارچه ای با قابلیت تغییر حالت از نرم به سخت

تولید ربات پارچه ای با قابلیت تغییر حالت از نرم به سخت

به گزارش گوپا محققان دانشگاه ییل از تولید نوعی ربات پارچه ای اطلاع داده اند كه قادر به تغییر حالت بوده و بر اساس دستور كاربر یا بر مبنای شرایط محیط اطراف سخت یا نرم می شود.به گزارش گوپا به نقل از نیواطلس، مواد مورد استفاده در تولید این ربات در آینده برای طراحی و عرضه انواع البسه هم به کار خواهند رفت و از آنها می توان برای تولید لباس های منعطف بهره برد که پرتاب ربات ها از ارتفاع بسیار بالا را بدون صدمه دیدن آنها ممکن می کند.
برای تولید این پارچه منعطف که از نرم به سخت و بالعکس تغییر حالت می دهد از ذرات یک آلیاژ خاص به نام آلیاژ فیلد استفاده شده که در دمای نسبتاً پایین ۶۲ درجه سانتیگراد ذوب می شود. این آلیاژ که به نام مخترع آن نام گذاری شده متشکل از بیسموت، ایندیم و قلع و چند ماده دیگر است.
بنابراین با گرم شدن تدریجی پارچه دارای این ماده شاهد نرم شدن آن خواهیم بود و در صورت سرد شدن آن پارچه متشکل از این آلیاژ سفت و محکم می شود. پارچه حاوی این آلیاژ در صورت محکم شدن به اندازه اکریلیک سخت مستحکم خواهد بود.
از این پارچه می توان برای تولید البسه رسانا بهره برد که با قرار گرفتن موادی به وزن ۵۰ گرم بر رویشان خم نمی شوند. همینطور می توان بر روی این پارچه ها حسگرهایی را نصب کرد که تغییرات محیطی را شناسایی می کنند و بر همین مبنا واکنش نشان می دهند.

1399/07/09
21:47:18
5.0 / 5
1587
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
گوپا