تمایز ژنتیكی ممكنست علت مبتلاشدن به كروناویروس حاد باشد

تمایز ژنتیكی ممكنست علت مبتلاشدن به كروناویروس حاد باشد

مبتلاشدن به نوع حاد ویروس كرونا یكی از جنبه های گیج كننده بیماری همه گیر كووید-19 بوده است. زنان و مردان جوان سالم بسیاری به این ویروس آلوده شده و در اثر مبتلاشدن به نوع حاد آن عوارض جانبی خطرناكی در بدن آنها به وجود آمده است.


به گزارش گوپا به نقل از ایسنا و به نقل از گاردین، عوامل ناشناخته ای وجود دارد که بعضی از افراد را در معرض نوع حاد این بیماری قرار می دهد و حتی در مواردی مشاهده شده افرادی که جوان هستند، اضافه وزن ندارند و از سایر مشکلات بهداشتی رنج نمی برند نیز به نوع حاد کرونا مبتلا شده اند.
دانشمندان تصور می کنند که تمایز ژنتیکی بسیار کوچک موجب ابتلای بعضی از افراد به نوع حاد این بیماری می شود و این تمایزهای ژنتیکی در دی. ان. ای حالا توسط محققانی که معتقدند مطالعه این مساله می تواند به آنها در توسعه دارو کمک نماید، مورد بررسی قرار گرفته است.
تحولات کلیدی شامل تحقیقاتی است که نشان میدهد اینترفرون(یک پیامرسان مولکولی که موجب تحریک دفاع ایمنی در مقابل ویروس های مهاجم می شود) ممکنست نقشی حیاتی در دفاع از بدن داشته باشد.
دانشمندان دریافته اند که جهش های نادر در بدن بعضی افراد موجب می شود که بدن آنها نتواند منابع کافی اینترفرون مورد نیاز را برای ایجاد پاسخ های ایمنی موثر در مقابل کووید-۱۹ بوجود آورد.
"مارتین هیبرد"(Martin Hibberd) استاد بیماری های عفونی دانشکده بهداشت و پزشکی گرمسیری لندن اظهار داشت: این یافته های ژنتیکی درک ما را از این بیماری می افزایند. اینها آزمایش های طبیعی بیولوژیکی هستند که نشان میدهد افرادی که در هنگام آلوده شدن به ویروس، اینترفرون بیشتری تولید می کنند، پاسخ بهتری نسبت به این بیماری دارند و این به نوبه خود به ما می گوید که بیماران می توانند از درمان با اینترفرون بهره مند شوند.
تحقیقات همین طور بر روی ژنی متمرکز است که به TYK۲ مشهور است. بعضی از انواع این ژن در ایجاد بعضی از بیماری های خود ایمنی مانند آرتریت روماتوئید(RA) نقش دارد و همین طور بنظر می رسد در مبتلاشدن به نوع حاد کرونا نیز نقش دارد.
دارویی که برای درمان آرتریت روماتوئید ساخته شده، باریسیتینیب(Baricitinib‎) است و یک مخرج ژنتیکی مشترک با کووید-۱۹ دارد و همین مورد منجر به استفاده از آن در آزمایش های بالینی مقابل ویروس شده است.
ماه گذشته شرکت دارویی الی لیلی اعلام نمود که نتایج اولیه آزمایشات آنها نشان داده این دارو به بهبود بیماران مبتلا به کروناویروس کمک می نماید.
"جفری بارت"(Jeffrey Barrett) از برنامه نظارت بر ژنومیک کووید-۱۹ موسسه "Wellcome Sanger" اظهار داشت: نکته مهم این است که با درک تأثیر انواع ژن در بدن، حالا می توانیم به توسعه داروهایی که می توانند مسیر آنها را مسدود کرده و به بیماران کمک کنند، فکر نماییم.
تحقیقات دیگری نیز توسط پژوهشگران "دانشگاه ادینبرو" انجام شده که طی آن پژوهشگران چندین ژن دیگر را کشف کرده اند که بنظر می رسد مهم هستند. اینها شامل ژن های OAS هستند که توسط اینترفرون تحریک می شوند و پروتئینی را که در تجزیه آر. ان. ای ویروسی نقش دارد، کدگذاری می کنند اما این تحقیقات هنوز مورد بررسی دقیق قرار نگرفته است و وی در تفسیر این کار احتیاط را سفارش کرده است.
با این وجود پژوهشگران اظهار کرده اند که امیدوار هستند نتایج مطالعه آنها روند درمان بیماران را تسریع کند. علاوه بر این، پژوهشگران دیگری اعلام کردند که روش های دیگری جهت استفاده از ژنتیک برای مبارزه با کووید-۱۹ وجود دارد.
دکتر "دیپندر گیل"(Dipender Gill) از امپریال کالج لندن با کمک همکارانش، از داده های ژنتیکی برای پیش بینی چگونگی تأثیر عوامل مختلف بر واکنش های بیماری بهره برده است.
گیل اظهار داشت: ما پنج خاصیت را که با افزایش ریسک مبتلاشدن به نوع حاد کووید-۱۹ مرتبط می باشد، بررسی کردیم و دریافتیم چاقی، فشار خون بالا، کلسترول پایین، سیگار کشیدن و دیابت از عواملی هستند که احتمال ابتلای افراد به نوع حاد بیماری را می افزایند. ما دریافتیم که یک رابطه مهم بین چاقی و سیگار کشیدن و خطر مبتلاشدن به کووید -۱۹ حاد وجود دارد. این مطالعه نشان میدهد که کاهش وزن و ترک سیگار تأثیر مستقیمی در افزایش شانس زنده ماندن افراد مبتلا به کووید-۱۹ دارد.1399/08/12
19:31:03
5.0 / 5
1456
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
گوپا