محققان هندی:

كروناویروس روی سطوح می ماند

كروناویروس روی سطوح می ماند

پژوهشگران ˮموسسه فناوری هند بمبئیˮ بتازگی اظهار كرده اند ذرات حاوی ویروس كرونا كه بر روی یك سطح فرود می آیند با تبدیل شدن به یك ساختار میكروسكوپی شبه پنكیك حتی بعد از تبخیر قطرات نیز تا چند روز روی سطوح می مانند كه این مساله سطوح را عفونی می سازد.


به گزارش گوپا به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، با انجام این روند بیش از ۹۹.۹ درصد قطرات مایع در عرض چند دقیقه از بین می رود، اما ویروس در یک ساختار محافظی که از آن مایع باقیمانده، زنده می ماند. نیروهای ریز این ساختار که ضخامت آن تنها چند نانومتر است را حفظ نموده و آنرا به سطوح می چسبانند و روند تبخیر را کند می کنند.
این ساختار بسته به ماده ای که روی آن قرار گرفته، در زمان های مختلف کاملاً تبخیر می شود. بطور مثال تبخیر قطره بزرگی روی فولاد ضد زنگ و مس به ترتیب ۲۴ و ۱۶ ساعت طول می کشد.
اما این ساختار بر روی پلی پروپیلن می تواند بیش از ۱۵۰ ساعت زنده بماند. یک قطره کوچک از این ساختار(فقط یک دهم اندازه کل ساختار) روی شیشه بیش از ۸۰ ساعت دوام می آورد.
این ارقام بر طبق آزمایشات انجام شده در وضعیت آزمایشگاهی به دست آمده و در دنیای واقعی که جریان گرما و هوا متغیر است، عواملی که تبخیر را تقویت می کنند، کمتر هستند.
"راجنش بهارواج"(Rajneesh Bhardwaj) و "آمیت آگراوال"(Amit Agrawal) استادان مؤسسه فناوری بمبئی هند که در حوزه مدل سازی کامپیوتر و فیزیک تخصص دارند از دانش خود استفاده کردند تا درک کنند که چگونه قطرات ویروس کرونا می توانند بیماری را گسترش دهند.
آنها قبلاً دریافته بودند که استفاده از ماسک، اندازه ابرهای کروناویروس عفونی به وجود آمده در اثر سرفه را تا ۲۳ برابر می کاهد.
در حالت ساختاری، ویروس کرونا می تواند چندین ساعت و حتی چند روز روی سطوح آبگریز بماند.
داده های حاصل از این مطالعه که در مجله "Physics of Fluids" پخش شده، نشان داد که ضخامت ساختار به آرامی کاهش پیدا می کند اما در تمام این مدت، مقدار ویروس کرونا در قطره ثابت است.
بهارواج اظهار داشت: چیزی که بیش از همه ما را تعجب زده کرد این مساله بود که زمان خشک شدن این ساختار نانومتری چندین ساعت به طول می انجامد. این نشان میدهد که سطح کاملاً خشک نیست و ساختارنانومتری که به آرامی تبخیر می شود، محیط مورد نیاز برای زنده ماندن ویروس کرونا را فراهم می آورد.
پژوهشگران می گویند یافته های آنها نشان میدهد که ویروس می تواند به مدت طولانی زنده بماند و بنا بر این بر لزوم تمیزکاری منظم و دقیق سطوح تاکید کردند.
آگراوال اظهار داشت: تمیز کردن سطوح مکرر لمس شده مانند دستگیره درها یا وسایل دستی و وسایل موجود در بیمارستان ها و سایر مناطق مستعد شیوع بیماری کاری مناسب می باشد. ما همین طور سفارش می نماییم سطوح را گرم کنید، برای اینکه حتی اگر سطوح حتی در مدت کوتاه در معرض دمای بالا قرار گیرند این امر می تواند به تبخیر این ساختار نانومتریک و از بین بردن ویروس کمک نماید.1399/09/05
13:23:26
5.0 / 5
1648
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
گوپا