علایم كووید طولانی چیست؟

علایم كووید طولانی چیست؟

به گزارش گوپا خراسان رضوی بر مبنای آمار انتشار یافته، خیلی از مبتلایان به کووید-۱۹ بهبود می یابند و هم اکنون پزشکان هم نسبت به روزهای ابتدایی همه گیری جان افراد بیشتری را نجات می دهند، اما همچنان میزان مرگ ومیر بالاست و موج کنونی همه رکوردهای قبلی را درنوردیده است. هرچه تعداد افراد مبتلابه ویروس کرونا افزایش یابند، تعداد مبتلایان به موارد شدید کووید-۱۹ هم افزایش می یابد. متاسفانه آمارها نشان نمی دهد که درصد زیادی از افراد، طی چند هفته از بیماری کووید-۱۹ رهایی نمی یابند.


به نقل از نیوز، افراد هفته ها یا حتی ماه ها بعد از رها شدن از عفونت کرونا همچنان علایم ویروس کرونا را تجربه می کنند و هنوز معلوم نیست که چرا کووید طولانی مدت یا مزمن رخ می دهد یا چگونه می توان آنرا متوقف کرد و هم اکنون، تنها راه پیشگیری از تجربه کووید مزمن، پیشگیری از مبتلا شدن به این بیماری است.
حالا محققان یک قدم به کشف این رمز و راز عظیم کووید-۱۹ نزدیک شدند. تعدادی از پژوهشگران سوئیسی ایده کلی در مورد این که چگونه خیلی از بیماران مبتلا به کووید-۱۹ همچنان علایم را تجربه می کنند، عرضه کردند.
دانشمندان دانشگاه ژنو (UNIGE)، بیمارستان های دانشگاهی ژنو (HUG) و اداره بهداشت عمومی ایالتی ژنو، ۶۶۹ نفر را که آزمایش مبتلا شدن به ویروس آنان مثبت بود و نیازی به بستری شدن در بیمارستان نداشتند را مورد بررسی قرار دادند. آنان دریافتند که ۳۳ درصد افراد بعد از ۶ هفته مثبت بودن آزمایش، همچنان علایم بیماری را گزارش کردند.
شایان ذکر است که این نمونه کوچک و تحقیقات بیشتری لازم است، اما اگر هر سه بهبودیافته کووید-۱۹ یک نفر بیشتر از یک ماه این علایم را تجربه کنند، هم اکنون این تعداد میلیون ها نفر در جهان هستند که هنوز از علایم کووید-۱۹ رنج می برند.
حدودا ۶۹ میلیون نفر تابحال به این بیماری مبتلا شده اند که بیشتر از ۱۵.۵ میلیون نفر از آنان آمریکایی هستند. این موارد تنها از راه آزمایش سواب بینی (PCR) تایید می شوند، ازاین رو تعداد واقعی افرادی که به ویروس مبتلا شده اند به صورت قابل توجهی بیشتر از موارد اعلام شده است.
محققان همینطور در ۶ هفته بعد از تشخیص، محتمل ترین علایم کووید طولانی مدت را کشف کردند. این موارد شامل خستگی (۱۴ درصد)، تنگی نفس (۹ درصد)، از دست دادن چشایی یا بویایی (۱۲ درصد)، سرفه مداوم (۶ درصد) و سردرد (۳ درصد) بود که مبتلایان کووید مزمن گزارش کرده اند.
بیماران سوئیسی در این مطالعه میانگین سنی ۴۳ سال داشتند، ۶۰ درصد زن و ۲۵ درصد متخصص بهداشت بودند. علاوه بر این، ۶۹ درصد از آنان هیچ عامل خطر زمینه ای در رابطه با عوارض کووید-۱۹ نداشتند. گزارش های مختلف دیگری انواع علایم غیرمعمول کووید مزمن ازجمله مشکلات شنوایی، مشکلات پوستی و حتی افتادن دندان ها را اعلام نمودند.
محققان سوئیسی قادر نیستند علت ایجاد کووید مزمن را بیان کنند اما این قبیل داده ها می توانند به متخصصان بهداشت عمومی کمک کنند تا برنامه ها و پروتکل های جدیدی را برای پیشگیری از عفونت و درمان مداوم به کسانی که علایم آنان بیشتر از دو هفته ادامه می یابد، ارائه نمایند.
محققان توضیح می دهند که ماندگاری علایم باید شناخته شود تا بتوان به درستی آنرا برطرف و مدیریت کرد. برای مدیریت به کمپین اطلاع رسانی برای عموم و کارکنان مراقبت های بهداشتی، کارفرمایان، شرکتهای بیمه و جامعه نیاز داریم. همه باید بدانند که همه افراد امکان دارد تحت تأثیر کووید مزمن قرار بگیرند. ازاین رو جلوگیری از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.
محققان سوئیسی قصد دارند گروه مشابهی را به مدت سه ماه، هفت ماه و ۱۲ ماه بعد از تشخیص اولیه بررسی نمایند. همینطور لازم به ذکر است، این گروه تنها گروه تحقیقاتی در زمینه کووید مزمن نیستند و گروه های دیگری از پزشکان در حال مطالعه کووید مزمن هستند، گزارش اخیر هم از آن حکایت می کند که این شرایط امکان دارد میلیون ها نفر در سرتاسر جهان را تحت تأثیر قرار دهد.
نتایج این تحقیقات در Annals of Internal Medicine منتشرشده است.
منبع:

1399/09/21
15:05:24
5.0 / 5
937
تگهای خبر: آزمایش , پوست , تحقیق , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
گوپا