آغاز یك پژوهش جهانی گسترده جهت بررسی تاثیر كووید-۱۹ در بروز آلزایمر

آغاز یك پژوهش جهانی گسترده جهت بررسی تاثیر كووید-۱۹ در بروز آلزایمر

گوپا: پژوهشگران آمریکایی و انگلیسی قصد دارند پژوهش گسترده ای را آغاز کنند که تاثیر کووید-19 را در بروز بیماری آلزایمر مورد بررسی قرار می دهد.


به گزارش گوپا به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، پژوهشگران نگران این مساله هستند که شاید کووید-۱۹، لطمه بلندمدت به مغز و سیستم عصبی مرکزی را به دنبال داشته باشد و نهایتا به بروز آلزایمر منجر شود.
دانشگاه های آمریکا و انگلیس، در حال برنامه ریزی یک پژوهش گسترده جهانی هستند تا این احتمال را که شاید کروناویروس سال ها بعد از ابتلا، به کاهش شناختی، آلزایمر، پارکینسون و سایر شکل های زوال عقل منجر شود، مورد بررسی قرار دهند.
پژوهشگران هشدار داده اند که نتایج مشکلات مربوط به مغز که بواسطه کروناویروس ایجاد می شوند، تا دهه ها به صورت کامل قابل درک نخواهند بود اما کالبدشکافی ها، بررسی روی موش ها و داده های به دست آمده از ویروس های تنفسی دیگر، نتایج نگران کننده ای داشته اند.
هم اکنون، شواهدی وجود ندارد که نشان دهد کروناویروس، به بروز آلزایمر منجر می شود اما مشخص شده است که این ویروس می تواند به مغز حمله کند. دانشمندان امیدوار هستند که بررسی جهانی آنها بتواند این مساله را روشن کند.
دکتر "گابریل د اراسکوین" (Gabriel de Erausquin)، پژوهشگر "دانشگاه تگزاس" (University of Texas) آمریکا اظهار داشت: از زمان همه گیری آنفلوانزا در سالهای ۱۹۱۷ و ۱۹۱۸، خیلی از بیماریهای مشابه پدید آمده اند که با اختلالات مغزی در ارتباط هستند. کروناویروس، عامل یکی از همین بیماریها یعنی کووید-۱۹ است که می تواند مغز و سیستم عصبی را تحت تاثیر قرار دهد.
در این پژوهش مقرر است دانشمندانی از "دانشگاه لستر" (University of Leicester) و "مرکز پزشکی کوئینز" (Queen's Medical Centre) انگلستان نیز همکاری داشته باشند.
هم اکنون، داده های کافی در مورد نحوه تاثیر ویروس ها بر سلامت بلندمدت شناختی وجود ندارد.
پژوهشی که در سال ۲۰۱۲ در "دانشگاه هاروارد" (Harvard University) انجام شد و در مجله "Science Translational Medicine" به چاپ رسید، ارتباطی را میان آنفلوانزا و افزایش ریسک مبتلاشدن به آلزایمر نشان داد. پژوهشی که در سال ۲۰۱۶ در "دانشگاه بازل" (University of Basel) سوئیس انجام شد، نشان داد که آنفلوانزا با اختلالات عصبی ارتباط دارد اما شواهدی در خصوص تاثیر آن در افزایش ریسک آلزایمر نشان نداد.
پژوهشگران باور دارند که همه گیری کووید-۱۹، فرصتی منحصر به فرد را برای آنها فراهم می آورد تا اطلاعات بیشتری در مورد نحوه لطمه رساندن ویروس ها به مغز به دست بیاورند.
پژوهش های پیشین ثابت کرده اند که کروناویروس به سبب تحت تاثیر قرار دادن سیستم عصبی مرکزی می تواند به هذیان، سکته و یا حتی فلج شدن منجر شود.
دکتر اراسکوین باور دارد که تاثیر بیماری فقط به این نشانه های حاد کوتاه مدت محدود نخواهد شد و احیانا در وضعیت مزمن بروز خواهدنمود.
پژوهشگران در بررسی جدیدی نشان داده اند که وارد کردن کروناویروس به بینی موش ها، تهاجم سریع به مغز را به دنبال دارد.
در این پژوهش جدید، بیش از ۴۰ هزار شرکت کننده مورد بررسی قرار خواهند گرفت تا افراد مبتلا به کووید-۱۹ با افرادی که به این بیماری مبتلا نیستند، مقایسه شوند.
منبع:

1399/10/19
22:29:13
0.0 / 5
693
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
گوپا