مصرف سیگارهای الكترونیكی به التهاب روده منجر می شود

مصرف سیگارهای الكترونیكی به التهاب روده منجر می شود

گوپا: پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدیدی دریافته اند که مصرف سیگارهای الکترونیکی می تواند به بروز التهاب روده منجر شود.


به گزارش گوپا به نقل از ایسنا و به نقل از وب سایت رسمی دانشگاه کالیفرنیا سن دیگو، پژوهش جدیدی نشان میدهد که مواد شیمیایی موجود در سیگارهای الکترونیکی می توانند سد روده را تخریب کنند و به بروز التهاب در بدن منجر شوند. این مساله می تواند مشکلات بسیاری را برای سلامتی بوجود آورد.
پژوهشگران "دانشگاه کالیفرنیا، سن دیگو"(UC San Diego) در بررسی جدیدی دریافتند که استفاده زیاد از سیگارهای الکترونیکی بدون نیکوتین می تواند نشت روده را به همراه داشته باشد که طی آن، میکروب ها و سایر مولکول ها از روده خارج می شوند و التهاب مزمن ایجاد می کنند. چنین التهابی می تواند به بروز انواع بیماریها همچون بیماری التهابی روده، زوال عقل، برخی سرطان ها، تصلب شرایین، فیبروز کبدی، دیابت و آرتروز منجر شود.
"پرادیپتا گوش"(Pradipta Ghosh)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: پوشش روده، اعجاب انگیز است. این پوشش، از لایه ای از سلول ها تشکیل شده است که بدن را در مقابل میلیاردها میکروب حفظ می نماید، به دفاع از سیستم ایمنی می پردازد و امکان جذب مواد مغذی ضروری را فراهم می آورد. هر چیزی که بخوریم یا بنوشیم، به عبارتی سبک زندگی ما، این توانایی را دارد که بر میکروب های روده ما تاثیر بگذارد. حالا ما می دانیم که مصرف سیگار همچون سیگارهای الکترونیکی می تواند بر این موضوع، تاثیر منفی بگذارد.
پژوهشگران دریافتند که دو ماده شیمیایی "پروپیلن گلیکول"(Propylene glycol) و گلیسرین که در سیگارهای الکترونیکی مورد استفاده قرار می گیرند، می توانند به بروز التهاب منجر شوند.
گوش اظهار داشت: با گرم شدن این دو ماده، مواد شیمیایی بسیاری تولید می شوند و بخارهایی را به وجود می آورند که بیشترین لطمه را به همراه دارند و هم اکنون، هیچ مقرراتی برای پیش گیری از آنها وضع نشده است. بحث های زیادی بر سر ایمنی سیگارهای الکترونیکی وجود دارد. وجود نیکوتین و خاصیت اعتیادآور آن، همیشه مورد توجه افرادی بوده است که مقابل ایمنی آن بحث می کنند.
تولیدکنندگان سیگارهای الکترونیکی هنگام بازاریابی این محصولات، آنها را بعنوان جایگزین های سالم سیگار معرفی می کنند. در حقیقت، باید بیشتر نگران مواد شیمیایی باشیم که بخار سیگارهای الکترونیکی را می سازند برای اینکه این مواد شیمیایی، عامل التهاب روده هستند.
پژوهشگران در این پروژه، از مدلهای سه بعدی روده انسان استفاده کردند که با بهره گیری از سلول های روده انسان تولید شده اند. آنها با کمک این مدلها، آنچه را که بعد از ورود بخارهای سیگار الکترونیکی به داخل روده رخ می دهد، شبیه سازی کردند.
این گروه پژوهشی برای تولید اندام واره های سه بعدی روده، سلول های بنیادی حاصل از بافت برداری بیماران هنگام کولونوسکوپی را جمع آوری کردند و آنها را به صورت درون کشتگاهی پرورش دادند. سپس پژوهشگران، اندام واره ها را در معرض بخار سیگارهای الکترونیکی قرار دادند و فرکانس یک بخار مزمن را تقلید کردند.
پژوهشگران در این بررسی ها دریافتند که نشانگرهای اتصالی اپیتلیال که اولین سد فیزیکی روده را می سازند، شکستن یا شل شدن را آغاز می کنند و سبب می شوند که عوامل بیماری زا از بخار سیگارهای الکترونیکی، به سیستم ایمنی نفوذ کنند و سلول های محافظ اپیتلیال را از بین ببرند.
این سلول ها با پاکسازی میکروب های بیماری زا و آغاز کردن واکنش های ایمنی ویژه، مانند سیستم دفاعی در مقابل عفونت عمل می کنند. هنگامی که سلول ها طی آزمایش، در معرض مایع موجود در سیگارهای الکترونیکی قرار گرفتند، بلافاصله در آن غرق شدند و نتوانستند عوامل بیماری زا را به صورت موثر پاک کنند؛ در نتیجه به التهاب روده منجر شدند.
"سومیتا داس"(Soumita Das)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: این اولین پژوهشی است که نشان میدهد قرار گرفتن در معرض سیگارهای الکترونیکی چگونه سبب افزایش حساسیت روده نسبت به عفونت های باکتریایی می شود و التهاب مزمن و سایر نگرانی های مربوط به سلامتی را پدید می آورد.
این پژوهش، در مجله "iScience" به چاپ رسید.
منبع:

1399/10/20
22:38:42
0.0 / 5
984
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
گوپا