جایزه ۱۰۰ میلیون دلاری ایلان ماسك برای فناوری جذب كربن

جایزه ۱۰۰ میلیون دلاری ایلان ماسك برای فناوری جذب كربن

گوپا جایزه ۱۰۰ میلیون دلاری ایلان ماسک برای فناوری جذب کربن


به گزارش گوپا به نقل از ایسنا و به نقل از انگجت، جهان به خاطر اصرار انسان برای سوزاندن سوخت های فسیلی، به صورت ناخوشایندی در حال گرم شدن است. "ایلان ماسک" (Elon Mask) هم اکنون، ثروتمندترین فرد جهان شناخته شده اما با این حال، سوابق خیرخواهانه وی در این سال ها در مقایسه با دیگر افراد ثروتمند مانند "جف بزوس" (Jeff Bezos)، بسیار ناچیز بوده است. به همین دلیل، هنگامی که ماسک در توئیت جدید خود اعلام نمود که می خواهد مبلغ ۱۰۰ میلیون دلار را بعنوان جایزه به بهترین سیستم جذب کربن اهدا کند، حیرت انگیز بود.



جزئیات در ارتباط با رقابت پیش رو برای جذب کربن منتشر نشده است اما انتظار می رود که زمان آن، هفته آینده باشد. این اولین بار نیست که یک شرکت، در جستجوی کمک عمومی برای عرضه فناوری جذب کربن است تا این عنصر را از جو بیرون بیاورد و سرعت تغییرات آب و هوایی ناشی از فعالیتهای انسان را کم کند.
در سال ۲۰۱۸، "X-Prize"، رقابت مشابهی را برگزار کرد و به پنج گروه راه یافته به مرحله نهایی، سهمی از جایزه بزرگ ۲۰ میلیون دلاری خود هدیه داد اما این رقابت جدید با جایزه ۱۰۰ میلیون دلاری، نه تنها پنج برابر بودجه X-Prize را عرضه می دهد، بلکه بزرگترین سرمایه گذاری خیرخواهانه ایلان ماسک به حساب می آید.
رقابت جذب کربن، با اولین کوشش برای جمع آوری و تبدیل دی اکسید کربن به بعضی از محصولات، متفاوت می باشد. "موسسه پلی تکنیک فدرال لوزان" (EFPL) به تازگی یک سیستم جذب ابداع کرده است که ۹۰ درصد دی اکسید کربن انتشار یافته از خودرو را به دی اکسید کربن مایع تبدیل می کند. پژوهشگران "دانشگاه آکسفورد" (Oxford University) هم راهی برای تبدیل کردن دی اکسید کربن به سوخت موشک کشف کرده اند. برخی دیگر هم تلاش داشته اند تا گاز گلخانه ای را به الماس تبدیل کنند.



1399/11/03
22:26:21
0.0 / 5
826
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
گوپا