امید اماراتی ها امروز به مدار مریخ می رسد

امید اماراتی ها امروز به مدار مریخ می رسد

به گزارش گوپا اولین مأموریت میان سیاره ای امارات متحده عربی در نزدیکی به مدار سیاره سرخ است.


به گزارش گوپا به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، کاوشگر "العمل"(امید) امارات در تاریخ ۱۹ ژوئیه از ژاپن به سمت مریخ پرتاب شد و این نخستین بار است که یک کشور عربی قدم به فراتر از مدار زمین می گذارد. امروز چشم امید جهان عرب به مقاومت سازه های این مأموریت دوخته شده است چون که عملکرد صحیح تمامی بخش های آن می توانند سبب موفقیت این فضاپیما و ورود آن به مدار مریخ شوند.
مأموریت ورود به مدار مریخ امروز(سه شنبه ۹ فوریه) ساعت ۱۰: ۳۰ بامداد به وقت منطقه زمانی شرقی(ساعت ۱۹ به وقت تهران) آغاز خواهد شد. در آن زمان این مأموریت موتورهای خویش را به مدت ۲۷ دقیقه می سوزاند تا سرعت خویش را به حدی کم کند که اسیر گرانش مریخ نشود.
برای موفقیت مأموریت "امید"، شش موتور آن باید در عرض ۲۷ دقیقه نیمی از سوخت فضاپیما را بسوزانند تا سرعت کاوشگر از ۷۵ هزار مایل در ساعت به ۱۱ هزار مایل در ساعت(۱۲۱ هزار کیلومتر در ساعت تا ۱۸ هزار کیلومتر در ساعت) کاهش پیدا کند. پرسنل این مأموریت هم در طول این مانور جز تماشا نمی توانند کاری انجام دهند. آژانس فضایی امارات متحده عربی این رخداد تاریخی را به صورت زنده پوشش خواهد داد.
در صورت موفقیت آمیز بودن عملیات مدارگرد "امید" امارات متحده عربی، امروز سه شنبه به مدار مریخ خواهد رسید و کمتر از ۲۴ ساعت بعد هم مریخ نورد چینی ها معروف به "تیان ون-۱" به سیاره سرخ خواهد رسید. مریخ نورد ناسا معروف به "استقامت" هم طی هفته آینده و در تاریخ ۱۸ فوریه به مریخ خواهد رسید و یک گام اساسی در پاسخ به این سؤال که آیا در مریخ حیات وجود دارد یا خیر خواهد برداشت. مأموریت امید که زودتر از آن مأموریت ها پرتاب شد در سطح مریخ فرود نخواهد آمد اما جو سیاره سرخ را بررسی خواهد نمود.
امارات متحده عربی این فضاپیما را در ژوئیه سال ۲۰۲۰ به فضا پرتاب کرد. موشک حامل این فضاپیما هم "H-IIA" ساخت صنایع سنگین میتسوبیشی بود. این مأموریت روی پی بردن به اتمسفر و آب و هوای مریخ تمرکز دارد.
این موضوعی است که تابحال تعداد زیادی از مأموریت ها به آن پرداخته اند اما فضاپیمای "امید" امارات یک رویکرد جدید و جامع تر برای این مورد خواهد داشت."امید" به محققان سراسر جهان کمک خواهد نمود تغییرات هوایی در سیاره سرخ طی یک روز و بین فصول مریخی را بهتر درک کنند.
فضاپیمای امید سه ابزار را با خود به مریخ می برد، یک تصویربردار، و دو طیف سنج. طیف سنج ابزاری است که برای اندازه گیری خصوصیات نور بر پایهٔ تجزیه طیف الکترومغناطیسی به کار می آید. یکی از طیف سنج های امید روی نور فرابنفش کار می کند و دیگری روی مادون قرمز. بدین سان این سه ابزار به امید این توانایی را می دهند که جو نازک و غنی از دی اکسیدکربن مریخ را مورد مطالعه قرار دهد تا هوای سیاره سرخ را بهتر درک کند. البته امید مدار مریخی منحصر به فردی خواهد داشت.
در حالیکه ابزارهای این مأموریت برپایه فناوری های موجود ساخته شده اند، فضاپیمای امید از تاکتیکی منحصر به فرد استفاده خواهد نمود تا اطلاعات علمی خویش را جمع آوری کند. این فضاپیما به مداری از مریخ سفر خواهد نمود که تابحال هیچ کاوشگری نرفته است. فضاپیما هر ۵۵ ساعت یک مرتبه یک دور در اطراف استوای سیاره مریخ را تکمیل خواهد نمود و بر فراز ۲۰ هزار تا ۴۳ هزار کیلومتری از سطح مریخ خواهد بود. این مسیر به کاوشگر این امکان را می دهد که در طول روز مریخی هوا را بررسی کند.
این فضاپیما حالا بعد از یک سفر هفت ماهه برای ورود به سیاره سرخ در ۹ فوریه آماده می شود. این یک مانور پیچیده است که می بایست عملیات مذکور صحیح صورت گیرد و این در شرایطی است که برای این کار هیچ پشتیبانی از جانب مهندسان مأموریت صورت نمی گیرد.
"سارا الامیری"(Sarah Al Amiri) رئیس هیئت مدیره آژانس فضایی امارات متحده عربی، طی یک رویداد مجازی که یک فوریه برگزار شد: چیزی که ما انتظار داریم انجام صحیح عملیات ۲۷ دقیقه ای است و این یکی از سخت ترین چالش هایی است که کاوشگر انجام خواهد داد.
"ساره الامیری" مهندس۳۳ ساله، مدیر پروژه ای است که کاوشگر امید را به مریخ فرستاده و ۳۴ درصد همکاران آن زنان هستند.
"محمد بن راشد آل مکتوم" نخست وزیر(رئیس مجلس وزیران) و نایب رییس امارات متحده عربی و همینطور حاکم دبی در اطلاعیه ای اظهار داشت: امارات متحده عربی برای نخستین بار در تاریخ، جهان عرب را به مرزهای جدید در فضای عمیق هدایت کرده است. مأموریت فضایی ما پیام امید و اعتماد به جوانان عرب را به همراه دارد.
الامیری طی آن جلسه مجازی اضافه کرد: باآنکه تعداد مبتلایان به ویروس کرونا از زمان پرتاب مأموریت امید افزایش یافته است اما افزایش شیوع این بیماری بهانه ای برای عقب نشینی و نپرداختن به اکتشافات فضایی نیست. پرسنل پشتیبانی این مأموریت که طراحی این مأموریت را بر عهده داشتند کار خویش را مدت ها قبل از همه گیری شروع کرده بودند و با افزایش شیوع هم از کار خود دست نکشیدند و به صورت دورکاری به ادامه کار خود پرداختند.
این فضاپیما در پاسخ به سوالات اساسی درباره جو مریخ و از دست دادن گازهای هیدروژن و اکسیژن در فضا در طول یک سال مریخ یا نزدیک به دو سال زمین کمک خواهد نمود.
"عمران شرف"(Omran Sharaf) مدیر پروژه مأموریت امید امارات متحده عربی درباره ورود این مأموریت به سیاره سرخ اظهار داشت: ما بعنوان مهندس و دانشمند بسیار هیجان زده هستیم اما در عین حال بسیار استرس داریم و نگران هم هستیم.
هم اکنون شش فضاپیما در اطراف مریخ در حال فعالیت هستند که سه مورد از آنها متعلق به آمریکا و دو مورد متعلق به اروپا و دیگری متعلق به هند است حال باید دید آیا امارات متحده عربی می تواند با مأموریت خود تعداد این مأموریت ها را به هفت مورد برساند یا خیر.
در همین حال مأموریت چینی ها که از یک مدارگرد و سطح نورد و سطح نشین نورد تشکیل شده است مقرر است روز چهارشنبه، ۱۰ فوریه وارد مدار مریخ شود. چین با موفقیت مأموریت تیان ون-۱ را در ۲۳ ژوئیه سوار موشک حامل Long-March ۵ Y-۴ از مرکز پرتاب فضایی ونچانگ هاینان چین کرد. اگر همه چیز خوب پیش برود مأموریت تیان ون ۱، چین را بعنوان دومین کشور موفق در فرود بر سطح مریخ تبدیل می کند. امارات و چین هر دو میهمانان تازه مریخ خواهند بود. البته گفتنی است این اولین تلاش چینی ها برای پرتاب مأموریت به مریخ نیست چون که در سال ۲۰۱۱ زمانی که یک مدارگرد چینی همراه با یک مأموریت روسی پرتاب شد هنگامی که فضاپیما بعد از پرتاب از قزاقستان موفق به خارج شدن از مدار زمین نشد، از بی رفت و در نهایت در جو سوخت.
مریخ نورد یک تنی استقامت که نسبت به مریخ نورد ۲۴۰ کیلوگرمی تیان ون-۱ بزرگتر و پیشرفته تر است به منظور جستجوی نشانه هایی از حیات میکروسکوپی در مریخ پرتاب شده است.

عملکرد اماراتی ها در صنعت فضایی
امارات سابقه طولانی در پروازهای فضایی ندارد و برای نخستین بار در سال ۲۰۰۹ میلادی در همکاری با یک شرکت کره جنوبی یک ماهواره به فضا ارسال کرد.
نخستین ماهواره ای که در داخل امارات ساخته شد، یک ماهواره "رصد زمین" به نام "خلیف ست"(KhalifaSat) بود که در سال ۲۰۱۸ میلادی به فضا پرتاب شد.
ولی کاوشگر مریخی "امید" نخستین تلاش امارات برای فراتر از زمین است. البته امارات برای انجام این مهم از دانش کشورهای دیگر مانند آمریکا هم بهره برده است. انجام مأموریت "امید" که "ماموریت مریخی امارات" هم نامیده می شود، برای نخستین بار در سال ۲۰۱۴ میلادی بعنوان راهی برای توسعه اقتصادی و فناوری به همگان اعلام گردید.
این مأموریت با چندین قید و بند پیشبینی شد: باآنکه که پروژه بر مبنای همکاری ها است، تیم تحقیقاتی باید فضاپیما را می ساختند نه اینکه صرفاً آنرا بخرند.
به قول اماراتی ها کل مأموریت ۲۰۰ میلیون دلار برای آنها هزینه برداشته است.1399/11/22
11:51:58
0.0 / 5
637
تگهای خبر: آینده , تحقیق , دانشمند , ساخت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
گوپا