سرماخوردگی از مبتلا شدن به كووید-19 جلوگیری نمی كند

سرماخوردگی از مبتلا شدن به كووید-19 جلوگیری نمی كند

ماه هاست دانشمندان می خواهند بدانند که آیا مبتلا شدن به یکی از انواع کروناویروس که ایجاد سرماخوردگی های معمولی می کند می تواند از مبتلا شدن به نوع شدید کووید-۱۹ پیشگیری کند یا خیر.


به گزارش گوپا به نقل از ایسنا و به نقل از لایوساینس، چنین ایمنی می توانست توضیحی برای این ابتلای کم کودکان به کووید-۱۹ که بیشتر گرفتار سرماخوردگی معمولی می شوند باشد اما تحقیقات جدید که ۹ فوریه در مجله ی "سل"(cell) انتشار یافته است نشان داده است که آنتی بادی های سایر کروناویروس های فصلی از مبتلا شدن به ویروس سارس-کوو-۲ جلوگیری نمی کند و بر روی شدت بیماری تأثیر ندارد.
چهار نوع کروناویروس وجود دارد که در بین جوامع انسانی در گردش است و علایم یک سرماخوردگی معمولی که بیشتر افراد خصوصا کودکان بارها در طول زندگی آنرا تجربه کرده اند بوجود می آورد و بدن برای آنها آنتی بادی می سازد. محققان تحقیقاتی انجام دادند تا بیابند آیا این آنتی بادی ها می تواند از ما در مقابل سارس-کوو-۲ محافظت کند.
اسکات هنزلی(Scott Hensley) دانشیار میکروبیولوژی در دانشکده ی پزشکی پرلمان(Perelman) دانشگاه پنسیلوانیا در اطلاعیه ای اظهار داشت: ما دریافتیم که اغلب مردم قبل از همه گیری دارای آنتی بادی هایی بودند که می تواند به سارس-کوو-۲ متصل شود اما این آنتی بادی ها از مبتلا شدن به بیماری جلوگیری نمی کنند و حتی جلوی شدید شدن بیماری را هم نمی گیرد.
این نتایج با نتایج مقاله ای مشابه که در مجله ی "ساینس"(Science) در ماه دسامبر منتشر گردید متفاوت می باشد. در آن مقاله نشان داده شده بود که تعداد کمی از افراد و بیشتر کودکان آنتی بادی کروناویروس های قبلی را دارند که می تواند ویروس سارس-کوو-۲ را خنثی کند و یا از بین ببرد.
جورج کاسیوتیس(George Kassiotis) یک ایمنی شناس در موسسه ی فرانسیس کریک(Francis Crick) در بریتانیا که تحقیقات قبلی را هدایت کرده بود می گوید: سبب تعجب نیست که تحقیقات جدید نشان داده است این آنتی بادی ها نمی توانند از عفونت جلوگیری نمایند. آنتی بادی هایی که از کروناویروس ها جلوگیری می کنند در تعداد کمی از افراد و به میزان کمی وجود دارد. کودکان بیشتر گرفتار سرماخوردگی می شوند و این بدان معناست که آنتی بادی آنها حتی از مبتلا شدن به ویروس سرماخوردگی جلوگیری نمی کند و عجیب است اگر چنین آنتی بادی هایی بتوانند از ویروس مسئول این همه گیری جلوگیری نمایند.
وی در ادامه به لایوساینس اظهار داشت: در این مورد حرفی نیست اما چیزی که محققان می خواهند بدانند آن است که آیا این آنتی بادی ها می توانند از شدید شدن بیماری و علایم جلوگیری نمایند، مطالعات جدید نشان داده است که نمی توانند اما من فکر می کنم این نتایج قطعی نباشد.
آرشیوی از آنتی بادی ها
در تحقیقات جدید هنزلی و گروهش نمونه های جمع آوری شده در سال ۲۰۱۷ را برای تعیین میزان آنتی بادی های ضد سرماخوردگی های فصلی بررسی می کنند. نمونه خون ۲۶۳ کودک از بیمارستان اطفال فیلادلفیا و ۱۶۸ بزرگسال از بانک اطلاعات پزشکی پن(Penn) مورد مورد بررسی قرار گرفت.
بیشتر این نمونه ها حاوی آنتی بادی های بیماری های فصلی بودند اما تنها ۲۰ درصد از این آنتی بادی ها می توانستند به پروتئین اسپایک سارس-کوو-۲ متصل شوند(سلاحی که ویروس از آن برای حمله به سلول انسان استفاده می کند) و یا به پروتئین نوکلئوکپسید(nucleocapsid) آن که برای تکثیر ویروس حیاتی می باشد بچسبند.
بعد از آن محققان نمونه های گرفته شده از ۵۰۲ نفر قبل از همه گیری را مورد بررسی قرار دادند. نیمی از آنها بعد از همه گیری گرفتار ویروس سارس-کوو-۲ شده بودند و نیمی دیگر نشده بودند که از آنها بعنوان گروه شاهد استفاده شد. مشابه نتایج قبلی در این نمونه ها هم ۲۰ درصد آنتی بادی که می توانست به سارس-کوو-۲ متصل شود وجود داشت اما افرادی که این آنتی بادی را داشتند همچنان به ویروس مبتلا شدند و بر طبق مطالعات هیچ ارتباطی بین سطح این آنتی بادی و شدت بیماری وجود نداشت.
در مرحله ی سوم آزمایش محققان نمونه های ۲۷ بیمار بستری شده را بررسی کردند و متوجه شدند که مبتلا شدن به کووید-۱۹ سبب افزایش آنتی بادی های کروناویروس فصلی شده است. مطالعه ی دیگری که در دسامبر ۲۰۲۰ در مجله ی Clinical Infectious Diseases انتشار یافت، نتایج مشابهی داشت و نشان داد این آنتی بادی ها هیچ اثر خنثی کننده ای در مقابل ویروس ندارند اما مطالعات کاسیوتیس نشان داده است که بعضی از آنتی بادی هایی که می توانند به ویروس سارس-کوو-۲ متصل شوند می توانند آنرا خنثی کنند.
نویسندگان مقاله می گویند: معلوم نیست که علت این اختلافات روش های مختلف آزمایش نمونه هاست یا عوامل دیگری مثل مکان جغرافیایی دخیل است.
کاسیوتیس اعتقاد دارد محققان از آزمایش هایی با دقت پایین استفاده کردند ازاین رو موفق نشدند افرادی را که آنتی بادی هایی با توانایی وصل شدن به پروتئین سنبله داشتند تشخیص دهند. (۲ نفر پیش از همه گیری و ۱۱ نفر به صورت کلی) این اعداد برای یک نتیجه گیری معنادار بسیار کوچک هستند. حتی اگر مطالعات گسترده تر در آینده ثابت کند که آنتی بادی های فصلی نمی توانند از این ویروس جلوگیری نمایند این بدان معنا نیست که سلول های ایمنی دیگر برای مبارزه با ویروس وجود ندارند و امکان دارد آنتی بادی هایی از بیماری های قبلی وجود داشته باشند که بتوانند از این ویروس جلوگیری نمایند و ما هنوز آنها را آزمایش نکرده باشیم. برای مثال طبق مقاله ای که در ژوئیه ۲۰۲۰ در مجله ی نیچر منتشر گردید سلول های T که در مقابل ویروس اصلی سارس-کوو-۱ واکنش نشان می دهند می توانند به سارس-کوو-۲ هم متصل شوند.
هنزلی می گوید: باآنکه آنتی بادی های ناشی از سرماخوردگی های پیشین نمی توانند از مبتلا شدن به سارس-کوو-۲ پیشگیری کنند اما این امکان وجود دارد که سلول های خاطره B و T بتوانند در مقابل کووید-۱۹ ایمنی ایجاد کنند و یا از شدت بیماری بکاهند. تحقیقات بیشتری برای اثبات این نظریه لازم است.
منبع:

1399/11/27
21:14:06
0.0 / 5
700
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
گوپا