ابداع ریزتراشه ای ۱۰۰ برابر كوچك تر و سریع تر از نمونه های فعلی با نانو اوریگامی

ابداع ریزتراشه ای ۱۰۰ برابر كوچك تر و سریع تر از نمونه های فعلی با نانو اوریگامی

به گزارش گوپا فیزیک دانان از پیچ خوردگی های خاص در گرافن برای ایجاد یک نانومواد که مانند ترانزیستور عمل کند، برای ساخت ریزتراشه ای که ۱۰۰ برابر کوچک تر و سریع تر از ریزتراشه های فعلی عمل می کند، استفاده کردند.


به گزارش گوپا به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، استفاده از گرافن و سایر مواد دو بعدی برای ایجاد کوچک ترین ریزتراشه های جهان با روشی به نام "نانو اوریگامی" می تواند سرعت کامپیوتر ها را به صورت قابل ملاحظه ای افزایش دهد. این مورد را فیزیک دانان دانشگاه "ساسکس"(Sussex) در انگلیس برای نخستین بار کشف کردند.
"نانو اوریگامی"(Nano-origami) شکلی است که با چین خوردگی و پیچ و تاب دادن در نانوموادی مانند گرافن ایجاد می شود و محققان کشف کردند که وقتی آنرا در چنین قالبی قرار می دهند، گرافن بعنوان یک ریزتراشه ظریف عمل می کند. محققان با "نانو اوریگامی" راهی برای ساخت یک ریزتراشه یافتند که ۱۰۰ برابر کوچک تر و سریع تر از نمونه های کنونی است.
این کشف می تواند برای آینده محاسبات کامپیوتری بسیار بزرگ باشد.
پروفسور "آلن دالتون" از دانشگاه "ساسکس" که روی این مطالعه کار می کند، اظهار داشت: استفاده از این نانومواد، تراشه های کامپیوتری ما را کوچک تر و سریع تر می کند. کاملاً مهم می باشد که این اتفاق بیفتد، چونکه تولیدکنندگان کامپیوتر حالا با فناوری نیمه هادی سنتی محدود شده اند.
وی ادامه داد: در نهایت این فناوری سبب می شود کامپیوتر ها و تلفن های هوشمند ما در آینده هزاران برابر سریع تر شوند.
این نوع فناوری که "استرین ترونیک"(straintronics) نامیده می شود از نانوموادی مانند گرافن به جای قطعات الکترونیکی استفاده می نماید و در این حالت خاص، فضای بیشتری جهت استفاده بیشتر تراشه ها درون دستگاه ها فراهم می آورد.
پروفسور "دالتون" افزود: همه کارهایی که ما می خواهیم با کامپیوتر ها برای سرعت بخشیدن به آنها انجام دهیم، با "نانو اوریگامی" در گرافن قابل انجام است.
آنچه در مورد کشف این تیم جالب است، این است که دیگر نیازی به افزودن مواد خارجی به دستگاه برای کارکرد سریع آن نیست. در عوض، تنها کاری که باید صورت گیرد، استفاده از این روش "نانو اوریگامی" در موادی مانند گرافن است که حاصل آن یک فناوری سبزتر و پایدارتر خواهد بود که سرعت آن هم بیشتر است.
این تیم تصریح کرد که این فناوری سبزتر است، چونکه به مواد بیشتری احتیاج ندارد و فرایند آن به جای استفاده از دمای بالا، از انرژی کمتری استفاده می نماید.
این مطالعه در مجله ACS Nano انتشار یافته است.
منبع:

1399/11/30
12:01:19
0.0 / 5
901
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
گوپا