از مأموریت چانگ ۵؛

چین تصاویر نمونه خاك و سنگ ماه را منتشر نمود

چین تصاویر نمونه خاك و سنگ ماه را منتشر نمود

گوپا: چین تصاویری از نمونه جمع آوری شده از ماه در ماموریت چانگ5 را منتشر نموده است. مقرر است 80 درصد نمونه برای انجام تحقیقات استفاده و بقیه آن بطور دائم ذخیره شود.


به گزارش گوپا به نقل از دیلی میل، چین تصاویری از اولین نمونه ارسال شده از ماه به زمین بعد از ۴۵ سال را منتشر نمود. در ماه دسامبر ۲۰۲۰ میلادی این نمونه از رگولیت ماه همراه ۳.۸ پوند خاک و سنگ سیاره در ماموریت «چانگ ۵» جمع آوری و به زمین ارسال شد.
در تصاویر مذکور نمونه ها و همین طور ذرات گرد و غبار در کنار نمونه هایی داخل محفظه کریستالی دیده می شوند. مقرر است این نمونه ها در موزه ملی چین به نمایش دربیایند. بطور دقیق تر در تصویری که چین از نمونه ها منتشر نموده، ذراتی دانه دار و ریز همراه با تکه هایی از شیشه های بازالتی دیده می شود که در نتیجه فوران آتشفشان روی ماه به وجود آمده اند. بگفته «پی ژاویو» معاون طراح ارشد فاز سوم برنامه اکتشاف ماه چین، ۸۰ درصد نمونه های جمع آوری شده برای تحقیقات علمی استفاده می شود. ۲۰ درصد آن نیز بطور دائم ذخیره خواهد شد.
«چانگ ۵» نخستین کاوشگری بود که روی سطح ماه فرود آمده است. کاوشگر مذکور در منطقه ای به نام «Mons Rumker» در بخش نزدیک ماه فرود آمد و بعد از جمع آوری نمونه در ۱۷ دسامبر به زمین بازگشت. تحقیقات روی نمونه ها و تعیین سن سنگ و خاک ماه به پژوهشگران کمک می نماید تا درباره تاریخچه ماه بین یک تا ۳ میلیارد سال قبل دانش بیشتری به دست آورند.

1399/12/09
14:47:12
0.0 / 5
999
تگهای خبر: تحقیق , علم
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
گوپا