نظارت بر شرایط نگهداری واكسن های كرونا با كمك نشانگر دما-زمان

نظارت بر شرایط نگهداری واكسن های كرونا با كمك نشانگر دما-زمان

گوپا: دانشمندان واکسن کووید-19 را با سرعتی بسیار زیاد ساخته اند. دو واکسن اولی که به شکل گسترده در ایالات متحده توزیع شده اند مبتنی بر آر. ان. ای پیامرسان هستند و به ذخیره سازی در دمای فوق العاده سرد(برای یک مورد منفی 70 درجه سانتیگراد و برای دیگری منفی 20 درجه سانتیگراد) نیاز دارند.


به گزارش گوپا به نقل از ایسنا و به نقل از تی ان، حالا پژوهشگران "انجمن شیمی آمریکا" یک شاخص دمای ضددستکاری سازی(tamper-proof temperature indicator) به وجود آورده اند که می تواند هنگامی که یک ویال واکسن در مدت زمان مشخص در دمای نامناسب قرار دارد به کارکنان مراقبت های بهداشتی هشدار دهد. این امر می تواند به توزیع واکسن های آر. ان.آی پیامرسان موثر کمک نماید.
دو واکسن مبتنی بر آر. ان. ای پیامرسان کووید-۱۹ مذکور حاوی دستورالعمل هایی برای ساخت قطعات بی ضرر از پروتئین کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ هستند. هنگامی که واکسن به بدن تزریق می شود، سلول های انسانی با بهره گیری از دستورالعمل آر. ان. ای پیامرسان، پروتئین میخ مانند را تولید می کنند و موجب ایجاد پاسخ ایمنی می شود.
اما آر. ان. ای پیامرسان بسیار ناپایدار است و برای موثر ماندن واکسن ها باید شرایط نگهداری و حمل و نقل آنها در مکانی فوق العاده سرد صورت گیرد.
"سونگ یئون هوانگ"(Sung Yeon Hwang)، "دونگ یئوپ او"(Dongyeop Oh)، "جیونگ پارک"(Jeyoung Park) و همکارانش می خواستند یک شاخص دما-زمان(TTI) برای شناسایی واکسن های آر. ان. ای پیامرسان که در حین نگهداری یا حمل و نقل در معرض دمای نامطلوب قرار دارند، تهیه کنند تا بتوانند آنها را شناسایی و از آنها استفاده نکنند.
محققان برای ساخت شاخص دما-زمان خود، مخلوطی از اتیلن گلیکول(ضدیخ)، آب و رنگ آبی را به یک لوله کوچک افزودند و آنرا در نیتروژن مایع منجمد کردند. سپس یک جاذب سلولز سفید به بالای خنک کننده منجمد اضافه کردند، لوله را زیر و رو کردند و آنرا به یک ویال شیشه ای بزرگتر حاوی واکسن شبیه سازی شده در منفی ۷۰ درجه سانتی گراد متصل کردند.
در دمای بالاتر از منفی۶۰ درجه سانتیگراد، مخلوط ضد یخ ذوب شد و رنگ به رنگ جاذب سفید تبدیل و به رنگ آبی روشن درآمد. تغییر رنگ حدود دو دقیقه بعد از قرار گرفتن واکسن شبیه سازی شده در دمای بالاتر صورت گرفت.
اگر لوله در دمای ۷۰ منفی درجه سانتیگراد منجمد شود، تغییر رنگ ادامه پیدا می کند و موجب می شود سیستم ضددستکاری سازی شود. پژوهشگران گفتند با تغییر ماده خنک کننده یا نسبت اختلاط آنها یا استفاده از جاذب های مختلف، شاخص دما زمان می تواند شرایط ایده آل ذخیره سازی واکسن های آر ان ای پیام رسان را کنترل کند.
منبع:

1400/01/17
12:28:17
5.0 / 5
528
تگهای خبر: تولید , دانشمند , ساخت , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
گوپا